• Czwartek, 27 lutego 2020

    imieniny: Gabriela, Anastazji

Krótko

12:51 - Mały ZUS Plus ulgą dla przedsiębiorców
2020-02-27 12:51:54

Mały ZUS Plus ulgą dla przedsiębiorców

Podczas spotkania w Poznaniu minister rozwoju Jadwiga Emilewicz przekonywała, że dzięki Małemu ZUS-owi Plus w kieszeniach polskich przedsiębiorców zostanie 1,3 mld zł rocznie.

Mały ZUS Plus, który wszedł w życie 1 lutego, to rozszerzenie ulgi wprowadzonej w 2019 roku, czyli Małego ZUS-u. Zakłada niższe, proporcjonalne do dochodów składki na ubezpieczenia społeczne dla najmniejszych przedsiębiorców.

Według wyliczeń resortu rozwoju, prawo do niższych składek na ubezpieczenia społeczne ma ok. 320 tys. przedsiębiorców. Aby skorzystać z rozwiązania i zyskać nawet kilkaset złotych miesięcznie, trzeba się zgłosić do 2 marca.

Ulga ta obejmuje już 223 tys. osób, czyli ponad 2/3 spośród uprawnionych do tego świadczenia. Minister podkreśliła przy tym, że  jest ona dobrowolna.

"Nie wszyscy z tej grupy będą chcieli skorzystać z nowego rozwiązania; dla części ważniejsza od niższej składki (...) może być wyższa emerytura na starość. To przedsiębiorca decyduje, czy chce opłacać niższe składki czy też wybrać wyższe, licząc na wyższe świadczenia w przyszłości" – podała szefowa resortu rozwoju.

Mały ZUS Plus to element tzw. pasa startowego dla firm: przez pierwsze sześć miesięcy prowadzenia działalności można korzystać z ulgi na start, która oznacza brak konieczności podlegania pod ubezpieczenia społeczne. Przedsiębiorca opłaca jedynie składkę zdrowotną. Następnie przez 24 miesiące przedsiębiorca opłaca preferencyjne składki na ZUS. Kolejnym elementem jest właśnie Mały ZUS Plus.

Na Małym ZUS-ie Plus można być maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy.

AB, PAP
12:20 - Japonia:Rząd nakaże zamknięcie szkół z powodu koronawirusa
2020-02-27 12:20:23

Japonia:Rząd nakaże zamknięcie szkół z powodu koronawirusa

Ze względu na zagrożenie związane z epidemią koronawirusa rząd nakaże zamknięcie wszystkich szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich w kraju - poinformował w czwartek premier Japonii Shinzo Abe.

Oznacza to, że do 34 847 szkół nie pójdzie 12,8 mln uczniów.Szkoły mają być zamknięte od poniedziałku do końca przerwy wiosennej, która rozpoczyna się pod koniec marca i potrwa niecałe dwa tygodnie. Ministerstwo zdrowia podało, że przedszkola będą działały.

Wcześniej w czwartek władze wyspy Hokkaido zamknęły wszystkie 1,6 tys. szkół podstawowych i gimnazjów w swojej prefekturze. O zamknięciu wszystkich publicznych przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów zdecydowały też władze Osaki.

W Japonii stwierdzono dotąd 895 przypadków zakażenia, w tym 705 na pokładzie wycieczkowca Diamond Princess. W czwartek potwierdzono śmierć ósmej osoby w tym kraju w wyniku choroby wywołanej przez koronawirusa.

AB, PAP
11:16 - KAS:Pomoc osobom głuchym przy rozliczaniu PIT
2020-02-27 11:16:31

KAS:Pomoc osobom głuchym przy rozliczaniu PIT

Krajowa Administracja Skarbowa we współpracy z Polskim Związkiem Głuchych pomoże osobom głuchym i niedosłyszącym złożyć roczne rozliczenie PIT - poinformowało w środę Ministerstwo Finansów. Tłumacze języka migowego będą dyżurować w 16 urzędach skarbowych 9 marca i 2 kwietnia 2020 r.

