• Piątek, 3 lipca 2020

    imieniny: Tomasza, Anatola, Jacka

Krótko

21:37 - Prezydent a ochrona środowiska
2020-07-03 21:37:05

Prezydent a ochrona środowiska

Prezydent Andrzej Duda przedstawiał dzisiaj w Jakuszycach Eko-Kartę będącą propozycją dotyczącą ochrony środowiska naturalnego.

„To jest deklaracja mojego zdecydowanego wsparcia dla inicjatyw już rozpoczętych i tych przyszłych na rzecz czystego powietrza, rozwoju źródeł energii odnawialnej, efektywnego wykorzystywania zasobów wody, ochrony przyrody i właściwej gospodarki odpadami, a także obietnica podejmowania kolejnych działań na rzecz zwiększenia nakładów na edukację ekologiczną i promocję tych wartości wśród dzieci i młodzieży” - powiedział Andrzej Duda.

Wskazywał, że już dziś wdrażany jest „cały szereg programów o charakterze ekologicznym, mających chronić powietrze i klimat”. „Mamy nadzieję, że co najwyżej do 2035 roku połowa produkowanej energii elektrycznej to będzie energia produkowana ze źródeł odnawialnych, tak zwana zielona energia. To będzie energia pochodząca z fotowoltaiki, z ferm wiatrowych, a także ze wszystkich innych zielonych źródeł, jakie tylko będziemy mogli wykorzystać” - powiedział prezydent.

Jak zaznaczył, chodzi też o realizację przyjętych dwa lata temu założeń nowego miksu energetycznego dla Polski. Wskazał też na programy: „Czyste powietrze” - zakładający termomodernizację budynków i wymianę palenisk; „Twój Prąd”, czyli dofinasowanie instalacji paneli fotowoltaicznych; „Miasto z klimatem” i „Dom z klimatem”, czyli tworzenie przyjaznej przestrzeni miejskiej, gdzie jest więcej zieleni i zbiorników wodnych.

„Chcemy by życie w mieści było przyjemniejsze, by nie było ogromnych betonowych powierzchni. Chcemy, aby była zieleń, aby były warunki do wypoczynku, rekreacji” - mówił.

Prezydent podkreślił też, że ważna dla niego jest komunikacja miejska, która nie emituje zanieczyszczeń, oparta na elektromobilności i „promowanie wszystkich tych rozwiązań, które powodują, że powietrze w mieście się poprawia”.

Wśród innych programów dotyczących ekologii, które wspiera, wymienił Zieloną energię, program „Twój prąd”, program farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim i innych źródeł zielonej energii, nadzór nad gospodarką odpadami, wsparcie parków narodowych i ochronę zasobów wody - czyli program małej, średniej i wielkiej retencji.

Prezydent zaznaczył, że jego zdaniem cel, który w perspektywie lat jest dla Polski do osiągnięcia w ten sposób, to odzyskiwanie do 15 proc. wody. „Temu właśni służy program, małej, średniej i wielkiej retencji, a także zachęcanie do tego, by tworzyć, małe przydomowe rezerwuary wody przy budynkach mieszkalny, zbierać wodę, także wodę pochodzącą z deszczu” - mówił prezydent podkreślają, że w ostatnich latach Polska ma problem z suszą.

„Te wszystkie programy są wspierane przez rząd i będą tworzone w tym zakresie nowe. Ja wspieram te programy i będę je wspierał, uważam to za bardzo dobry kierunek, chciałbym byśmy tego typu rozwój w kraju nadal aktywnie realizowali” - oświadczył.

AB, PAP
21:15 - Litwa: Dzisiaj odbył się IX zjazd AWPL-ZChR
2020-07-03 21:15:27

Litwa: Dzisiaj odbył się IX zjazd AWPL-ZChR

Europoseł Waldemar Tomaszewski nadal będzie przewodniczył partii Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR). Tak zadecydował jej IX zjazd, który się odbył w Domu Kultury Polskiej w Wilnie.

Tomaszewski jest przewodniczącym polskiego ugrupowania na Litwie nieprzerwanie od 1999 roku.

Najbliższym wyzwaniem dla AWPL-ZChR będą wybory parlamentarne. Odbędą się one 11 października. Zjazd zapoczątkował kampanię wyborczą. Obecnie rozpocznie się zgłaszanie kandydatów. Zapowiedziano, że ich lista i program wyborczy zostaną zatwierdzone pod koniec lipca.

Od dwóch kadencji AWPL-ZChR w wyborach parlamentarnych posiada osiem mandatów i własną frakcję sejmową. Przed rokiem partia weszła w skład koalicji rządzącej i ma dwóch ministrów – łączności oraz spraw wewnętrznych. Ministrami są posłowie Jarosław Narkiewicz i Rita Tamszuniene.

Polska partia rządzi lub współrządzi również w sześciu samorządach kraju, m.in. w Wilnie.

