• Wtorek, 16 października 2018

    imieniny: Jadwigi, Florentyny, Gawła

Krótko

19:59 - Rosyjska Cerkiew Prawosławna zrywa stosunki z Konstantynopolem
2018-10-15 19:59:27

Rosyjska Cerkiew Prawosławna zrywa stosunki z Konstantynopolem

Święty Synod Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, który obradował w poniedziałek w Mińsku, podjął decyzję o zerwaniu stosunków z Patriarchatem Konstantynopolskim – poinformował metropolita wołokołamski Hilarion.

W obradach synodu uczestniczył zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl I.

 

Jest to reakcja na decyzję patriarchy Bartłomieja o nadaniu autokefalii ukraińskiemu prawosławiu. Ekumeniczny Patriarchat Konstantynopola potwierdził w miniony czwartek, że wszczyna procedurę nadania autokefalii, czyli niezależności Ukraińskiemu Kościołowi Prawosławnemu.

JG, PAP
19:37 - Niemcy: Policja uwolniła zakładniczkę na dworcu w Kolonii
2018-10-15 19:37:50

Niemcy: Policja uwolniła zakładniczkę na dworcu w Kolonii

Mężczyzna, który w poniedziałek przez dwie godziny przetrzymywał kobietę w aptece na Dworcu Głównym w Kolonii, został obezwładniony przez policję. Został ciężko ranny i jest reanimowany. Jego zakładniczka doznała niewielkich obrażeń – poinformowała policja na Twitterze.

Tożsamość sprawcy ani jego ofiary nie jest na razie znana. Nic też jeszcze nie wiadomo o okolicznościach, w jakich doszło do wzięcia zakładniczki.

 

Wcześniej rzecznik policji powiedziała, że z Dworca Głównego zabrano do szpitala ranną dziewczynkę, ale że nie wiadomo, czy jej obrażenia mają związek z wzięciem zakładniczki.

 

Telewizja n-tv informowała, że mężczyzna, który wziął zakładniczkę, przetrzymywał też 14-letnią dziewczynkę, oblał ją łatwopalną cieczą i podpalił, ale potem wypuścił.

 

Dworzec całkowicie zamknięto. Wstrzymano kursowanie wielu pociągów.

 

Dworzec Główny w Kolonii jest jednym z najważniejszych węzłów kolejowych nad Renem. Znajduje się w centrum miasta, w pobliżu katedry. Codziennie przejeżdża tam ok. 1300 pociągów przewożących łącznie do 280 tys. pasażerów.

JG, PAP
18:09 - Otwarto fragment trasy S3 Legnica – Bolków
2018-10-15 18:09:32

Otwarto fragment trasy S3 Legnica – Bolków

Ponad 36-kilometrowy fragment trasy S3 od węzła Legnica Południe do węzła Bolków w poniedziałek oddano do użytku kierowcom. Jak powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, droga dedykowana jest regionom zachodnim, a w sposób szczególny zespołowi portów Szczecin-Świnoujście.

Szef resortu infrastruktury Andrzej Adamczyk, który uczestniczył w otwarciu fragmentu trasy, podkreślił, że S3 to droga potrzebna Polsce i regionowi. – Ta droga dedykowana jest regionom zachodnim, ale w sposób szczególny zespołowi portów Szczecin-Świnoujście […] ta trasa dedykowana jest wszystkim, którzy podejmą działania, aby pobudzić potencjał gospodarczy regionu – powiedziała Adamczyk. Dodał, że beneficjantami tej trasy będą też Czesi, który z Pragi będą mogli dojechać nad polskie morze.

 

Budowa fragmentu S3 od węzła Legnica Południe do węzła Bolków podzielona została na dwa odcinki. Pierwszy, do węzła Jawor Wschód – o długości niemal 20 kilometrów – zrealizowało konsorcjum firm: Eurovia Polska i Warbud. Wartość budowy tego odcinka to ponad 295 mln zł. Drugi odcinek, do węzła Bolków – o długości ponad 16 kilometrów – zrealizowała firma Mota-Engil Central Europe. Wartość tej inwestycji to ponad 322 mln zł.

 

Trasa ma dwa pasy w każdą stronę. Na oddanym w poniedziałek odcinku są cztery nowe węzły drogowe: Jawor Północ, Jawor Wschód, Jawor Południe i Bolków.

 

Trasa S3 łączy wybrzeże Polski z paneuropejskimi korytarzami transportowymi. Prowadzi od zespołu portów morskich Świnoujście-Szczecin, wzdłuż zachodniej granicy kraju, przez ośrodki miejskie Gorzowa Wlkp. i Zielonej Góry, Zagłębie Miedziowe (Głogów, Lubin, Polkowice, Legnica) do południowej granicy z Czechami.