Jak czytamy na stronach resortu, tłumacze będą dostępni w godzinach obsługi klienta. W większości urzędów będą oni pomagać osobiście. W urzędach skarbowych w Kielcach, Olsztynie, Rzeszowie i Warszawie osoby głuche i niedosłyszące będą mogły liczyć na wsparcie tłumacza języka migowego on-line, natomiast w urzędzie skarbowym w Łodzi – videotłumacza języka migowego.

Zaznaczono, że w ramach akcji podatnik otrzyma pomoc nawet jeśli nie jest to urząd, w którym powinien złożyć PIT. Na specjalnych stanowiskach komputerowych będzie można rozliczyć podatek za pomocą usługi Twój e-PIT. Aby to zrobić, trzeba mieć przy sobie ubiegłoroczny PIT i aktualne informacje o dochodach. Resort przypomina, że złożenie PIT w wersji elektronicznej oznacza, że zwrot nadpłaconego podatku nastąpi po maksymalnie 45 dniach, natomiast przy PIT złożonym w formie papierowej urząd ma na to 3 miesiące.

 

 

AB, PAP
10:28 - MON: Wojsko gotowe nieść pomoc w sytuacji zagrożenia koronawirusem
2020-02-27 10:28:51

MON: Wojsko gotowe nieść pomoc w sytuacji zagrożenia koronawirusem

Wojsko jest przygotowane do tego, żeby nieść pomoc i reagować w sytuacji zagrożenia koronawirusem – zapewnił w czwartek szef MON Mariusz Błaszczak. Dodał, że szpitale i transport wojskowy pozostają w gotowości.

Minister Błaszczak pytany w radiowej Jedynce, czy Polacy mają powody do obaw w związku z rozprzestrzeniającym się koronawirusem, zapewnił, że administracja państwowa jest przygotowana do tego, by udzielić pomocy w sytuacji zagrożenia wirusem. Minister podkreślił, że wojsko polskie też jest dobrze przygotowane do tego, żeby nieść pomoc.

„Medyczne służby wojskowe są gotowe, żeby nieść pomoc, żeby reagować w sytuacji zagrożenia. Wojsko jest przygotowane; wojsko dysponuje 14 szpitalami na terenie całego kraju. Przygotowany jest też transport wojskowy” – zapewnił Błaszczak.

Minister zwrócił też uwagę, że kwestia wirusa jest obecna w kampanii wyborczej. „Mamy kampanię wyborczą i są tacy, którzy próbują wykorzystać do walki wyborczej właśnie to wszystko, co dzieje się w sprawie wirusa” – dodał.

Według rządu Polska jest przygotowana na zarządzanie kryzysowe i sytuacje awaryjne m.in. przez zabezpieczenie odpowiedniego sprzętu oraz profesjonalnych pracowników opieki zdrowotnej. Zdaniem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że koronawirus dotrze do Polski, jednak – jak zapewnił – służby są w gotowości do przeciwdziałania epidemii.

AB, PAP
10:12 - Krzyż Chrystusa znakiem tożsamości
2020-02-27 10:12:11

Krzyż Chrystusa znakiem tożsamości

Zgodnie z zaleceniem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, we wszystkich kościołach i kaplicach na terenie archidiecezji częstochowskiej mają zostać odśpiewane Suplikacje.
 
Śpiew ten jest odpowiedzią na wyzwania cywilizacyjne i na klimat moralny obecnych czasów. „Wkraczając w Wielki Post, zanurzamy się w atmosferę modlitwy, pokuty i nawrócenia. Jest to jednocześnie czas łaski płynący ze Słowa Bożego i sakramentów świętych. Każdego dnia zacznijmy od prostego znaku Krzyża. Czyńmy go starannie bez pośpiechu i z ufną miłością miłosierną objawioną przez Chrystusa. Albowiem ten znak od początku dnia aż do jego zakończenia ustawia nas odpowiednio na drodze wiary i powołania” – napisał abp Depo w słowie do wiernych archidiecezji częstochowskiej.

Metropolita częstochowski przypomniał, że „Krzyż Chrystusa jest znakiem naszej tożsamości. Znakiem życia, Zmartwychwstania oraz wieczności”.