Akcja Wyborcza Polaków na Litwie została założona w 1994 roku. Od 2016 roku partia nosi nazwę Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek-Chrześcijańskich Rodzin. Ugrupowanie liczy 2134 członków, zrzeszonych w ośmiu oddziałach. W piątkowym zjeździe udział wzięło 139 delegatów.

AB, PAP
20:52 - Andrzej Duda zapowiada wsparcie dla środowiska
2020-07-03 20:52:17

Andrzej Duda zapowiada wsparcie dla środowiska

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział w piątek, że będzie wspierał programy dotyczące ekologii, m.in. program farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim czy małej, średniej i wielkiej retencji. 

Andrzej Duda podkreślił na konferencji w Dolnośląskim Centrum Sportu, że ważna dla niego jest komunikacja miejska, która nie emituje zanieczyszczeń, oparta na elektromobilności i „promowanie wszystkich tych rozwiązań, które powodują, że powietrze w mieście się poprawia”.

Wśród innych programów dotyczących ekologii, które wspiera, wymienił Zieloną energię, program „Twój prąd”, program farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim i innych źródeł zielonej energii, nadzór nad gospodarką odpadami, wsparcie parków narodowych i ochronę zasobów wody - czyli program małej, średniej i wielkiej retencji.

Prezydent zaznaczył, że jego zdaniem cel, który w perspektywie lat jest dla Polski do osiągnięcia w ten sposób, to odzyskiwanie do 15 proc. wody. „Te wszystkie programy są wspierane przez rząd i będą tworzone w tym zakresie nowe. Ja wspieram te programy i będę je wspierał, uważam to za bardzo dobry kierunek, chciałbym byśmy tego typu rozwój w kraju nadal aktywnie realizowali” - oświadczył.

AB, PAP
20:35 - Samoloty latają już do miejsc kultu religijnego w Europie
2020-07-03 20:35:53

Samoloty latają już do miejsc kultu religijnego w Europie

Z lotniska Kraków-Balice można już polecieć do wielu miejsc w Europie, także tych związanych z miejscami kultu religijnego, np. do sanktuarium Lourdes we Francji.
Do stolicy Małopolski drogą lotniczą przybywają natomiast pielgrzymi z całej Europy, którzy pragną poznać ziemie rodzinne św. Jana Pawła II w setną rocznicę urodzin papieża, który patronuje krakowskiemu lotnisku.

- Robimy wszystko co w naszej mocy, aby przywrócić jak najwięcej połączeń, także tych związanych z miejscami kultu religijnego w Europie, to rejsy bezpośrednie, ale i na całym świecie. Musimy pamiętać cały czas o obostrzeniach związanych z pandemią - mówi Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport.

Port lotniczy w podkrakowskich Balicach zainaugurował 3 lipca połączenie z Paryżem, realizowane wykonywane przez linię Air France. Do tej pory francuski przewoźnik oferował loty z Polski z dwóch miast – z Warszawy i Wrocławia, przez krótki czas był też obecny w Krakowie z sezonowym połączeniem podczas Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku.

- To wielki potencjał dla całego regionu Małopolski. Ciągle jestem pytany przez Francuzów o możliwość jak najatrakcyjniejszego zwiedzania Polski. Wiele osób koniecznie chce mieć w punkcie wycieczki sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Francuzi odkrywają na nowo postać świętej Siostry Faustyny - zauważa w rozmowie z KAI Julien Hallier z Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej.

Radosław Włoszek podkreśla, że wielkim powodzeniem od kilku lat, także w tym sezonie cieszy się połączenie Kraków-Lourdes-Kraków wykonywane przez tanią linię lotniczą Ryanair. Lotnisko we Francji oddalone jest zaledwie kilka minut jazdy samochodem od sanktuarium w Lourdes. Linia lotnicza ma również dogodne godziny rejsów, które wykonywane są dwa razy w tygodniu.

- Samoloty startują od nas w czwartki i w niedzielę, więc można zaplanować sobie pobyt weekendowy w Lourdes - mówi KAI Radosław Włoszek. W siatce połączeń jest sporo kierunków związanych także z miejscami bardzo zabytkowymi. W ramach akcji LOT na wakacje polski narodowy przewoźnik lata bezpośrednio z Małopolski do Dubrownika.

W czerwcu z usług krakowskiego lotniska skorzystało 14 398 pasażerów - to o 98 % mniej w stosunku do czerwca 2019 roku.

Zarząd i pracownicy lotniska pamiętają o patronie portu, którym jest św. Jan Paweł II. - Pandemia pokrzyżowała nam wiele planów związanych z setnymi urodzinami Jana Pawła II. Pracownicy portu uczestniczyli już w Mszy św. dziękczynnej na terenie terminalu - zaznacza Radosław Włoszek.

