• Środa, 23 stycznia 2019

    imieniny: Rajmunda, Ildefonsa

Krótko

20:43 - Sąd w procesie T. Arabskiego ponownie przesłucha biegłego
2019-01-22 20:43:27

Sąd w procesie T. Arabskiego ponownie przesłucha biegłego

Sąd w procesie Tomasza Arabskiego i innych urzędników ws. organizacji wizyty prezydenta L. Kaczyńskiego 10 kwietnia 2010 r. przeprowadzi jeszcze w lutym uzupełniające przesłuchanie biegłego. Mowy końcowe w tej sprawie prawdopodobnie najwcześniej będą mogły być wyznaczone na kwiecień.

Proces toczy się z oskarżenia prywatnego i dotyczy organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 r. Oskarżeni to - poza Arabskim - dwoje urzędników kancelarii premiera - Monika B. i Miłosław K. oraz dwoje pracowników ambasady RP w Moskwie - Justyna G. i Grzegorz C. Grozi im do 3 lat więzienia. Proces rozpoczął się w marcu 2016 r.

We wtorek Sąd Okręgowy w Warszawie kontynuował tzw. zaliczanie materiału dowodowego. To zazwyczaj jedna z ostatnich czynności w procesie przed jego zakończeniem, mowami końcowymi stron i wyrokiem. "Zostało nam jeszcze troszkę materiałów w tej sprawie do zaliczenia" - poinformował przewodniczący składu sędziowskiego, sędzia Hubert Gąsior. Chodzi m.in. o zeznania świadków, co do których oskarżyciel wniósł o odstąpienie od bezpośredniego przesłuchania przed sądem.

Natomiast w lipcu ub.r. sąd z urzędu zdecydował o przesłuchaniu biegłego - jednego z ekspertów wchodzących w skład zespołu, który wydawał opinię na potrzeby śledztwa prokuratury. "Istnieje konieczność przesłuchania jednego z biegłych na okoliczności związane z organizacją lotu i statusem smoleńskiego lotniska, albowiem zachodzi potrzeba uszczegółowienia informacji zawartych w opinii biegłych" - wskazywał wówczas sędzia Gąsior. Wezwany biegły wchodził w skład zespołu kierowanego przez płk. dra Antoniego Milkiewicza i w ramach tego zespołu zajmował się zagadnieniami prawa lotniczego i ruchu lotniczego.

Przesłuchanie biegłego przed sądem odbyło się we wrześniu zeszłego roku. Wówczas uczestniczący w procesie prokurator zawnioskował, aby biegły ten - również po uprzednim zapoznaniu się z zeznaniami świadków złożonymi w tym procesie - uzupełnił swe zeznania. Sąd zobowiązał prokuraturę do przedstawienia pisemnego wniosku w tej sprawie z konkretnymi pytaniami do biegłego. We wtorek sędzia Gąsior poinformował, że biegły ponownie będzie słuchany przez sąd na następnej rozprawie 20 lutego.

Kolejne rozprawy wyznaczono zaś na 6, 19 i 28 marca. Zaplanowany na nich jest - jak przekazał sąd - ciąg dalszy zaliczania materiału dowodowego. Oznacza to, że jeśli plan ten zostanie dotrzymany, to mowy końcowe w tej sprawie mogłyby się odbyć najwcześniej w kwietniu.

RP, PAP
20:33 - Orbán rozmawiał z sekretarzem stanu USA
2019-01-22 20:33:30

Orbán rozmawiał z sekretarzem stanu USA

Aktualne kwestie polityczne i gospodarcze w stosunkach węgiersko-amerykańskich były tematem wtorkowej rozmowy telefonicznej premiera Węgier Viktora Orbána z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo – podał rzecznik Orbána Bertalan Havasi.

Havasi podkreślił, że obaj rozmówcy wyrazili zamiar spotkania w najbliższej przyszłości.

W ostatnich miesiącach główną kwestią w stosunkach węgiersko-amerykańskich jest m.in. temat blokowania przez Węgry posiedzeń NATO – Ukraina. W połowie grudnia Stany Zjednoczone wezwały Węgry do naprawienia relacji z Ukrainą i odstąpienia od prób blokowania współpracy tego kraju z NATO. Ambasador USA na Węgrzech David Cornstein powiedział wówczas, że Węgry mogłyby zrobić więcej w sferze „ustalania priorytetów sojuszy” w sytuacji, gdy Rosja ponownie stanowi zagrożenie dla Ukrainy i Europy.

Szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto oznajmił w odpowiedzi, że Węgry będą blokować integrację Ukrainy z NATO, dopóki nie zmieni się antywęgierska polityka rządu w tym kraju. 