„Dlatego wybierajmy Chrystusa jako naszą codzienną Drogę, wczuwając się w cały klimat moralny naszych czasów, w różne wyzwania cywilizacyjne, jak również zagrożenia na granicy życia i śmierci, spowodowane także epidemią »koronawirusa«” – podkreślił abp Depo i zaapelował: „Mając to wszystko na uwadze, wzywam, aby od Środy Popielcowej do Niedzieli Miłosierdzia Bożego, w czasie wspólnych nabożeństw: Eucharystii, Drogi Krzyżowej czy Gorzkich Żali, śpiewać pieśń Suplikacji: Święty Boże, Święty Mocny, Święty Nieśmiertelny”.

AB, PAP
09:33 - Rosja: Testowane pociski hipersoniczne
2020-02-27 09:33:13

Rosja: Testowane pociski hipersoniczne

W Rosji przetestowano hipersoniczny pocisk przeciwokrętowy Cyrkon, po raz pierwszy wystrzeliwując go z okrętu; próba odbyła się pod koniec stycznia br. na Morzu Barentsa – przekazały w czwartek agencji TASS źródła w Północno-Zachodnim Okręgu Wojskowym Rosji.

Rozmówcy agencji powiedzieli, że pocisk wystrzelony został z fregaty Admirał Gorszkow z Morza Barentsa do celu naziemnego na poligonie na północnym Uralu. Zasięg lotu pocisku przekroczył 500 km.

Cyrkon jest hipersonicznym pociskiem manewrującym. Prezydent Władimir Putin wymieniał go wśród perspektywnicznych rosyjskich rodzajów uzbrojenia, określając jego prędkość na ok. 9 machów, a zasięg na ponad 1000 km. Cyrkon wystrzeliwany z okrętów (również podwodnych) będzie zdolny do rażenia celów naziemnych i lądowych. Według mediów rosyjskich pocisk jest testowany od 2011 roku.

Eksperci wojskowi w komentarzach prasowych sugerowali, że Cyrkon stanie się jednym z narzędzi „powstrzymywania”, po które Rosja może sięgnąć, jeśli USA rozmieszczą pociski rakietowe w Europie. Ekspert wojskowy Wsiewołod Chmyrow mówił w zeszłym roku agencji RIA Nowosti, że Rosja mogłaby rozmieścić Cyrkony na swoich okrętach podwodnych znajdujących się w zachodniej części Atlantyku i wschodniej części Oceanu Spokojnego. Komentatorzy wyrażali opinię, że pocisk będzie praktycznie nieosiągalny dla systemów obrony przeciwrakietowej.

AB, PAP
08:54 - Chiny: Nowe przypadki koronawirusa
2020-02-27 08:54:42

Chiny: Nowe przypadki koronawirusa

Liczba zarażonych koronawirusem wzrosła w środę w Chinach kontynentalnych o 433 przypadki, a liczba ofiar śmiertelnych zwiększyła się tego dnia o 29 – poinformowała w czwartek rano w Pekinie chińska Narodowa Komisja Zdrowia.

Tym samym łączna liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wzrosła do 78 497, a liczba ofiar śmiertelnych – do 2744.

Większość nowych infekcji (409) i kolejnych zgonów (26) zarejestrowano w prowincji Hubei, gdzie znajduje się główne ognisko epidemii.

Podejrzewa się, że epidemia koronawirusa, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, rozpoczęła się pod koniec 2019 roku na targu w stolicy prowincji Hubei, Wuhan, gdzie sprzedawano m.in. dzikie zwierzęta.

Po wybuchu epidemii chińskie władze tymczasowo zakazały handlu dzikimi zwierzętami w całym kraju.

AB, PAP
21:26 - Niemcy na początku epidemii koronawirusa?
2020-02-26 21:26:10

Niemcy na początku epidemii koronawirusa?

Niemiecki minister zdrowia Jens Spahn wyraził opinię, że Niemcy są na progu epidemii koronawirusa, co oznacza, iż skuteczność dotychczasowej strategii zwalczania tego zagrożenia jest wątpliwa.

