• Środa, 19 września 2018

    imieniny: Januarego, Teodora

Krótko

19:29 - Rozmowa w cztery oczy prezydentów Polski i USA
2018-09-18 19:29:17

Rozmowa w cztery oczy prezydentów Polski i USA

W Białym Domu rozpoczęła się rozmowa w cztery oczy prezydentów Polski Andrzeja Dudy i Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Po rozmowach obu przywódców odbędzie się spotkanie delegacji Polski i USA.

Przed rozmową w cztery oczy obaj prezydenci rozmawiali z mediami. Donald Trump ocenił, że polsko-amerykańskie relacje są znakomite. Na pytanie o to, czy będą stałe amerykańskie bazy w Polsce, prezydent Trump odpowiedział: „Rozważamy coś takiego, chcemy o tym rozmawiać”.

Wizyta polskiej pary prezydenckiej w USA rozpoczęła się we wtorek około południa czasu lokalnego od powitania Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy przez Donalda Trumpa i Melanię Trump w Białym Domu.

Według zapowiedzi polskiego prezydenta wśród tematów wtorkowego spotkania z przywódcą USA będą m.in. działania Inicjatywy Trójmorza oraz współpraca z USA w dziedzinie bezpieczeństwa wojskowego i energetycznego, a także współpraca biznesowa.

Po rozmowach prezydentów odbędzie się spotkanie delegacji Polski i USA. 

RP, PAP
19:23 - W Radzie UE nie ma większości przeciwko Polsce
2018-09-18 19:23:12

W Radzie UE nie ma większości przeciwko Polsce

W Radzie UE nie ma większości, która pozwoliłaby na przyjęcie krytycznego stanowiska wobec Polski w ramach prowadzonej procedury z art. 7 traktatu unijnego – ocenił po dzisiejszym wysłuchaniu minister ds. europejskich Konrad Szymański.

– Nie mam wrażenia, aby w Radzie ds. Ogólnych była większość, która byłaby w stanie przyjąć jakiekolwiek negatywne stanowisko wobec Polski. Być może nie ma żadnej innej większości, być może Rada ds. Ogólnych po prostu cały czas zbiera opinie i nie ma konkluzji w tej sprawie, ale z całą pewnością nie ma większości, która byłaby wobec Polski na tyle krytyczna, by przyjmować jakieś stanowiska – powiedział po zakończeniu wysłuchania Szymański.

Pytany o respektowanie wyroków Trybunału Sprawiedliwości, zapewniał, że Polska szanuje prawo UE. Kwestia ta pojawiła się podczas wysłuchania, bo przedstawiciele polskich władz sugerowali wcześniej w wypowiedziach prasowych, że w razie orzeczenia TSUE oznaczającego zawieszenie przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym, nie będą go respektować.

– Bardziej niż słowa przemawiają fakty. Polska jest krajem, który w ostatnich latach, ten gabinet, poprawił wskaźniki implementacji prawa unijnego do prawa krajowego. Myślę, że to jest bardzo ważny wskaźnik. On pokazuje, jaki mamy naprawdę stosunek do wiążących reguł UE – oświadczył wiceszef MSZ. 

RP, PAP
13:32 - Kara w zawieszeniu za kradzież „Gęsiarki”?
2018-09-18 13:32:52

Kara w zawieszeniu za kradzież „Gęsiarki”?

O karę roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata i 5 tys. zł grzywny zawnioskował we wtorek prokurator dla Jarosława G. oskarżonego o kradzież obrazu „Gęsiarka” z Kancelarii Prezydenta. Obrona mężczyzny chce jego uniewinnienia. Wyrok 1 października.

We wtorek Sąd Okręgowy w Warszawie zakończył ten – rozpoczęty w końcu sierpnia zeszłego roku – proces.

Prokuratura oskarżyła Jarosława G. – wcześniej niekaranego byłego kelnera z Centrum Obsługi Kancelarii Prezydenta RP – że pracując w tej kancelarii, ukradł obraz o wartości 18-20 tys. zł i wstawił go do lombardu pod zastaw pożyczki 1800 zł. Ustalono także, że system kontroli w Kancelarii Prezydenta nie zabezpieczał ruchomości przed wynoszeniem, a obsługa techniczna, w tym kelnerzy, miała swobodny dostęp do pomieszczeń. Oskarżony nie przyznał się do zarzucanego przestępstwa, wyjaśniając, że kupił obraz przypadkowo pod Halą Mirowską i wstawił go do lombardu.

