• Poniedziałek, 22 października 2018

    imieniny: Filipa, Halki, Korduli

Krótko

23:16 - Szef MSZ Arabii Saudyjskiej o zabójstwie Chaszodżdżiego
2018-10-21 23:16:43

Szef MSZ Arabii Saudyjskiej o zabójstwie Chaszodżdżiego

Zabójstwo dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego w saudyjskim konsulacie w Stambule to był „ogromny i poważny błąd” – oświadczył w niedzielę w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji Fox News minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej Adil ad-Dżubeir.

Saudyjskie władze nie wiedzą, gdzie znajduje się ciało dziennikarza – dodał.

„Niestety popełniono wielki i poważny błąd i zapewniam, że winni będą pociągnięci do odpowiedzialności” – oznajmił ad-Dżubeir. W czasie wywiadu minister wskazał, że saudyjskie władze prowadzą dochodzenie w sprawie zabójstwa dziennikarza i zapewnił, że Rijad nie zna szczegółów zajścia w konsulacie w Stambule.

"Został zabity w konsulacie. Nie znamy szczegółów. Nie wiemy, gdzie jest ciało" - powiedział szef dyplomacji. "To ogromna tragedia. Składamy im (bliskim dziennikarza - PAP) kondolencje. Łączymy się z nimi w bólu" - podkreślił ad-Dżubeir, obiecując rodzinie zabitego, że winni poniosą karę.

Wcześniej w niedzielę szef komisji spraw zagranicznych Senatu USA Bob Corker oświadczył w wywiadzie dla telewizji CNN, że sądzi, iż to następca tronu Arabii Saudyjskiej Muhammad ibn Salman jest odpowiedzialny za śmierć Chaszodżdżiego, który był znany z krytycznego stanowiska wobec władz w Rijadzie.

Minister ad-Dżubeir zapewnił jednak w wywiadzie, że osoby odpowiedzialne za zabójstwo dziennikarza „zrobiły to, wykraczając poza zakres swych kompetencji”, a żadna z nich nie miała bliskich powiązań z następcą tronu Arabii Saudyjskiej. „Nie było tam osób, które mają z nim bliskie powiązania” – wskazał. Według ad-Dżubeira, była to nieautoryzowana operacja.

Szef MSZ to pierwszy wysokiej rangi przedstawiciel saudyjskich władz, który wypowiedział się publicznie w sprawie zabójstwa Chaszodżdżiego od czasu przyznania w nocy z piątku na sobotę przez Rijad, że Chaszodżdżi został zabity w konsulacie w Stambule. Oficjalna saudyjska agencja prasowa SPA poinformowała, że dziennikarz poniósł śmierć podczas kłótni i bójki na pięści, do jakiej doszło w placówce między nim a „wieloma osobami”. Wcześniej przez ponad dwa tygodnie Rijad konsekwentnie odrzucał oskarżenia o zamordowanie Chaszodżdżiego.

2 października krytyczny wobec rządów księcia Muhammada ibn Salmana Chaszodżdżi wszedł do konsulatu Arabii Saudyjskiej w Stambule, by załatwić formalności związane ze zmianą stanu cywilnego, po czym ślad po nim zaginął. 

RP, PAP
21:11 - IPSOS: W sejmikach wygrywa PiS
2018-10-21 21:11:42

IPSOS: W sejmikach wygrywa PiS

W wyborach do sejmików wojewódzkich w skali kraju PiS uzyskał 32,3 proc., Koalicja Obywatelska - 24,7 proc., PSL – 16,6 proc.; po 6,3 proc. głosów dostali Bezpartyjni Samorządowcy i Kukiz'15 – wynika z sondażu exit poll opublikowanego w niedzielę wieczorem przez Ipsos.

W skali kraju próg wyborczy przekroczył również komitet SLD Lewica Razem, który – według IPSOS – uzyskał 5,7 proc. poparcia.

Frekwencja wyborcza wyniosła 51,3 proc.