„Jesteśmy na początku epidemii koronawirusa w Niemczech. Łańcuchy szerzenia się zakażeń są częściowo – i jest to nowa jakość – nie do odtworzenia” – powiedział Spahn w Berlinie.

Jak zaznaczył, dlatego jest wątpliwe, czy realizowana dotąd strategia ograniczania szerzenia się wirusa i wygaszania łańcuchów infekcji przyniesie oczekiwane efekty.

Według resortu zdrowia, nosicielstwo koronawirusa stwierdzono dotąd w Niemczech u 16 osób, z których większość już wyzdrowiała.

RP, PAP
21:04 - Włoski MSZ zaniepokojony niedokładnymi informacjami na temat koronawirusa
2020-02-26 21:04:41

Włoski MSZ zaniepokojony niedokładnymi informacjami na temat koronawirusa

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Włoch wyraziło zaniepokojenie rozpowszechnianiem „niedokładnych i alarmistycznych informacji” na temat koronawirusa w tym kraju. MSZ zapewnił, że reakcja władz była szybka i przejrzysta.

W wydanym komunikacie resort spraw zagranicznych oświadczył, że odpowiedź Włoch na obecny kryzys „była błyskawiczna, co zostało uznane przez Światową Organizację Zdrowia i Unię Europejską, a charakteryzuje ją najwyższa przejrzystość i jawność wobec społeczności w kraju i międzynarodowych partnerów”.

Następnie MSZ zwrócił uwagę na „niepokojące rozpowszechnianie niedokładnych i alarmistycznych wiadomości na temat sytuacji sanitarnej” we Włoszech, które – jak dodał – „nie odzwierciedlają realiów zjawiska zarażeń, jakie pozostaje w znacznym stopniu ograniczone do małych obszarów w kilku regionach".

Dotychczasowy bilans wirusa pod oficjalną nazwą COVID-19 we Włoszech to 12 zgonów i 400 osób zakażonych. Przypadki zachorowań stwierdzono w 10 z 20 regionów kraju. 

RP, PAP
15:59 - W Tokio zawieszono sprawowanie Mszy Świętej
2020-02-26 15:59:30

W Tokio zawieszono sprawowanie Mszy Świętej

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa COVID-19 archidiecezja Tokio zawiesiła publiczne sprawowanie Mszy Świętej aż do 14 marca.

Decyzję wydał abp Isao Kikuchi, metropolita Tokio, w odpowiedzi na zalecenia służb cywilnych w celu zapobiegania dalszemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa COVID-19. Do 15 marca w Tokio są zawieszone także inne wydarzenia gromadzące dużą liczbę mieszkańców.

„To nie jest łatwe dla Kościoła, zawiesić Msze św., które powinny być sprawowane każdego dnia” – podkreślił hierarcha w komunikacie, prosząc wiernych o zrozumienie powagi sytuacji, która doprowadziła do takiej decyzji.  Zachęcił też do duchowej łączności z Mszami Świętymi i nabożeństwami transmitowanymi za pośrednictwem mediów, medytacji biblijnej i osobistej modlitwy.

Podobne instrukcje zostały wydane w diecezji Sapporo, a władze kolejnych 14 również muszą podjąć decyzje w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa. Według oficjalnych danych z 25 lutego, 160 osób w Japonii zaraziło się koronawirusem, a jedna z nich zmarła.

AB, KAI
15:42 - Chiny: Ponowne zachorowania na koronawirusa
2020-02-26 15:42:05

Chiny: Ponowne zachorowania na koronawirusa

W prowincji Guangdong, na południu Chin, testy ponownie wykazały obecność koronawirusa u około 14 proc. spośród pacjentów, którzy zostali uznani za zdrowych i opuścili już szpitale – podały w środę chińskie media, cytując lokalne służby medyczne.

Nie ma pewności, czy tacy pacjenci zarazili się ponownie po wyjściu ze szpitali, ani czy wciąż mogą zarażać innych – powiedział wicedyrektor regionalnego Centrum Kontroli i Przeciwdziałania Chorobom (CDC) Song Tie na briefingu.

