• Środa, 14 listopada 2018

    imieniny: Serafina, Wawrzyńca

Krótko

20:42 - Downing Street: W środę posiedzenie rządu w sprawie porozumienia o brexicie
2018-11-13 20:42:27

Downing Street: W środę posiedzenie rządu w sprawie porozumienia o brexicie

Kancelaria brytyjskiej premier Theresy May poinformowała we wtorek, że na środowe popołudnie zaplanowano posiedzenie rządu poświęcone wstępnemu porozumieniu w sprawie warunków brexitu, a w trakcie spotkania ministrowie „zdecydują o kolejnych krokach”.

Downing Street dodaje, że w ramach przygotowań przed środowymi rozmowami ministrowie zostali zaproszeni pojedynczo do kancelarii premier, aby zapoznać się z dokumentacją i szczegółami wypracowanego porozumienia.

Według informacji PAP, na środę zaplanowane jest też w Brukseli specjalne spotkanie ambasadorów 27 państw członkowskich akredytowanych przy instytucjach UE, które będzie poświęcone stanowi negocjacji w sprawie brexitu.

Irlandzkie ministerstwo spraw zagranicznych podkreśliło jednak w krótkim oświadczeniu, że negocjacje w sprawie umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z UE „nie zostały jeszcze zakończone” i „wciąż niektóre kwestie pozostają nieuzgodnione”. „Nie będziemy dalej komentowali przecieków do mediów” – zaznaczono.

Wcześniej źródło PAP poinformowało, że największa – ale nie jedyna – przeszkoda uniemożliwiająca porozumienie UE i Wielkiej Brytanii, czyli kwestia rozwiązania problemu „twardej granicy” między Irlandią a Irlandią Północną, została usunięta.

Zgodnie z tym wstępnym porozumieniem należąca do Zjednoczonego Królestwa Irlandia Północna miałaby pozostać w unii celnej z UE. Między nią a resztą Wielkiej Brytanii miałby funkcjonować jakiś specjalny rodzaj przepływu towarów. Rozmówca PAP zastrzegł, że nie zna szczegółów tych ustaleń.

Negocjatorzy wypracowali „formę wstępnego porozumienia” w tej sprawie, które premier Wielkiej Brytanii Theresa May musi teraz obronić u siebie w kraju – podał rozmówca PAP.

We wtorek w Strasburgu główny negocjator ds. brexitu Michel Barnier przekazywał informacje dotyczące stanu rozmów na posiedzeniu kolegium komisarzy UE. Po tym spotkaniu wiceszef KE Frans Timmermans podkreślał, że bardzo intensywne negocjacje cały czas się toczą. „Jest jasne, że choć dokonujemy postępu, nie mamy jeszcze porozumienia” – mówił na konferencji prasowej.

Szczegóły kompromisowego mechanizmu dotyczącego statusu Irlandii Północnej omówiła irlandzka telewizja RTE.

Według jej informacji, porozumienie wypracowano późnym wieczorem w poniedziałek i przekazano do dalszych prac na Downing Street, gdzie doradcy premier May mieli przygotowywać się do działań, które pozwolą na uzyskanie politycznego poparcia dla takiego rozwiązania.

Rozmówcy RTE ujawnili, że obie strony zgodziły się, iż w razie braku innego porozumienia w okresie przejściowym pomiędzy wyjściem Wlk. Brytanii z UE a grudniem 2020 roku całe Zjednoczone Królestwo pozostałoby tymczasowo w unii celnej z Unią Europejską, aby uniknąć powrotu twardej granicy między Irlandią a Irlandią Północną.

Wypracowany kompromis zakłada także zestaw przepisów stosujących się jedynie do Irlandii Północnej, które wymagałyby jej większego zbliżenia z przepisami celnymi i zasadami wspólnego rynku UE niż w przypadku Wielkiej Brytanii (Anglii, Szkocji i Walii).

Jak zaznaczono, ustalony tekst zakłada – zgodnie z żądaniami eurosceptycznego skrzydła Partii Konserwatywnej – możliwość zmian w mechanizmie po jego ustaleniu.

Rozmowy na temat opuszczenia Wspólnoty przez Wielką Brytanię trwają od maja 2017 roku. Bruksela chce je zakończyć jak najwcześniej, by mieć czas na zaakceptowanie porozumienia przez Parlament Europejski i Radę UE. Musi to nastąpić przed brexitem, który jest przewidziany na 29 marca 2019 roku.