 

 

14:42 - Portugalia: Jeden zabity, ponad 30 rannych po przejściu huraganów
2018-10-15 14:42:02

Portugalia: Jeden zabity, ponad 30 rannych po przejściu huraganów

Jedna osoba zginęła, a ponad 30 odniosło obrażenia po przejściu przez Portugalię dwóch huraganów: Leslie i Michaela. W poniedziałek rano deszcze towarzyszące silnym wiatrom doprowadziły do podtopień i osunięć ziemi w sąsiedniej Hiszpanii.

Według służb medycznych, żadnemu z rannych w Portugalii nie grozi utrata życia; trzech z poszkodowanych to funkcjonariusze obrony cywilnej.

 

Do godzin popołudniowych w blisko 3000 interwencjach brało udział ponad 8000 pracowników obrony cywilnej na terenie całej Portugalii. Największe straty, głównie na skutek upadku drzew, występują w trzech dystryktach: Leiria, Setubal i Lizbona.

 

– W nocy z soboty na niedzielę przez Lizbonę przetoczyły się silne wiatry, które w sąsiedztwie mojego domu doprowadziły do połamania licznych drzew. Po kilkunastu godzinach spokoju, wczesnym rankiem w poniedziałek powrócił silny wiatr z ulewami, doprowadzając w mieście do chaosu komunikacyjnego – powiedziała PAP mieszkająca w stołecznym śródmieściu Ana Sena.

 

Według grupy EDP, operatora sieci energetycznych w Portugalii, na skutek huraganowych wiatrów bez prądu jest wciąż ponad 100 tys. gospodarstw domowych, głównie w środkowej części kraju. – Nie jesteśmy w stanie określić, kiedy zostanie przywrócony prąd. Straty są duże. Korzystamy ze śmigłowców, aby w pierwszej kolejności ocenić sytuację w dotkniętych przez żywioł rejonach kraju – powiedział José Torres z grupy EDP.

 

Siła wiatru, jaki uderzył w portugalskie wybrzeże, była rekordowa. Służby meteorologiczne Portugalii twierdzą, że w mieście Figueira da Foz, gdzie zniszczonych zostało kilka domów i przybrzeżnych restauracji, wiatr wiał z prędkością 176 km na godzinę.

 

Huragany Leslie i Michael doprowadziły też do licznych strat w sąsiedniej Hiszpanii. Do poniedziałku po południu straż pożarna podjęła około 900 interwencji. Polegały one głównie na usuwaniu połamanych drzew z dróg, a także wypompowywaniu wody z zalanych budynków.

 

 

JG, PAP
11:34 - Turcja: Do 22 wzrosła liczba zabitych w wypadku ciężarówki z migrantami
2018-10-15 11:34:06

Turcja: Do 22 wzrosła liczba zabitych w wypadku ciężarówki z migrantami

Do 22 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych wypadku drogowego, do którego doszło w niedzielę rano na zachodzie Turcji – poinformowały tureckie media. Trzynaście osób odniosło obrażenia i zostało przewiezionych do szpitala.

Wśród ofiar śmiertelnych jest dwoje dzieci, dwoje niemowląt i kobieta w ciąży.

 

Na razie nie wiadomo, co było przyczyną wypadku. Kierowca, 35-letni Turek, który przeżył, powiedział policji, że skręcił kierownicą, aby uniknąć nadjeżdżającego pojazdu.

 

W sprawie wszczęto śledztwo.

 

Ciężarówka wioząca migrantów spadła z autostrady z wysokości 20 metrów. Migranci jechali z miasta Aydin, stolicy prowincji o tej samej nazwie, do Izmiru na zachodnim wybrzeżu Turcji. Prawdopodobnie chcieli dostać się na półwysep Dilek, położony jedynie kilka kilometrów od wyspy Samos w Grecji. Policja nie podała narodowości ofiar.

 

Niemal codziennie greckie siły bezpieczeństwa znajdują grupy migrantów, próbujących przedostać się z Turcji do Włoch i Niemiec, bez rejestrowania się w Grecji.

JG, PAP
11:13 - Rozpoczęła się audiencja prezydenta Dudy u Papieża Franciszka
2018-10-15 11:13:30

Rozpoczęła się audiencja prezydenta Dudy u Papieża Franciszka

Około godz. 10.00 w poniedziałek rozpoczęła się audiencja prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy u Papieża Franciszka w Watykanie. Po audiencji prezydent spotka się także z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej ks. kard. Pietro Parolinem.

Prezydentowi towarzyszą m.in. szef jego gabinetu Krzysztof Szczerski, wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha, prezydencki minister Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski.

 

Wizyta pary prezydenckiej ma związek z przypadającą we wtorek 40. rocznicą wyboru ks. kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Tego dnia para prezydencka weźmie udział w Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice św. Piotra w Watykanie.

 

Jak przekazał Krzysztof Szczerski, wtorkową Mszę św. będzie koncelebrować grupa polskich księży, przewodniczyć będzie ksiądz kardynał Zenon Grocholewski, a homilię wygłosi ks. abp Jan Pawłowski.

 

 

JG, PAP