Eksperci oceniają na podstawie wstępnych ustaleń, że osoby te mogły wciąż mieć w organizmie wirusa, gdy wychodziły ze szpitali – dodał Song. Podobne przypadki zgłaszano również w innych regionach kraju.

Zgodnie z wytycznymi państwowej komisji zdrowia pacjentów można zwolnić z kwarantanny i wypisać ze szpitala, jeśli ich stan zdrowia się poprawi, a dwa kolejne testy na obecność wirusa dadzą wynik negatywny. Badania te należy przeprowadzić w odstępie co najmniej jednego dnia.

W najnowszej wersji wytycznych zwiększono nacisk na obserwację pacjentów po ich wyjściu ze szpitali. Zalecono im, aby po 2-4 tygodniach ponownie zgłosili się do lekarzy na dalsze badania.

 

 

AB, PAP
15:00 - Powstają nowe laboratoria diagnozujące koronawiursa SARS-CoV-2
2020-02-26 15:00:16

Powstają nowe laboratoria diagnozujące koronawiursa SARS-CoV-2

W Polsce działają dwa laboratoria badające próbki pod kątem obecności koronawiursa SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę zakaźną układu oddechowego, nazwaną COVID-19. Ośrodkami tymi są Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny i laboratorium w warszawskim szpitalu zakaźnym.

Kolejnych sześć laboratoriów jest uruchamianych. Mają one dołączyć do procesu diagnostycznego. Do tej pory przebadaliśmy 180 pacjentów pod kątem obecności koronawirusa, 12 osób jest w trakcie badania. Łącznie pobraliśmy 208 próbek – poinformowała PAP pełnomocnik ds. badań i rozwoju NIZP-PZH Anna Dela. Dodała, że żadnych badań komercyjnych laboratorium nie wykonuje. Na chwilę obecną nie ma zarejestrowanych przypadków zarażenia koronawirusem.

We wtorek zanotowano również pierwszy przypadek koronawirusa w Hiszpanii kontynentalnej. W ostatnich dniach największe emocje wywołał znaczny wzrost liczby zachorowań w północnych Włoszech. Dziewięć zgonów zanotowano dotąd w Lombardii, a dwa w Wenecji Euganejskiej – te dwa regiony na północy są ogniskami koronawirusa. Liczba osób zarażonych w całym kraju wynosi 322, a w ciągu niecałej doby zmarły 4 osoby.

AB, PAP
14:52 - Polscy uczniowie skracają zagraniczne praktyki
2020-02-26 14:52:34

Polscy uczniowie skracają zagraniczne praktyki

Uczniowie i ich dwóch opiekunów z Zespołu Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących w Przemyślu  ze względu na koronawirusa szybciej wracają z Włoch – poinformowała w środę rzecznik prasowy przemyskiego magistratu Agata Czereba.

Młodzież wraz z nauczycielami z Zespołu Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących w Przemyślu w ubiegłym tygodniu wyjechała do włoskiego Rimini w ramach obowiązkowych praktyk zawodowych. Pobyt uczniów we Włoszech miał trwać dwa tygodnie. Ze względu na rozprzestrzeniające się zagrożenie zakażeniem koronawirusa podjęto decyzję o skróceniu praktyk i wcześniejszym powrocie do kraju.

Podobnie uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych w Pile przebywający w ramach projektu Erasmus na stażu w Bolonii skrócili swój pobyt. Dyrekcja placówki  zadecydowała o przyśpieszeniu ich powrotu również ze względu na obawy związane z koronawirusem.

AB, PAP
14:15 - Kontrole na lotniskach
2020-02-26 14:15:15

Kontrole na lotniskach

Służby medyczne Lotniska Chopina w związku z zagrożeniem koronawirusem sprawdzają na pokładzie samolotu temperaturę pasażerów przylatujących z Chin i z Włoch. Nowe procedury wydłużyły czas opuszczenia pokładu o 15-30 minut.

We wtorek w związku z zagrożeniem koronawirusem na polskich lotniskach wprowadzono procedury poszerzonej kontroli osób przylatujących z krajów określanych jako kraje dużego ryzyka, przede wszystkim z Włoch, skąd połączeń jest najwięcej, a także z Chin.