Jednak dłużej zatwierdzanie umowy może potrwać w brytyjskim parlamencie. Już teraz jako główna przeszkoda w zawarciu porozumienia z UE wskazywane są polityczne kłopoty, zwłaszcza silny opór frakcji eurosceptycznej oraz północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistycznej, a także szersza niestabilność polityczna mniejszościowego rządu May. 

RP, PAP
19:35 - Powołano 11 prezesów sądów dyscyplinarnych
2018-11-13 19:35:57

Powołano 11 prezesów sądów dyscyplinarnych

Sędzia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego Jan Majchrowski, kierujący pracami tej izby, powołał 11 nowych prezesów sądów dyscyplinarnych przy sądach apelacyjnych – poinformował we wtorek PAP zespół prasowy SN.

Jak przekazał PAP w komunikacie zespół prasowy SN, sędzia tego sądu Jan Majchrowski, „wykonujący obowiązki Prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracą Izby Dyscyplinarnej [...] powołał do pełnienia funkcji Prezesów Sądów Dyscyplinarnych przy Sądach Apelacyjnych”. Uroczystość wręczenia aktów powołania odbyła się w gmachu Sądu Najwyższego we wtorek przed południem.

Według komunikatu SN funkcje prezesa sądu dyscyplinarnego będzie pełnił: Mirosław Tułodziecki przy Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku, Ryszarda Filipowa – przy Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku, Wojciech Głowacki przy Sądzie Apelacyjnym w Katowicach, Joanna Górecka przy Sądzie Apelacyjnym w Krakowie, Jarosław Kowalski przy Sądzie Apelacyjnym w Lublinie, Paweł Urbaniak przy Sądzie Apelacyjnym w Łodzi, Mateusz Bartoszek przy Sądzie Apelacyjnym w Poznaniu, Grzegorz Zarzycki przy Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie, Andrzej Trzeciak przy Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie, Mariusz Łodko przy Sądzie Apelacyjnym w Warszawie i Michał Antczak przy Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu.

Jak powiedział PAP Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego SN, na podstawie zmian w ustawie o ustroju sądów po niedawnych zmianach dotyczących „sądów dyscyplinarnych to prezes Izby Dyscyplinarnej SN powołuje prezesów sądów dyscyplinarnych przy sądach apelacyjnych”. „To właśnie we wtorek miało miejsce” – zaznaczył i dodał, że w uroczystości poza mianowanymi prezesami i sędziami Izby Dyscyplinarnej wziął udział wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak.

Zgodnie z zapisami Prawa o ustroju sądów powszechnych „prezesa sądu dyscyplinarnego przy sądzie apelacyjnym powołuje spośród sędziów tego sądu dyscyplinarnego prezes Sądu Najwyższego kierujący pracą Izby Dyscyplinarnej”. „Kadencja prezesa sądu dyscyplinarnego przy sądzie apelacyjnym trwa trzy lata” – stanowi ustawa. 

RP, PAP
19:26 - Premier przyjął dymisję szefa KNF
2018-11-13 19:26:50

Premier przyjął dymisję szefa KNF

Premier Mateusz Morawiecki przyjął dymisję szefa Komisji Nadzoru Finansowego Marka Chrzanowskiego i to było jedyne rozsądne rozwiązanie w tej sytuacji – poinformował we wtorek w radiowej Trójce szef KPRM Michał Dworczyk.

Wtorkowa „Gazeta Wyborcza” napisała, że według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego, Chrzanowski w marcu 2018 roku miał zaoferować przychylność dla tego banku w zamian za mniej więcej 40 mln zł. Czarnecki nagrał tę ofertę i zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez szefa KNF. Na środę rano do KPRM Chrzanowskiego wezwał premier Mateusz Morawiecki, żądając od szefa KNF natychmiastowych wyjaśnień. Szef rządu zlecił jednocześnie prokuraturze i służbom niezwłoczne zebranie informacji. Po południu we wtorek Chrzanowski poinformował PAP, że składa dymisję z pełnionej przez siebie funkcji.

Dworczyk pytany, czy los szefa KNF Marka Chrzanowskiego został przesądzony, odpowiedział: „ta dymisja została przyjęta”. „To było jedyne rozsądne rozwiązanie w tej sytuacji. Szef KNF-u powinien cieszyć się nieposzlakowaną opinią oraz zaufaniem społecznym. Po informacjach medialnych, z którymi dzisiaj mogliśmy się zapoznać na pewno takiego określenia wobec szefa KNF-u użyć nie można” – powiedział szef KPRM.