RP, PAP
17:18 - Hiszpania: Kilkuset migrantów wdarło się do Melilli
2018-10-21 17:18:09

Hiszpania: Kilkuset migrantów wdarło się do Melilli

Około 200 migrantów z Afryki przedarło się w niedzielę przez ogrodzenie graniczne z Maroka do hiszpańskiej enklawy Melilla – poinformowały miejscowe władze. 

Osoby, które zdołały przedrzeć się przez siedmiometrowe metalowe ogrodzenie, zostały przewiezione do ośrodka w Melilli, gdzie rozpoczęto proces ich identyfikacji.

Jeden z migrantów zmarł prawdopodobnie z powodu zatrzymania akcji serca, mimo pomocy ze strony służb ratunkowych – ogłosiły w oświadczeniu lokalne władze.

Według szacunków UNHCR (Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców) od początku roku do Melilli przybyło ponad 6 tys. migrantów, a łącznie do Hiszpanii – ponad 40 tys.

Hiszpania znajduje się na pierwszym miejscu pod względem liczby przyjmowanych migrantów w UE – pisze Agencja Reutera. UNHCR podkreśla, że większość migrantów przybywających do Hiszpanii to mężczyźni, głównie z Gwinei, Mali i Maroka. 

RP, PAP
17:02 - Jordania nie przedłuży umowy dzierżawnej z Izraelem
2018-10-21 17:02:23

Jordania nie przedłuży umowy dzierżawnej z Izraelem

Władze Jordanii powiadomiły w niedzielę Izrael, że nie odnowią 25-letniej dzierżawy dwóch obszarów wzdłuż granicy między obu krajami, na których strona izraelska ma pewne prawa zgodnie z traktatem pokojowym z 1994 roku.

Rząd Izraela zapowiedział jednak, że będzie jeszcze negocjował z władzami jordańskimi przedłużenie dzierżawy.

Na mocy traktatu pokojowego Izrael zachował prywatną własność ziemską oraz specjalne prawa przejazdu w rejonie Baquory w północno-zachodniej części królestwa i w rejonie Ghumar na południu.

Agencja Reutera pisze, że jordański monarcha Abdullah II, na którego opinia publiczna wywiera coraz większą presję, domagając się odstąpienia od umowy dzierżawnej z Izraelem, powiedział wysokim rangą politykom, że Jordania chce „pełnej suwerenności” nad tymi obszarami. O stanowisku monarchy poinformowała jordańska agencja Petra.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiedział w niedzielę, że jego kraj będzie negocjował z Jordanią przedłużenie dzierżawy. Potwierdził, że strona jordańska chce skorzystać z opcji wycofania się z tego porozumienia.

Na mocy aneksu do traktatu pokojowego Izrael wydzierżawił od Jordanii ok. 405 hektarów terenów rolniczych w południowym sektorze swej granicy z tym krajem, a także niewielki obszar znany jako „Wyspa Pokoju” w pobliżu Jeziora Tyberiadzkiego. 25-letnia dzierżawa wygasa w 2019 roku.

Zgodnie z warunkami określonymi w traktacie pokojowym dzierżawa byłaby automatycznie odnowiona, gdyby żadna ze stron nie poinformowała na rok przed wygaśnięciem, że zamierza zakończyć umowę – wskazało jordańskie MSZ. 

RP, PAP
16:13 - Tajwan: 18 ofiar w katastrofie kolejowej
2018-10-21 16:13:57

Tajwan: 18 ofiar w katastrofie kolejowej

Do co najmniej 18 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych niedzielnej katastrofy kolejowej na Tajwanie; co najmniej 160 osób odniosło obrażenia. Straż pożarna informuje, że wśród ofiar nie ma cudzoziemców.

Z nieustalonych jeszcze przyczyn w powiecie Yilian na północnym wschodzie wyspy wykoleił się pociąg ekspresowy, którym podróżowało 366 pasażerów. Tajwańskie media podają, że z szyn wypadło osiem wagonów, a pięć z nich się przewróciło.

Na miejsce katastrofy szybko przybyły służby ratownicze. W akcji ratunkowej pomaga też 120 żołnierzy. Stan wielu rannych jest ciężki. Przetransportowano ich do czterech okolicznych szpitali.