Wprowadzenie rozszerzonych kontroli nie spowodowało większych utrudnień dla podróżujących. Nieznacznie, bo o 15-30 minut, wydłużył się jedynie czas opuszczenia pokładu samolotów przylatujących z Włoch i z Chin. Poza tym sytuacja na Lotnisku Chopina nie różni się znacznie od tej sprzed kilku miesięcy, kiedy pierwszy raz poinformowano o chorobie zakaźnej wywołanej koronawirusem.

Podróżni, którzy w środę korzystali z Lotniska Chopina, w większości nie używali masek ochronnych, można je było zobaczyć tylko u niektórych z nich, zwykle u tych, którzy po wylądowaniu przechodzili z samolotu do hali przylotów. Zaniepokojeni sytuacją we Włoszech byli za to niektórzy turyści lecący na wczasy do Mediolanu.

Rzecznik Lotniska Chopina Piotr Rudzki poinformował w środę, że zgodnie z procedurą po wylądowaniu na pokład każdego samolotu przylatującego z Włoch i każdego samolotu z Chin wchodzi lotniskowa ekipa medyczna.

„Są to nasi medycy, którzy są stale obecni na lotnisku i wszystkim osobom, które są na pokładzie, czyli pasażerom i załodze, mierzą temperaturę” – zaznaczył Rudzki.

„Jeżeli okaże się, że ktoś ma podwyższoną temperaturę – w okolicach 38 stopni – wtedy takie osoby są wyprowadzane z samolotu do karetki, gdzie prowadzony jest wywiad medyczny i w razie konieczności dalsze badanie” – informuje.

Zaznaczył również, że pasażerom rozdawane są karty lokalizacyjne po to, aby w razie jakiegokolwiek zagrożenia być z nimi w kontakcie. 

AB, PAP
14:10 - Pomoc w powrocie do kraju Polaków z hotelu na Teneryfie
2020-02-26 14:10:55

Pomoc w powrocie do kraju Polaków z hotelu na Teneryfie

W hotelu w Adeje na Teneryfie stwierdzono zachorowania na koronawirusa. Kwarantannie poddano około tysiąca osób, są wśród nich obywatele Polski.

Państwo polskie będzie oferowało swoją pomoc w transporcie do kraju Polaków przebywających w hotelu na Teneryfie. Czekamy na zakończenie kwarantanny – poinformował w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dotąd w hotelu potwierdzono cztery przypadki koronawirusa.

Władze Hiszpanii nie podały dotąd, ilu Polaków pozostaje w hotelu. Wiceprezes polskiego biura podróży Itaka Piotr Henicz poinformował , że w hotelu na Teneryfie, objętym kwarantanną, jest sześciu klientów biura. Gwarantujemy im powrót do kraju w momencie, kiedy będą mogli opuścić hotel – zapewnił. Z kolei konsul RP w Madrycie Bogusław Trzeciak powiedział PAP, że sytuacja w hotelu na Teneryfie jest monitorowana.

Ponad 1 tys. turystów zostało poddanych przymusowej kwarantannie w czterogwiazdkowym hotelu Costa Adeje Palace, w miejscowości Adeje na południu hiszpańskiej wyspy Teneryfa, należącej do Wysp Kanaryjskich. U włoskiego lekarza z Lombardii, który przebywał na wakacjach na Teneryfie, we wtorek stwierdzono obecność koronawirusa. Później poinformowano, że zakażona jest także jego żona i dwoje innych turystów z Włoch.

Hotel jest strzeżony przez lokalną policję, nikt nie może tam przyjść ani stamtąd wyjść. W ciągu dnia na teren kompleksu turystycznego został wpuszczony tylko jeden samochód, który przywiózł maseczki ochronne, rękawiczki i wodę butelkowaną.

Hiszpańskie media poinformowały, że wszyscy goście i obsługa hotelowa zostaną przebadani na obecność koronawirusa. Do czasu poznania wyników pierwszego testu, dyrekcja hotelu zaleciła gościom, by nie wychodzili z pokoi.

AB, PAP