Jan Paweł II wielokrotnie jako biskup, potem metropolita krakowski korzystał jako pasażer z portu w Balicach. Tutaj, w 2002 r. zakończył też swoją ostatnią pielgrzymkę do Polski

AB, KAI
20:13 - Iran: Przyczyny wypadku w ośrodku atomowym w Natanz nie zostaną ujawnione
2020-07-03 20:13:31

Iran: Przyczyny wypadku w ośrodku atomowym w Natanz nie zostaną ujawnione

Irańska Najwyższa Rada Bezpieczeństwa Narodowego podała w piątek, że przyczyna czwartkowego pożaru w ośrodka wzbogacania uranu w Natanz została ustalona, jednak nie będzie na razie ujawniona.

„Ze względów bezpieczeństwa, przyczyna i przebieg wypadku zostaną ogłoszone w odpowiednim czasie” - powiedział rzecznik Rady Kejwan Khosrawi, cytowany przez agencję Tasnim.

Jego wypowiedź wskazuje na zaniepokojenie na najwyższych szczeblach władzy w Iranie w związku z czwartkowym incydentem - uważa AP, przywołując opinię analityków twierdzących, że wypadek uszkodził wirówki do wzbogacania uranu w ośrodku.

W ostatniej dobie w internecie ukazały się nagrania wideo i wiadomości online od irańskiej grupy zwanej Gepardami Ojczyzny, rzekomo biorącej na siebie odpowiedzialność za incydent.

Jednak fakt, że eksperci nigdy wcześniej nie słyszeli o grupie, może rodzić pytanie, czy Natanz nie stał się celem sabotażu ze strony obcego państwa, jak to miało miejsce podczas ataku zaprojektowanego przez USA i Izrael wirusa komputerowego Stuxnet w 2010 roku, który zakłócił pracę pewnej liczby irańskich wirówek.

„Al-Dżarida”, znana z publikowania gorących wiadomości z Izraela, powołuje się na wysoko postawione anonimowe źródło twierdzące, że za wypadkiem, stoi właśnie Izrael, a jego celem miało być opóźnienie programu wzbogacania nuklearnego Iranu o około dwa miesiące - podaje portal Times of Israel.

Iran zemści się na każdym kraju, który przeprowadza cyberataki na nasze stanowiska nuklearne - zapowiedział w czwartek szef obrony cywilnej Gholamreza Dżalali.

Na początku maja Izrael miał przeprowadzić atak na komputery w irańskim porcie Szahid Radżaje, co spowodowało kilkudniowe zakłócenia w jego pracy. Była to odpowiedź na irański atak na izraelską infrastrukturę wodociągową dwa tygodnie wcześniej.

Ośrodek wzbogacania uranu w Natanz w środkowym Iranie jest jedną z kluczowych instalacji irańskiego programu nuklearnego; znajduje się pod nadzorem Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).

AB, PAP
19:42 - UE: Seria kradzieży w biurach europosłów
2020-07-03 19:42:36

UE: Seria kradzieży w biurach europosłów

Władze Parlamentu Europejskie zajmą się serią kradzieży w biurach europosłów w Brukseli. Jak informuję służby prasowe, trwa wewnętrzne dochodzenie. Porta Politico informował wcześniej, że okradzionych zostało co najmniej 50 europosłów.

W trakcie pandemii koronawirusa budynek PE w Brukseli był otwarty dla europosłów, jednak większość z nich w szczytowym okresie zakażeń pracowała w domach w swoich krajach. Brali udział w komisjach przez internet, a w czasie sesji plenarnej większość oddawała głosy mailowo. W budynku pracowała ochrona, służby techniczne i sprzątające, był on też dostępny dla dziennikarzy.

Politico podało, że w ciągu ostatnich miesięcy okradziono biura co najmniej 50 europosłów. Zrabowane zostały komputery, tablety i inne przedmioty.

Portal wskazuje, że fala włamań miała miejsce głównie wtedy, gdy budynek był praktycznie pusty, a złodzieje przeszukiwali biura i włamywali się do szaf posłów do PE, by zabrać cenne rzeczy. Niemiecki europoseł Nico Semsrott, któremu ukradziono dwa laptopy, wyraził rozczarowanie brakiem reakcji ze strony służb bezpieczeństwa Parlamentu Europejskiego.

„To ogromny skandal i nie wiem, dlaczego wszyscy nabierają wody w usta” - powiedział europoseł w rozmowie z Politico.

Zgodnie z niedawno przyjętym sprawozdaniem PE, w służbach ochrony pracuje obecnie 756 osób. Budżet na ochronę i nadzór wyniósł w 2020 roku ponad 23 mln euro.

Służby prasowe PE poinformowały, że informacje o kradzieżach władze europarlamentu otrzymały jak dotąd od „kilku europosłów”.

Z kolei zastępczyni rzecznika prasowego PE Delphine Colard przekazała PAP, że liczba zgłoszonych kradzieży „mogła nieznacznie wzrosnąć” na początku kwarantanny związanej z koronawirusem, a złodzieje mogli skorzystać z tego, że europosłowie pozostawili otwarte biura, a w nich sprzęt.