Do wypadku doszło na popularnej wśród turystów trasie kolejowej biegnącej wzdłuż wybrzeża.

Zarząd kolei poinformował, że pociąg, który się wykoleił, został wyprodukowany sześć lat temu, a ostatnie badanie techniczne przeszedł w zeszłym roku. 

RP, PAP
16:12 - Organizacja obrony konsumentów pozywa agencję ratingową
2018-10-21 16:12:53

Organizacja obrony konsumentów pozywa agencję ratingową

Włoska organizacja obrony praw konsumentów postanowiła wystąpić do prokuratury przeciwko agencji ratingowej Moody's za obniżenie ratingu kraju. Stowarzyszenie twierdzi, że decyzja ta może mieć poważne konsekwencje dla obywateli.

W piątek agencja obniżyła rating Włoch z Baa2 do Baa3, co wytłumaczyła wyraźną zmianą strategii budżetowej nowego rządu w Rzymie i „znacząco podniesionym deficytem”, wyższym niż oczekiwano.

Informując o przygotowaniu wniosku do prokuratury, organizacja Codacons oświadczyła: „Działanie Moody's można uznać za nielegalne i będzie ono miało bezpośrednie ogromne reperkusje dla kieszeni obywateli włoskich i posiadaczy oszczędności”.

Organizacja konsumencka zauważyła, że decyzja o obniżeniu ratingu została podjęta, zanim Unia Europejska oficjalnie wypowiedziała się na temat budżetu przygotowanego przez rząd Giuseppe Contego i bez uwzględnienia odpowiedzi włoskich instytucji na uwagi ze strony UE.

„Podejrzenia budzi wybór terminu przez agencję Moody's, która obniżyła ranking na kilka dni przed decyzją UE, oceniając zatem projekt niebędący formalnie ostatecznym” – podkreślono w komunikacie Codacons. Według stowarzyszenia, ruch ten można uznać za „prywatny krok mający na celu wpłynięcie na rynek i na Komisję Europejską” oraz za „ingerencję w procedury administracyjne, które są precyzyjne, a nie zostały ukończone”.

W piśmie do prokuratury zawarty jest wniosek o wszczęcie postępowania karnego w sprawie agencji ratingowej. Jeśli tak się stanie, Codacons chce też wystąpić z pozwem zbiorowym – jak wyjaśniono – „w obronie posiadaczy oszczędności i obywateli włoskich jawnie poszkodowanych przez arbitralny krok wykonany w niewłaściwym momencie i szkodliwy dla interesów kraju”.

RP, PAP
16:04 - Największa frekwencja w Podlaskiem
2018-10-21 16:04:52

Największa frekwencja w Podlaskiem

Do godz. 12.00 największa frekwencja była w woj. podlaskim i wyniosła 18,43 proc. – poinformowała w niedzielę Państwowa Komisja Wyborcza. Dodano, że najwięcej uprawnionych wzięło udział w głosowaniu w gm. Nowy Dwór w powiecie sokólskim w Podlaskiem – tam frekwencja sięgnęła 34,2 proc.

Z danych przedstawionych przez szefa Państwowej Komisji Wyborczej Wojciecha Hermelińskiego wynika, że największa frekwencja była w woj. podlaskim (18,43 proc.), małopolskim (17,27 proc.) i podkarpackim (17,18 proc.). Najmniej wyborców pobrało karty w woj. dolnośląskim (13,24 proc.), lubuskim (13,46 proc.) i opolskim (13,84 proc.).

W stolicy do południa głos oddało 17,01 proc. uprawnionych.

Najwięcej uprawnionych wzięło udział w głosowaniu w gm. Nowy Dwór w powiecie sokólskim w woj. podlaskim – tam frekwencja wyniosła 34,52 proc. 

RP, PAP
14:36 - USA o sankcjach na Arabię Saudyjską
2018-10-21 14:36:00

USA o sankcjach na Arabię Saudyjską

Minister skarbu USA Steven Mnuchin stwierdził w niedzielę, że jest za wcześnie na rozmowy o ewentualnych sankcjach na Arabię Saudyjską w związku z zabójstwem krytycznego wobec władz w Rijadzie dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego.