„Ta sprawa musi być absolutnie wyjaśniona, dymisja została przyjęta i zgodnie z procedurą jeden z dwóch zastępców szefa KNF-u zostanie wyznaczony jako pełniący obowiązki, a następnie zostanie wyznaczony nowy szef” – dodał Dworczyk.

Minister zapewnił, że Chrzanowski podjął indywidualną decyzję w sprawie dymisji. Pytany, czy zaproszenie Chrzanowskiego przez premiera na rozmowę do KPRM na środę rano jest wciąż aktualne, odpowiedział, że szef rządu podejmie decyzję w tej sprawie we wtorek wieczorem. „Rano [we wtorek – PAP] premier polecił prokuraturze i służbom zebranie maksimum informacji, które zapewne jeszcze dzisiaj zostaną premierowi przedstawione” – poinformował szef KPRM.

  

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro powiedział we wtorek, że w godzinach porannych wydał polecenie wszczęcia śledztwa w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa przez szefa Komisji Nadzoru Finansowego.

Chrzanowski poinformował PAP, że złożył dymisję „z odpowiedzialności za sprawne funkcjonowanie nadzoru nad rynkiem finansowym i konieczność wnikliwego wyjaśnienia sprawy dla dobra państwa”. Oświadczył też, że podjął kroki prawne „w związku z fałszywymi oskarżeniami” naruszającymi jego dobre imię i godzącymi w zaufanie publiczne dla kierowanego przez niego urzędu.

 

RP, PAP
19:24 - Idea Bank na liście ostrzeżeń publicznych
2018-11-13 19:24:27

Idea Bank na liście ostrzeżeń publicznych

Idea Bank to nowy podmiot na liście ostrzeżeń publicznych KNF – poinformował rzecznik Komisji Jacek Barszczewski. Został wpisany we wtorek w związku z prowadzeniem działalności maklerskiej bez zezwolenia w zakresie oferowania instrumentów finansowych.

Idea Bank jest jednym z banków kontrolowanych przez Leszka Czarneckiego. Był też jednym z podmiotów oferujących obligacje spółki GetBack.

Wtorkowy komunikat rzecznika KNF informuje o wpisaniu na listę „Idea Bank SA z siedzibą w Warszawie”.

„Zawiadomienie zostało skierowane przez Urząd KNF do Prokuratury Regionalnej w Warszawie z art. 178 w zw. z art. 69 ust. 2 pkt 5 i 6 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi (prowadzenie działalności maklerskiej bez zezwolenia w zakresie oferowania instrumentów finansowych, a także doradztwa inwestycyjnego)” – głosi komunikat rzecznika KNF.

Rzecznik zwraca zarazem uwagę, że wpisanie na listę ostrzeżeń może dotyczyć fragmentu działalności podmiotu, ale nie musi się odnosić do innych sfer tej działalności.

„KNF informuje, że podstawą wpisania Idea Banku SA na listę ostrzeżeń publicznych KNF są ustalenia dotyczące czynności wykonywanych przez Bank w latach 2016-2018 w zakresie aktywności na rynku kapitałowym bez posiadania odpowiednich zezwoleń KNF” – czytamy w komunikacie rzecznika.

„Odnosi się to do procesu oferowania instrumentów finansowych – w okresie co najmniej od sierpnia 2016 r. do października 2017 r. oraz doradztwa inwestycyjnego – w okresie co najmniej od września 2016 r. do marca 2018 r. Oznacza to, że podejrzenie naruszenia przez Bank normy karnoprawnej wynikającej z art. 178 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi leży poza działalnością bankową i w szczególności nie jest w żadnym zakresie związane ani z przyjmowaniem depozytów, ani z udzielaniem kredytów. Działalność bankowa Idea Banku SA nie jest objęta zawiadomieniem do organów ścigania i pozostaje poddana standardowemu, bieżącemu nadzorowi KNF. Idea Bank SA reguluje swoje zobowiązania wobec klientów oraz wypełnia obowiązki ustawowe wobec organu nadzoru” – głosi komunikat.

„Gazeta Wyborcza” napisała we wtorek, że według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego, przewodniczący KNF w marcu 2018 r. zaoferował przychylność dla tego banku w zamian za mniej więcej 40 mln zł; Czarnecki nagrał tę ofertę i zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez szefa KNF. O sprawie napisał też we wtorek „Financial Times”.