„Służby bezpieczeństwa są w pełni informowane o tej sprawie, a dochodzenia trwa w oparciu o wszystkie dostępne dane” - zapewniła Colard.

Zastępczyni rzecznika dodała, że „administracja PE robi wszystko, co w jej mocy, aby zapewnić bezpieczne środowisko pracy dla służb instytucji i jej członków, jednocześnie umożliwiając Parlamentowi Europejskiemu utrzymanie charakteryzującej go otwartości i transparentności”.

Pytana, czy władze PE zamierzają zgłosić sprawę belgijskiej policji, odpowiedziała, że mogą „pomóc europosłom, jeśli zażądają zgłoszenia incydentu”.

Choć PE, jak oświadczyła Colard, nie informuje o liczbie zgłaszanych kradzieży, to z nieoficjalnych informacji wynika, ze kradzieże są stałym problemem w PE.

Jeden z pracowników powiedział PAP, że kradzieże zdarzają się zarówno w Strasburgu jak i w Brukseli, ale dotychczas nie na taką skalę, o jakiej informuje Politico. „Służby bezpieczeństwa w PE nie mają dobrej opinii wśród pracowników” - wskazał.

AB, PAP
19:21 - Francja: Więcej wyborców zarejestrowanych na II turę wyborów prezydenta RP
2020-07-03 19:21:49

Francja: Więcej wyborców zarejestrowanych na II turę wyborów prezydenta RP

Polskie placówki dyplomatyczne we Francji zarejestrowały 16 tys. osób do głosowania w II turze wyborów prezydenta RP. To o około 5 tys. więcej, niż w I turze, która odbyła się 28 czerwca.

Wszystkie pakiety wyborcze do piątku zostały wysłane do adresatów, chcących otrzymać je pocztą. MSZ wyznaczyło placówkom dyplomatycznym 6 lipca jako ostateczny termin wysyłki pakietów pocztą.

We Francji, gdzie wybory prezydenckie odbywają się jedynie drogą korespondencyjną, chęć głosowania w II turze zgłosiło o około 5 tys. osób więcej niż w I turze. W Paryżu zarejestrowało się 10 838 wyborców, pozostali zarejestrowali się w konsulacie generalnym w Lyonie.

Osobisty odbiór pakietów wyborczych możliwy jest do 10 lipca do północy. Wyborcy, którzy nie zgłosili chęci osobistego odbioru w polskich placówkach dyplomatycznych na terenie Francji, otrzymają pakiety pocztą.

Jak informuje Ambasada RP na Twitterze, pakiety wyborcze zostały wysłane pocztą do piątku; mają być dostarczone do wyborców w ciągu 48 godzin.

Pakiety z głosami należy odesłać jak najszybciej; można je również dostarczyć osobiście do polskich placówek dyplomatycznych w dniu wyborów 12 maja w godzinach od 7 do 21.

W I turze w czterech obwodach do głosowania, jakie utworzono we Francji, oddano 8894 ważne głosy. Do głosowania zarejestrowało się wówczas 11 661 osób. Trzy obwody działały w Paryżu i jeden w Lyonie.

W I turze we Francji zwyciężył kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski, na którego oddano 48,81 proc. głosów. Wyprzedził urzędującego prezydenta Andrzeja Dudę - 27,67 proc. i Szymona Hołownię - 12,54 proc.

 

AB, PAP
19:04 - Prezydencki projekt nowelizacji prawa oświatowego trafił do Sejmu
2020-07-03 19:04:40

Prezydencki projekt nowelizacji prawa oświatowego trafił do Sejmu

Przedstawiony przez prezydenta Andrzeja Dudę projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe został dzisiaj wniesiony do Sejmu.

Proponowane przepisy mają zapewnić rodzicom wpływ na organizowane w szkołach przez stowarzyszenia i inne organizacje zajęć dodatkowych dla ich dzieci.

Jak poinformowano w uzasadnieniu, celem projektu jest „zapewnienie wszystkim rodzicom możliwości współdecydowania o rodzajach, treści oraz sposobie prowadzenia zajęć dodatkowych, organizowanych w szkołach lub placówkach oświatowych, do których uczęszczają ich dzieci, przez stowarzyszenia i inne organizacje, których celem statutowym jest działalność wychowawcza albo rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i innowacyjnej szkoły lub placówki”.

„Projektowana regulacja wprowadza rozwiązanie umożliwiające rodzicom realny wpływ na kształt i sam fakt organizacji zajęć dodatkowych. W ten sposób urzeczywistnia ona prawo rodziców do wychowania dziecka zgodnie z własnymi przekonaniami, wyrażone w art. 48 ust. 1 zdanie pierwsze Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej” – czytamy.