Występując na konferencji prasowej w Jerozolimie, Mnuchin ocenił, że mówienie o sankcjach „byłoby przedwczesne” przed „pójściem dalej śledztwa i wyjaśnieniem, co się stało”.

Mnuchin ocenił, że ujawnione przez saudyjską stronę informacje ws. Chaszodżdżiego to „dobry pierwszy krok”. Podkreślił zarazem, że nie jest on wystarczający.

Minister skarbu USA powtórzył, że nie weźmie udziału w przyszłotygodniowej konferencji w Rijadzie. Pojedzie jednak do tego miasta, by spotkać się ze swoim saudyjskim odpowiednikiem. Wizyta ta jest konieczna – podkreślił – w związku z kolejną turą amerykańskich sankcji na Iran, które mają wejść w życie na początku listopada.

Podczas pobytu w Izraelu Mnuchin zapewniał też o bliskim sojuszu między USA i państwem żydowskim. Zapowiedział więcej amerykańskich inwestycji w infrastrukturę w tym kraju.

Ponad dwa tygodnie od zaginięcia Chaszodżdżiego władze Arabii Saudyjskiej przyznały w nocy z piątku na sobotę, że został on zabity w konsulacie w Stambule. Oficjalna saudyjska agencja prasowa SPA poinformowała, że dziennikarz poniósł śmierć podczas kłótni i bójki na pięści, do jakiej doszło w placówce między nim a „wieloma osobami”. Na razie nie ma informacji, co stało się z ciałem Chaszodżdżiego.

2 października krytyczny wobec rządów następcy tronu księcia Muhammada ibn Salmana Chaszodżdżi wszedł do konsulatu Arabii Saudyjskiej w Stambule, by załatwić formalności związane ze zmianą stanu cywilnego, po czym ślad po nim zaginął.

Władze Turcji od początku podejrzewały, że dziennikarz został zamordowany w konsulacie, a jego ciało zostało stamtąd wywiezione. Przez ponad dwa tygodnie Rijad konsekwentnie odrzucał oskarżenia o zamordowanie Chaszodżdżiego. 

RP, PAP
14:17 - PKW: Niektórzy wyborcy złożyli wnioski zbyt późno
2018-10-21 14:17:10

PKW: Niektórzy wyborcy złożyli wnioski zbyt późno

Wyborcy, którzy złożyli wnioski o dopisanie do rejestru wyborców w ostatnich dniach, powinni się liczyć z tym, że ich wnioski mogły nie zostać rozpatrzone – powiedział w niedzielę PAP rzecznik PKW Wojciech Dąbrówka.

Odniósł się w ten sposób do informacji mediów o tym, że „niektórzy wyborcy” odchodzą z lokali wyborczych z kwitkiem, bo nie zostali dopisani do list wyborczych; taka sytuacja miała mieć miejsce w Warszawie, Poznaniu czy Krakowie.

Jak powiedział rzecznik PKW, wójt, burmistrz, prezydent ma trzy dni na wydanie decyzji administracyjnej w sprawie wpisania bądź odmowy wpisania do rejestru wyborców.

Dąbrówka dodał, że jeśli wnioski o wpisanie do rejestru wyborców zostały złożone przez e-PUAP w ostatnich dniach przed wyborami, „to moglibyśmy mieć do czynienia z potencjalnie taką sytuacją, w której wójt, burmistrz, prezydent nie miał tych trzech dni na wydanie decyzji administracyjnej”.

– W takiej sytuacji wyborca, który złożył taki wniosek w ostatnich dniach, powinien się liczyć z tym, że ten wniosek może będzie rozpatrzony, ale musiał się również liczyć z tym, że może jednak nie – wskazał rzecznik PKW.

Zaznaczył, że jeśli problem dotyczyłby innych sytuacji, „wówczas należałoby zadać sobie pytanie, czy system obywatel.gov.pl spełnił swoją funkcjonalność, a jeżeli nie, to takie pytania należałoby kierować do Ministerstwa Cyfryzacji, które administruje tym systemem”.