RP, PAP
19:43 - Dar Młodzieży wpłynął do Panamy
2019-01-22 19:43:21

Dar Młodzieży wpłynął do Panamy

Żaglowiec Dar Młodzieży, uczestniczący w Rejsie Niepodległości, dotarł we wtorek do Panamy, gdzie rozpoczęły się Światowe Dni Młodzieży. Polska młodzież, która brała udział w kolejnych etapach rejsu, spotka się z przybywającym w środę Papieżem Franciszkiem.

Rejs Niepodległości trwa od 20 maja 2018 roku. Na jego trasie były 22 porty w 18 państwach. Na wszystkich etapach rejsu dookoła świata uczestniczyło tysiąc młodych osób z całej Polski. Obecnie wszyscy czekają już w Panamie na Papieża.

W środę, czyli w dniu przylotu Franciszka, uczestnicy rejsu wraz z innymi polskimi pielgrzymami spotkają się na uroczystościach Dnia Polskiego, przygotowanego wspólnie z Krajowym Biurem Organizacyjnym ŚDM w rejonie Albrook Mall. Mszę św. odprawi tam Prymas Polski ks. abp Wojciech Polak, a następnie odbędzie się koncert z udziałem polskich artystów.

Uczestnicy Rejsu Niepodległości wezmą udział w najważniejszych wydarzeniach Światowych Dni Młodzieży, które w niedzielę zakończy papieska Msza św.

20 czerwca 2018 roku na zakończenie audiencji generalnej w Watykanie grupa uczestników Rejsu Niepodległości spotkała się z Ojcem Świętym i przekazała mu replikę Daru Młodzieży, a także zaprosiła go na pokład żaglowca, gdy będzie w Panamie. Jedna z uczestniczek rejsu powiedziała wtedy watykańskim mediom: „Byłoby to naprawdę wspaniałe, gdyby Papież zagościł na polskim żaglowcu”.

Wcześniej Franciszek pozdrowił młodych żeglarzy, zwracając się w czasie audiencji do pielgrzymów z Polski.

Rejs Niepodległości zorganizowano w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Odbywa się on pod patronatem prezesa Rady Ministrów.

Z Panamy Dar Młodzieży weźmie kurs na Kartagenę w Kolumbii. Następnie popłynie do Miami, Ponta Delgada na Azorach i Londynu. Do Gdyni powróci 28 marca.

RP, PAP
19:39 - Spotkanie przedstawicieli komisji obrony parlamentów V4
2019-01-22 19:39:29

Spotkanie przedstawicieli komisji obrony parlamentów V4

Spotkanie przedstawicieli komisji obrony i bezpieczeństwa parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej rozpoczęło się we wtorek wieczorem w Bratysławie. Polskę reprezentują zarówno posłowie, jak i senatorowie. Omawiane są takie zagadnienia, jak zapobieganie konfliktom oraz migracja.

Posłowie i senatorowie państw Grupy Wyszehradzkiej spotykają się w Bratysławie w ramach słowackiego przewodnictwa w Grupie. Program spotkania koncentruje się na roli Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) w rozwiązywaniu konfliktów. Słowo wstępne do dyskusji ma wygłosić wiceminister spraw zagranicznych Słowacji Lukasz Parizek. 

Projekt konkluzji po spotkaniu posłów i senatorów przewiduje m.in. podkreślenie znaczenia słowackiej prezydencji w OBWE i zadeklarowanie chęci współpracy z partnerami w Unii Europejskiej przy określaniu wspólnych celów dotyczących bezpieczeństwa regionalnego. Jest też zapis odnoszący się do drugiego istotnego punktu programu, jakim są zagrożenia dla bezpieczeństwa związane z migracją. Posłowie i senatorowie V4 chcą m.in. podkreślić, że problemy migracyjne należy rozwiązywać głównie w krajach pochodzenia i tranzytu migrantów. Przyczyny migracji powinny być eliminowane przez współpracę na rzecz pokojowego rozwoju krajów, z których pochodzą migranci. Z tą problematyką związane jest także wyrażone w projekcie konkluzji spotkania przekonanie o konieczności sprawnego funkcjonowania strefy Schengen.

 

RP, PAP
12:50 - RCB: Bardzo zła jakość powietrza w sześciu województwach
2019-01-22 12:50:41

RCB: Bardzo zła jakość powietrza w sześciu województwach

W sześciu województwach jakość powietrza jest bardzo zła – poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Osoby chore, starsze, kobiety w ciąży i małe dzieci powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu – apeluje GIOŚ.

Według polskiego indeksu jakości powietrza bardzo zła jakość powietrza jest w Żarach i Nowej Soli (woj. lubuskie), Dusznikach-Zdroju i Dzierżoniowie (woj. dolnośląskie), Zdzieszowicach i Kędzierzynie-Koźlu (woj. opolskie), Wodzisławiu Śląskim, Rybniku, Gliwicach, Zabrzu i Żywcu (woj. śląskie), Tarnowie (woj. małopolskie), Dębicy, Mielcu i Rzeszowie (woj. podkarpackie).