Proponowane przepisy zakładają, że stowarzyszenie lub inna organizacja zamierzająca podjąć działalność w szkole lub placówce oświatowej będzie zobowiązana przekazać bezpłatnie dyrektorowi szkoły prospekt informacji wychowawczej. Dokument będzie mógł mieć formę papierową lub elektroniczną i zawierać będzie m.in. program działalności wychowawczej lub program rozszerzający formy działalności dydaktycznej oraz idee wychowawcze, które będzie realizował. W prospekcie będą musiały także znaleźć się informacje o doświadczeniu zawodowym osób, które będą realizowały program w szkole, a także opis wykorzystywanych materiałów graficznych i pomocy dydaktycznych.

Zgodnie z projektem w ciągu 14 dni od otrzymania prospektu dyrektor szkoły przekaże go rodzicom dzieci uczęszczających do szkoły lub placówki w celu uzyskania ich zgody bądź sprzeciwu co do podjęcia przez dane stowarzyszenie lub inną organizację działalności w szkole. W terminie 7 dni od dnia otrzymania prospektu informacji wychowawczej każdy z rodziców będzie mógł wyrazić swą aprobatę bądź jej brak co do podjęcia działalności przez stowarzyszenie lub inną organizację. Nieprzekazanie przez rodzica tej informacji oznaczać będzie zgodę.

Proponowane prawo wskazuje, że za uzyskanie zgody rodziców warunkującej wyrażenie przez dyrektora szkoły zgody na podjęcie działalności przez dane stowarzyszenie lub inną organizację uznawane będzie wyrażenie zgody przez większość rodziców dzieci uczęszczających do szkoły. Rodzic będzie mógł cofnąć zgodę w każdym czasie bez podawania przyczyny. Jeśli zgodę cofnie większość rodziców, dyrektor cofnie zgodę na prowadzenie przez daną organizację działalności w szkole.

AB, PAP
18:40 - Piłkarska LN - Polacy rozpoczną w Amsterdamie
2020-07-03 18:40:38

Piłkarska LN - Polacy rozpoczną w Amsterdamie

Piłkarska reprezentacja Polski rozpocznie rozgrywki Ligi Narodów 2020/21 od meczu z Holandią, 4 września w Amsterdamie - poinformował w piątek PZPN. Jeszcze nie wiadomo, czy spotkanie odbędzie się z udziałem publiczności.

W wyniku marcowego losowania biało-czerwoni trafili do grupy 1 najwyższej dywizji (A), razem z Holandią, Włochami oraz Bośnią i Hercegowiną.

Trzy dni po meczu w Amsterdamie czeka ich kolejny mecz wyjazdowy w Bośni i Hercegowinie.

Biało-czerwoni w pierwszej edycji Ligi Narodów (2018/19) spadli z Dywizji A, jednak dzięki reformie rozgrywek i poszerzeniu najwyższej dywizji z 12 do 16 drużyn, utrzymali się w niej, podobnie jak Niemcy, Chorwacja oraz Islandia.

Dywizje A, B i C składają się z czterech grup, a najniższa D - tylko z dwóch. Zwycięzcy grup najwyższej dywizji awansują do turnieju finałowego (Final Four), zaplanowanego na 2-6 czerwca 2021. Polska stara się o rolę jego gospodarza.

Tytułu zdobytego w pierwszej edycji bronić będzie Portugalia.

Terminarz spotkań Polski w LN 2020/21 (wszystkie mecze o godz. 20.45):

4 września Holandia - Polska (Amsterdam)

7 września Bośnia i Hercegowina - Polska

11 października Polska - Włochy

14 października Polska - Bośnia i Hercegowina

15 listopada Włochy - Polska

18 listopada Polska - Holandia

AB, PAP
18:28 - Żołnierze budują tymczasowy most w Hadlach Szklarskich
2020-07-03 18:28:43

Żołnierze budują tymczasowy most w Hadlach Szklarskich

Żołnierze z 3. Batalionu Inżynieryjnego rozpoczynają budowę mostu składanego DMS-65 w miejscowości Hadle Szklarskie na Podkarpaciu – poinformowało dzisiaj Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych (DGRSZ).

Tydzień temu w wyniku ulewnych deszczów, które nawiedziły kilka powiatów na Podkarpaciu, uszkodzonych zostało wiele dróg i mostów. Jednym z zerwanych mostów jest przeprawa w Hadlach Szklarskich w gminie Jawornik Polski.

Jak podało dzisiaj DGRSZ, most w Hadlach Szklarskich montują specjaliści z kompanii drogowo-mostowej pod dowództwem kpt. Michała Zdanewicza. „Most składany DMS-65 jest przeznaczony do szybkiej i wielokrotnej budowy nowych i odbudowy zniszczonych mostów wysokowodnych” – czytamy w przesłanym komunikacie.

Z elementów DMS-65 buduje się mosty jedno- i wieloprzęsłowe o rozpiętościach przęseł od 3 do 45 metrów i długości mostu ok. 18 metrów.