Szef rządu zażądał natychmiastowych wyjaśnień od szefa KNF oraz zlecił prokuraturze i służbom niezwłoczne zebranie informacji. Chrzanowski poinformował we wtorek po południu PAP, że składa dymisję z pełnionej przez siebie funkcji. Premier przyjął we wtorek dymisję szefa KNF Marka Chrzanowskiego.

Od jakiegoś czasu kontrolowane przez Czarneckiego instytucje finansowe przeżywają trudności.

Czarnecki przekonuje m.in., że w wyniku jego działań „państwo żadnej szkody nie poniosło”, jedynie on ponosi szkody w związku z tym, że „chce doprowadzić bank do stanu normalności”. Dodaje, że wdrożony program naprawczy „chyba się udał”, bo „nic nie wskazuje, że się nie udał”. 

RP, PAP
19:22 - W Mińsku otwarto polską wystawę „Sklep z cytatami”
2018-11-13 19:22:32

W Mińsku otwarto polską wystawę „Sklep z cytatami”

Wystawa „Sklep z cytatami”, składająca się ze skrzydlatych słów polskich pisarzy i poetów, została otwarta we wtorek w Bibliotece Narodowej Białorusi. Jest to jedno z wydarzeń Miesiąca Literatury Polskiej na Białorusi.

„Chcemy pokazywać Białorusinom polską kulturę i znanych Polaków” – powiedział PAP Raman Matylski, dyrektor Biblioteki Narodowej Białorusi. „Są tu poeci i pisarze, naukowcy jak Maria Skłodowska-Curie, którzy przybliżają nam Polskę w różnych epokach, w różnych aspektach” – dodał.

Podkreślił, że Polaków i Białorusinów jako sąsiadów łączy „nie tylko granica”, ale historia, kultura czy nawet przyzwyczajenia. „Najlepszym przykładem tego jest cytat z Adama Mickiewicza, urodzonego na tych terenach. Nie da się go podzielić, bo jest nasz wspólny” – mówił Matylski, który kończąc swoje przemówienie, złożył Polakom życzenia z okazji stulecia odzyskania niepodległości.

„Wystawa jest jednym z wydarzeń Miesiąca Literatury Polskiej na Białorusi” – powiedział dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku Cezary Karpiński, zapraszając gości wystawy także na inne wydarzenia w ramach tego cyklu.

Daria Mielcarzewicz, autorka plakatów „Sklepu z cytatami”, powiedziała zebranym, że projekt będzie wkrótce obchodzić szóste urodziny. „Od początku zależało nam na misyjności tego projektu, tzn. żeby przez niego zachęcać ludzi do czytania” – powiedziała artystka.

Dodała, że w kolekcji „Sklepu” są zaprezentowane na Białorusi plakaty z cytatami pisarzy i poetów, ale także cały szereg przedmiotów użytkowych, takich jak koszulki, kubki czy plecaki, na których umieszczono skrzydlate słowa znanych Polaków.

Jak wyjaśniła, znalazły się na nich też cytaty artystów i postaci popkultury, również z zagranicy, np. malarki Fridy Kahlo czy Lorda Vadera z „Gwiezdnych wojen”.

Wystawa prezentowana w Mińsku to zbiór plakatów z cytatami m.in. Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza, Henryka Sienkiewicza, Marka Hłaski, Witolda Gombrowicza, Stanisława Lema i innych. Towarzyszy jej ekspozycja prezentująca białoruskie przekłady polskiej literatury.

Cytaty, które nie były wcześniej przetłumaczone w ramach dzieł literackich, przełożyła Maryja Puszkina.

RP, PAP
14:01 - Papież Franciszek uda się w marcu do Maroka
2018-11-13 14:01:54

Papież Franciszek uda się w marcu do Maroka

Przyjmując zaproszenie Jego Królewskiej Mości Mohameda VI, a także biskupów, Jego Świątobliwość Papież Franciszek odbędzie wizytę apostolską do Maroka od 30 do 31 marca 2019 roku, odwiedzając miasta Rabat i Casablanca – podał rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej Greg Burke.

Jak zaznaczono, program wizyty zostanie opublikowany w późniejszym czasie.

19 sierpnia 1985 roku odwiedził ten kraj Jan Paweł II. Był w Casablance, gdzie m.in. spotkał się z młodzieżą.

W tym liczącym 34 mln mieszkańców kraju 98 proc. ludności wyznaje islam, a 1,2 proc. stanowią chrześcijanie (katolicy 0,13 proc).

RP, PAP