Natomiast zła jakość powietrza jest w Lubaniu, Kłodzku i Ząbkowicach Śląskich (woj. dolnośląskie), Olesnie, Prudniku i Opolu (woj. opolskie), Częstochowie, Lublińcu, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu i Tychach (woj. śląskie), Krakowie, Suchej Beskidzkiej, Skawinie, Nowym Targu (woj. małopolskie) i Jaśle (woj. podkarpackie).

Bardzo zła i zła jakość powietrza – według informacji GIOŚ – ma negatywny wpływ na zdrowie. W takiej sytuacji osoby chore, starsze, kobiety w ciąży i małe dzieci powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostałym osobom zaleca się, by ograniczyły to do niezbędnego minimum.

W przypadku bardzo złej jakości powietrza długotrwała ekspozycja na działanie szkodliwych substancji znajdujących się w powietrzu zwiększa ryzyko zmian m.in. w układzie oddechowym, naczyniowo-sercowym i odpornościowym. 

RP, PAP
12:31 - Protest warszawskich taksówkarzy przeciw Uberowi
2019-01-22 12:31:08

Protest warszawskich taksówkarzy przeciw Uberowi

Warszawscy taksówkarze protestowali pod Ministerstwem Cyfryzacji przeciwko wspieraniu firmy Uber. Za takie uważają wsparcie resortu dla inwestycji Ubera w centrum inżynieryjne w Krakowie.

– Nasze postulaty są takie jak od siedmiu lat. Wspieranie Ubera kosztem polskiego przedsiębiorcy jest niedopuszczalne – powiedział PAP wiceprzewodniczący związku zawodowego Warszawski Taksówkarz Artur Wnorowski. Chodzi o inwestycję w centrum inżynieryjne Ubera w Krakowie.

W proteście, który trwał od godz. 9.00 do 10.30, brało udział około 200 taksówkarzy. – Ministerstwo robi nas w balona od siedmiu lat, a my żądamy jedynie traktowania polskiego przedsiębiorcy na równi z amerykańskim – dodał Wnorowski.

W Krakowie powstanie pierwsze poza USA centrum inżynieryjne Ubera, w którym będzie rozwijany projekt elektrycznego roweru Jump – poinformował we wtorek na konferencji prasowej minister cyfryzacji Marek Zagórski. Dodał, że powstaną tam miejsca pracy dla młodych polskich inżynierów.

– Mamy bardzo kreatywne społeczeństwo i chcemy, by ta kreatywność znalazła odzwierciedlenie w inwestycjach dużych firm technologicznych w Polsce. I to się właśnie dzieje – podkreślił Zagórski.

– Cieszymy się, że dzięki tej inicjatywie kolejni inżynierowie znajdą pracę w Polsce i nie będą musieli szukać pracy poza granicami – mówił na tej samej konferencji minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

– Planujemy zainwestować do końca 2019 r. 26 mln zł w krakowskie centrum usług biznesowych i zwiększyć zatrudnienie o 200 osób, tak że w sumie będzie tam pracowało 500 osób – poinformował zaś dyrektor generalny Ubera na Europę Północno-Wschodnią Jamie Heywood. Przypomniał, że w 2016 r. Uber zainwestował już w to centrum 40 mln zł.

Szef resortu infrastruktury zapewnił Heywooda, że działalność Ubera będzie w Polsce bezpieczna, przy założeniu, że firma będzie przestrzegała prawa i zasad wolnej konkurencji.

Przeciwko Uberowi warszawscy taksówkarze protestowali już 18 października 2018 r. przed Ministerstwem Sprawiedliwości. Domagali się wtedy wprowadzenia jednolitych regulacji na rynku zarobkowego przewozu osób.

RP, PAP
12:24 - IMGW ostrzega przed silnym mrozem
2019-01-22 12:24:37

IMGW ostrzega przed silnym mrozem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed silnym mrozem dla czterech województw w południowej Polsce. Prognozuje się temperaturę minimalną w nocy miejscami od -22 do -18 st. C.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym mrozem obowiązuje w południowej części województw: dolnośląskiego, małopolskiego i podkarpackiego oraz powiatu żywieckiego w woj. śląskim.

W woj. dolnośląskim prognozuje się temperaturę minimalną w nocy z wtorku na środę od -17 st. do -14 st. C. Temperatura maksymalna w środę wyniesie od -7 st. do -5 st. C. Wiatr osiągnie tam średnią prędkość od 10 do 15 km/h.

W pozostałych województwach, dla których obowiązują ostrzeżenia, temperatura minimalna w nocy będzie wynosić od -22 st. do -18 st. C. Temperatura maksymalna w środę wyniesie lokalnie od -14 st. do -10 st. C. Wiatr będzie wiał z średnią prędkością od 5 do 15 km/h.

W poniedziałek z powodu wychłodzenia zmarły dwie osoby. Od 1 listopada z tego powodu straciły życie 62 osoby – poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

RP, PAP