Wójt gminy Jawornik Polski Stanisław Petynia powiedział  kilka dni temu, że szacowana wysokość strat na terenie gminy, przede wszystkim w infrastrukturze drogowej i kanalizacyjnej, to ok. 60 mln zł.

AB, PAP
18:12 - Solidarność proponuje nowe projekty do Programu dla Śląska
2020-07-03 18:12:42

Solidarność proponuje nowe projekty do Programu dla Śląska

Wpisanie do rządowego Programu dla Śląska projektów z dziedziny niskoemisyjnej energetyki węglowej: w tym energetyki gazowo-parowej ze zintegrowanym zgazowywaniem węgla oraz rozwoju technologii bezemisyjnej synergii węglowo-jądrowej - rekomenduje śląsko-dąbrowska Solidarność.

Jak wynika z rozesłanego w piątek stanowiska organizacji, która była współinicjatorem ogłoszonego z końcem 2017 r. Programu dla Śląska, opracowała ona listę projektów, które powinny otrzymać priorytetową rangę w Programie. To dotychczasowe, zapisane w nim inwestycje, które nie były dotąd realizowane, ale też nowe przedsięwzięcia.

W połowie czerwca br. w Katowicach obradowała rada wykonawcza ds. Programu dla Śląska pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu podał następnie, że z ogólnej puli środków programu - łącznie 61-62 mld zł – w projekty jest już „zaangażowanych” 58 mld zł; a 22 mld zł to już „realnie pracujące pieniądze”.

Premier zapowiadał też, że rada wykonawcza ds. Programu w ciągu dwóch tygodni dokona przeglądu projektów. Odnosząc się do tego w następnych dniach szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz diagnozował, że „premier zrozumiał, że ponad 50 proc. tego programu nie działa”, a realizowane są praktycznie tylko inwestycje drogowe i kolejowe.

Kolorz zapowiadał też, że śląsko-dąbrowska Solidarność będzie rekomendowała zrewidowanie Programu dla Śląska i dostosowanie go do nowych realiów.

Na liście dotychczasowych inwestycji, którym w ocenie związku należy nadać priorytet, znalazły się: budowa kompleksu produkcji wodoru z gazu koksowniczego przez Grupę JSW przy pomocy finansowania z NCBR, rewitalizacja bloków energetycznych 200 MW w Elektrowni Łaziska oraz budowa opalanego węglem kamiennym nowego bloku kogeneracyjnego w elektrowni w Rybniku.

Druga grupa to innowacyjne projekty z dziedziny niskoemisyjnej energetyki węglowej. Jeden z nich to budowa na Śląsku instalacji IGCC (blok energetyczny gazowo-parowy ze zintegrowanym zgazowywaniem węgla).

„Obecnie na świecie funkcjonuje kilkadziesiąt instalacji IGCC. Dynamiczny rozwój tej technologii obserwowany jest szczególnie w Japonii. IGCC charakteryzuje się znacznie wyższą od konwencjonalnych bloków energetycznych sprawnością (45 – 55 proc.) oraz bardzo niską emisyjnością, co jest szczególnie istotne z uwagi na politykę klimatyczną UE. Szacuje się, że za kilka lat bloki IGCC osiągną poziom usuwania CO2 na poziomie 95 proc.” – argumentuje Solidarność.

Inny projekt dotyczy rozwoju technologii bezemisyjnej synergii węglowo-jądrowej z wykorzystaniem wysokotemperaturowych reaktorów jądrowych VHTR, która pozwala na bezemisyjną produkcję energii elektrycznej oraz metanolu z węgla kamiennego.

„Jeszcze kilka lat temu barierą rozwoju był brak dostępności na rynku reaktorów VHTR o odpowiednich parametrach. Obecnie jednak proces komercjalizacji tej technologii trwa już w wielu krajach na świecie” – napisano w stanowisku Zarządu Regionu.

Śląsko-dąbrowska Solidarność rekomenduje również wpisanie do Programu dla Śląska budowy instalacji utylizacji metanu z powietrza kopalnianego za pomocą turbin hybrydowych na mieszaninę metan-powietrze-węgiel. Technologia ta umożliwia produkcję energii elektrycznej z metanu z powietrza wentylacyjnego kopalń w połączeniu z odpadowym niskokalorycznym węglem.

W ocenie regionalnych władz związku realizacja tych rekomendacji może stać się początkiem tworzenia krajowej polityki klimatycznej - w odróżnieniu od strategii Unii Europejskiej, która według związku dąży do realizacji celów ekologicznych wyłącznie poprzez nakazy dotyczące redukcji CO2 kosztem likwidacji całych gałęzi gospodarki i utraty setek tysięcy miejsc pracy.