– Na pierwszy rzut oka relacja oskarżonego zdaje się być niewiarygodna – podkreślił w mowie końcowej prok. Jarosław Sej. Przyznał, że proces miał charakter poszlakowy. Ale – jak dodał – w świetle całego zebranego materiału oskarżony „jawi się jako osoba, której relacji nie można wierzyć”, zaś w okresie zatrudnienia w KPRP Jarosław G. miał ponadto „poważne problemy finansowe”.

– Samo prawdopodobieństwo, przypuszczenie, przeczucie to za mało – ripostowała obrońca oskarżonego mec. Adrianna Arabska. Dodała, że dostęp do pomieszczenia, w którym był obraz, miało wiele osób, a ponadto nie ma pewności, czy w międzyczasie obraz nie był przenoszony do innych pomieszczeń. Jak podkreśliła, w sprawie są „fakty uboczne”, ale nie ma bezpośredniego dowodu na winę G.

Śledztwo wszczęto na podstawie zawiadomienia Kancelarii Prezydenta z października 2015 r. Brak obrazu „Gęsiarka” z końca XIX wieku, autorstwa Romana Kochanowskiego – obok braku innych przedmiotów – stwierdzono podczas audytu po przejęciu urzędu przez prezydenta Andrzeja Dudę. W czerwcu 2016 r. poinformowano, że obraz „Gęsiarka” powrócił do Pałacu Prezydenckiego. 

RP, PAP
13:22 - Kołobrzeg: Pocisk moździerzowy na peronie dworca PKP
2018-09-18 13:22:44

Kołobrzeg: Pocisk moździerzowy na peronie dworca PKP

Pocisk moździerzowy z czasów II wojny światowej ujawnili robotnicy wykonujący prace ziemne na peronie dworca PKP. Ruch pociągów został wstrzymany. 

Jak poinformowała PAP we wtorek kołobrzeska policja, przed południem robotnicy wykonujący prace ziemne na drugim peronie dworca PKP natknęli się na pocisk moździerzowy z czasów II wojny światowej o dł. ok. 40 cm.

– Miejsce zostało zabezpieczone. Ruch pociągów wstrzymany, pasażerowie nie są wpuszczani na peron. Czekamy na przyjazd saperów ze Świnoujścia – powiedział dyżurny kołobrzeskiej policji.

RP, PAP
09:56 - Francuska armia o zaginięciu rosyjskiego samolotu
2018-09-18 09:56:17

Francuska armia o zaginięciu rosyjskiego samolotu

Rzecznik francuskiej armii oświadczył, że Francja nie ma nic wspólnego z zaginięciem rosyjskiego samolotu wojskowego u wybrzeży Syrii. Ił-20 zaginął nad Morzem Śródziemnym.

Na jego pokładzie, jak podało rosyjskie ministerstwo obrony, znajdowało się 14 wojskowych. Łączność z załogą zanikła, gdy Ił-20 znajdował się 35 km od wybrzeży Syrii.

W tym czasie izraelskie myśliwce F-16 przeprowadziły atak na obiekty w syryjskiej prowincji Latakia; obok miasta o tej samej nazwie znajduje się rosyjska baza lotnicza Hmejmim. Zdaniem Rosjan, w momencie zaginięcia ich maszyny – w poniedziałek około godz. 23.00 (godz. 22.00 czasu polskiego) – z francuskiej fregaty Auvergne wystrzelone zostały pociski rakietowe. Resort powołuje się na dane z rosyjskich radarów.

„Zaprzeczamy jakiemukolwiek udziałowi” – powiedział Agencji Reutera rzecznik armii francuskiej pułkownik Patrik Steiger.

Amerykańska telewizja CNN, powołując się na źródło we władzach USA, podała, że rosyjski samolot został zestrzelony przez syryjską obronę przeciwlotniczą podczas próby odparcia izraelskiego ataku. Źródło to potwierdziło, że za ostrzałem Latakii stoi Izrael.

Izraelskie ministerstwo obrony nie skomentowało informacji Moskwy na temat domniemanego nalotu Izraela na obiekty w Syrii. 

RP, PAP