W odbywających się w niedzielę wyborach samorządowych Polacy wybierają blisko 47 tys. radnych i 2,5 tys. włodarzy. Do zakończenia głosowania o godz. 21.00 trwa cisza wyborcza. Uprawnionych do głosowania jest ponad 30,24 mln osób; wybory odbywają się w 26 983 obwodach.

RP, PAP
13:03 - Wlk. Brytania: Rosja narusza układ INF
2018-10-21 13:03:27

Wlk. Brytania: Rosja narusza układ INF

Rosja łamie postanowienia układu rozbrojeniowego INF i kpi z niego – ocenił brytyjski minister obrony Gavin Williamson. Wcześniej prezydent USA Donald Trump, wskazując na naruszanie tego traktatu przez Moskwę, zapowiedział wycofanie swojego państwa z układu.

Williamson powiedział gazecie „Financial Times”, że Wielka Brytania będzie „zdecydowanie z USA” w zwracaniu uwagi, że „Rosja musi przestrzegać zobowiązań traktatowych, które podpisała”.

Ocenił, że Moskwa „kpi” z układu INF. „To Rosja łamie (układ) i to Rosja powinna doprowadzić własne sprawy do porządku” – zastrzegł.

„Oczywiście chcemy, by traktat wciąż obowiązywał, ale to wymaga przywiązania do niego przez dwie strony, a na ten moment mamy jedną stronę, która go ignoruje” – wskazał brytyjski minister obrony.

W nocy z soboty na niedzielę polskiego czasu Trump zapowiedział wycofanie jego kraju z traktatu INF, oskarżając Rosję o nieprzestrzeganie jego postanowień. – Rosja, niestety, nie honoruje porozumienia, więc zakończymy porozumienie i wyjdziemy (z niego)” – powiedział amerykański przywódca.

Kreml był oskarżany o nieprzestrzeganie traktatu INF również przez administrację Baracka Obamy – przypomina portal dziennika „The Guardian”.

Na początku miesiąca sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg skrytykował Rosję za nowy system rakietowy, podkreślając, że prawdopodobne narusza on układ INF.

Układ INF o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego (IRBM) i średniego zasięgu (MRBM) podpisali przywódcy USA i ówczesnego ZSRS, Ronald Reagan i Michaił Gorbaczow, 8 grudnia 1987 roku w Waszyngtonie. Traktat przewiduje likwidację arsenałów tej broni, a także zabrania jej produkowania, przechowywania i stosowania. 

RP, PAP
12:07 - Nigeria: 55 osób zginęło w zamieszkach
2018-10-21 12:07:51

Nigeria: 55 osób zginęło w zamieszkach

55 osób zginęło w kilkudniowych zamieszkach na tle religijnym w położonym na północy Nigerii stanie Kaduna – podała w niedzielę lokalna policja. W związku z wybuchem przemocy aresztowano 22 osoby.

Starcia między młodymi chrześcijanami i muzułmanami spowodowała kłótnia na targu – informuje portal BBC. W mieście Kasuwan Magani władze wprowadziły całodobową godzinę policyjną.

W oświadczeniu przemoc potępił prezydent Nigerii Muhammadu Buhari. Bez harmonii między różnymi grupami „nasze codziennie obowiązki będą niemożliwe do osiągnięcia” – stwierdził. Dodał, że „pokojowe współistnienie jest konieczne dla progresu i dobrobytu każdej społeczności”.

Narastający konflikt między w większości wyznającymi islam pasterzami a chrześcijańskimi społecznościami rolników zwiększa napięcia na tle etnicznym i religijnym przed wyborami parlamentarnymi w Nigerii zaplanowanymi na początek przyszłego roku – zwraca uwagę agencja Associated Press.

Nigerię zamieszkuje 180 mln osób, co czyni ją najbardziej zaludnionym krajem Afryki. Od dziewięciu lat kraj ten wstrząsany jest terrorystyczną działalnością dżihadystycznej organizacji Boko Haram, w wyniku której śmierć poniosło już ponad 20 tys. osób, a setki tysięcy zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów.

 

RP, PAP