 

 

AB, PAP
17:52 - Marek Gróbarczyk: Gazoport w Świnoujściu będzie rozbudowywany
2020-07-03 17:52:02

Marek Gróbarczyk: Gazoport w Świnoujściu będzie rozbudowywany

Gazoport w Świnoujściu będzie rozbudowywany, powstanie m.in. nowy pirs, do którego będą mogły przybijać kolejne statki, będziemy mogli też stąd reeksportować gaz – podkreślił w piątek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Minister brał udział w uroczystości towarzyszącej wyładunkowi setnej dostawy LNG w gazoporcie w Świnoujściu. Transport LNG z Kataru przywiózł gazowiec Al-Safliya.

Minister Gróbarczyk zaznaczył, że gazoport będzie rozbudowywany, by zwiększyć jego możliwości. Przypomniał, że w ubiegłym tygodniu w tej sprawie została podpisana odpowiednia umowa. Tłumaczył, że powstanie nowy pirs, czyli nabrzeże, do którego przybijać będą mogły kolejne statki przypływające do gazoportu.

Gróbarczyk zwrócił uwagę, że w gazoporcie będzie można też bunkrować, czyli tankować statki LNG.

24 czerwca Polskie LNG, operator terminala LNG w Świnoujściu, i Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście podpisały z konsorcjum firm TGE Gas Engineering-PORR umowy ws. rozbudowy gazoportu. Wartość umów to prawie 2 mld zł.

Po rozbudowie zdolności regazyfikacyjne terminala sięgną 8,3 mld m sześc. Termin zakończenia inwestycji to koniec 2023 r. Rozbudowa będzie się składać z budowy trzeciego zbiornika na LNG, drugiego nabrzeża do rozładunku, ale także załadunku statków, oraz infrastruktury do bunkrowania i załadunku LNG na statki.

AB, PAP
17:31 - Litwa: Apel o mediację KE w sprawie elektrowni atomowej w Ostrowcu
2020-07-03 17:31:11

Litwa: Apel o mediację KE w sprawie elektrowni atomowej w Ostrowcu

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda zaapelował do Komisji Europejskiej o mediację w negocjacjach trzech państw bałtyckich, dotyczących możliwości handlu energią elektryczną z krajami trzecimi. Rozmawiał o tym w piątek m.in. z litewskim eurokomisarzem Virginijusem Sinkevicziusem.

Litwa, Łotwa i Estonia negocjują możliwość handlu energią elektryczną z krajami trzecimi. Chodzi o bojkotowanie elektryczności, którą będzie produkowała siłownia atomowa na Białorusi, powstająca tuż przy granicy z Litwą, w Ostrowcu.

Litwa, która ustawowo zakazała kupowania energii elektrycznej z Ostrowca, dąży do tego, by nie trafiła ona także na rynek Unii Europejskiej i tym samym został wstrzymany dalszy rozwój obiektu. Litwę popiera m.in. Polska. Łotwa odmawia bojkotu białoruskiego prądu, gdyż go potrzebuje.

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda zwrócił się do przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen o mediację między krajami bałtyckimi w celu znalezienia konsensusu w kwestii bojkotowania białoruskiej energii elektrycznej.

Prezydent Łotwy Egils Levits w piątkowym wywiadzie dla telewizji publicznej swego kraju powiedział, że KE już przygotowała stanowisko w tej sprawie i teraz je doprecyzowuje.

Prezydent zaznaczył, że Ryga „w niektórych sytuacjach nie ma powodu do całkowitego odrzucenia możliwości takiego zakupu”. Zauważył jednak, że jego osobiste poglądy na tę kwestię są „nieco inne”.

W czwartek list do przewodniczącej KE wystosował premier Litwy Saulius Skvernelis, który zwrócił uwagę na zagrożenie związane z realizowanym na Białorusi projektem. Według niego siłownia w Ostrowcu zagraża nie tylko Litwie, ale też całemu regionowi i UE jako takiej.

Wilno od lat protestuje przeciwko budowie elektrowni jądrowej w Ostrowcu ze względu na jej lokalizację, tuż przy granicy z Litwą, w odległości 50 km od litewskiej stolicy. W ocenie Wilna, projekt jest realizowany bez poszanowania zasad bezpieczeństwa i dbałości o środowisko. Litwa ostrzega, że w przyszłości może to doprowadzić do katastrofy na niewyobrażalną skalę.

Białoruska elektrownia jądrowa powstała według rosyjskiego projektu AES-2006. Elektrownia składa się z dwóch bloków energetycznych, z których każdy posiada reaktor o mocy do 1200 megawatów. Elektrownia ma produkować 18 mld kilowatogodzin energii elektrycznej rocznie. Pierwszy reaktor ma być uruchomiony w tym roku.

Ministerstwo energetyki Białorusi na początku maja poinformowało, że pierwszy ładunek paliwa został już dostarczony do elektrowni jądrowej w Ostrowcu.

AB, PAP
17:14 - Akcja Caritas w Birmie
2020-07-03 17:14:32

Akcja Caritas w Birmie

Birmańska Caritas włączyła się w akcję pomocy dla ofiar potężnej lawiny błotnej, w wyniku której zginęło ponad 160 osób, a kolejne sto wciąż jest poszukiwanych.
 
Tragedia wydarzyła się w kopalni jadeitu na północy Birmy i jest najtragiczniejszym tego typu wypadkiem w ostatnich latach. Najbardziej ucierpieli najubożsi, którzy pracowali na czarno, bez należnych zabezpieczeń.

Do zdarzenia doszło w stanie Kaczin, blisko granicy z Chinami. Region stanowi światowe centrum dochodowego górnictwa jadeitu. Potężne osuwisko spowodowały ulewne deszcze. Akcja ratunkowa była prowadzona w bardzo trudnych warunkach, podczas deszczu, a biorący w niej udział strażacy i żołnierze obawiali się kolejnych lawin.

Ze względu na bardzo niebezpieczne warunki pracy rokrocznie przy wydobywaniu cennego jadeitu giną dziesiątki ludzi, szczególnie podczas pory monsunowej.

Birma jest największym na świecie producentem jadeitu, a większość tego minerału jest eksportowana do Chin. Chociaż sektor ten przynosi wielomiliardowe zyski, wciąż jest słabo uregulowany. W ostatnich latach doszło tam do kilku podobnych katastrof. W 2015 r. pod osuwiskiem zginęło 113 górników. W 2019 r. lawina błotna zabiła 55 osób.

AB, KAI
17:01 - 309. Warszawska Pielgrzymka Piesza Akademickich Grup „17” dotrze na Jasną Górę
2020-07-03 17:01:15

309. Warszawska Pielgrzymka Piesza Akademickich Grup „17” dotrze na Jasną Górę

Z powodu epidemii wyruszająca 6 sierpnia na Jasną Górę 309. Warszawska Pielgrzymka Piesza Akademickich Grup „17” przybierze formę wędrówki duchowej. Myślą przewodnią pątniczego szlaku będą słowa „Ukaż nam tajemnicę”.

„Pragniemy odkrywać tajemnicę wiary, a w szczególności tajemnicę Eucharystii” – zapowiedział przewodnik ks. Wojciech Świderski SAC.

Podkreślił, że przewodniczką będzie Najświętsza Maryja Panna, która „sama została obdarzona tajemnicą poczęcia Syna Bożego”. „Ona wszystkie sprawy zachowywała w swoim sercu, czyli potrafiła dochować tajemnicy. Teraz – podczas duchowego szlaku pątniczego – zachęca nas do rozważania tajemnicy Eucharystii” – powiedział ks. Świderski.

Zapowiedział, że w związku z wytycznymi KEP oraz troską o bezpieczeństwo pątników „fizycznie w drogę wyruszą jedynie przewodnicy grup wraz z głównym przewodnikiem i niezbędnym zapleczem służb”.

„Podczas 9 dni pielgrzymowania zaplanowane są Msze św. w kościołach i sanktuariach na trasie. Wszyscy chętni będą mogli wziąć w nich udział za pośrednictwem radia Pallotti.FM oraz w telewizji internetowej Pallotti.TV lub w wyznaczonych miejscach, z zachowaniem obowiązujących środków bezpieczeństwa” – zapraszał duchowny.

Podkreślił, że każdy z pielgrzymów duchowych zobowiązany jest do podjęcia praktyk religijnych dostosowanych do jego możliwości. Wspomniał, że może to być uczestnictwo w transmisjach modlitw, w Mszy św., modlitwa indywidualna lub grupowa w lokalnym kościele, adoracja Najświętszego Sakramentu, osobiste i indywidualne pielgrzymowanie do wybranego sanktuarium lub własnego kościoła parafialnego albo podjęcie trudu maszerowania po pobliskim lesie bądź innych przestrzeniach.

Zapewnił, że każdy zgłoszony do 26 lipca otrzyma przed rozpoczęciem pielgrzymki pamiątkowy znaczek, legitymację i materiały formacyjne. „Powierzone sprawy i intencje zostaną zaniesione przed tron Matki Jasnogórskiej” – zaakcentował ks. Wojciech Świderski SAC. Zaznaczył, że zapisy potrwają do ostatniego dnia pielgrzymki, tj. 14 sierpnia, choć zachęca do wcześniejszych zgłoszeń.

W ramach 309. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej Akademickich Grup „17” idzie 16 grup, które tworzą cztery legiony określone różnymi kolorami. Na przykład w barwach dawnej flagi rwandyjskiej, czyli czerwonym, żółtym i zielonym, idą pątnicy ofiarujący swój trud za misje i misjonarzy. Każdy legion może iść inną trasą do następnego wspólnego postoju. W ten sposób grupy co roku idą trochę inną drogą. Pielgrzymka ma także własną kuchnię i różne udogodnienia sanitarne przydatne pielgrzymom. Trasa prowadzi przez lasy i drogi polne.

AB, PAP