• Niedziela, 19 sierpnia 2018

    imieniny: Jana, Bolesława, Juliana

Krótko

11:42 - Egipt zaostrza kontrolę nad internetem
2018-08-19 11:42:33

Egipt zaostrza kontrolę nad internetem

Prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi podpisał nowe prawo, które zaostrza kontrolę nad siecią - podał w niedzielę serwis BBC.

Nowe "przepisy o cyberbezpieczeństwie" umożliwiają blokadę przez egipskie władze stron internetowych, które zostaną uznane za zagrożenie dla gospodarki czy bezpieczeństwa narodowego.

Jak wskazano, osobom, którym udowodni się prowadzenie takich stron czy ich odwiedzanie może grozić kara grzywny lub więzienia.

Egipskie władze przekonują, jak podkreśla BBC, że podjęcie takich działań jest niezbędne, by "wyeliminować problem m.in. niestabilności gospodarczej i terroryzm".

Według kairskiej organizacji ds. wolności słowa i wypowiedzi jeszcze przed podpisaniem nowych przepisów w Egipcie zablokowano dostęp do ponad 500 stron internetowych.

Jak przypomniał serwis, w ubiegłym miesiącu egipski parlament przyjął rozwiązania, które umożliwiają kontrolę wszelkich kont serwisów społecznościowych, które mają ponad 5 tys. obserwujących osób. Regulacje czekają na podpis prezydenta.

RP, PAP
08:09 - Putin i Merkel rozmawiali o Nord Stream 2
2018-08-19 08:09:14

Putin i Merkel rozmawiali o Nord Stream 2

Podczas spotkania w Mesebergu w Brandenburgii kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Rosji Władimir Putin poruszyli także sprawę budowy gazociągu Nord Stream 2 - poinformował w sobotę późnym wieczorem rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

"Podczas tego spotkania omówiono tak duże wspólne projekty jak Nord Stream 2" - powiedział Pieskow. Dodał, że Merkel i Putin negatywnie ocenili próby upolitycznienia tego projektu i zgodnie podkreślili, że powinien on zostać dokończony.

Pieskow poinformował, że Merkel i Putin omówili także sprawę możliwych amerykańskich sankcji przeciw firmom zaangażowanym w projekt Nord Stream 2.

"Ten projekt jest absolutnie komercyjny i konkurencyjny. Dlatego też konieczne jest podjęcie środków, aby chronić go przed możliwymi bezprawnymi atakami ze strony krajów trzecich" - powiedział rzecznik Kremla.

Nord Stream 2 to projekt liczącej 1200 km dwunitkowej magistrali gazowej przez Morze Bałtyckie z Ust-Ługi w Rosji do Greifswaldu w Niemczech. Projektowi temu sprzeciwiają się Polska, kraje bałtyckie i Ukraina. Przeciwne budowie gazociągu Nord Stream 2 są również Stany Zjednoczone.

Jak poinformował Pieskow, Putin i Merkel rozmawiali także o "perspektywie kontynuacji tranzytu gazu przez terytorium Ukrainy".

Wypowiadając się jeszcze przed spotkaniem z szefową niemieckiego rządu, rosyjski przywódca nie wykluczył utrzymania tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę także po uruchomieniu Nord Stream 2. "Główną kwestią jest to, by ten tranzyt przez Ukrainę, który ma tradycję, odpowiadał wymaganiom ekonomicznym" - zaznaczył.

Dążąc do złagodzenia międzynarodowej krytyki Nord Stream 2, Niemcy domagają się, by Ukraina mogła nadal zarabiać na przesyłaniu gazu przez jej terytorium.

Putin i Merkel wyrazili zadowolenie ze współpracy gospodarczej Rosji i Niemiec. "Z satysfakcją odnotowano rosnącą dynamikę dwustronnej wymiany handlowej" - stwierdził Pieskow.

Kanclerz Niemiec i prezydent Rosji rozmawiali również o sprawach międzynarodowych, głównie konfliktach w Syrii i na Ukrainie.

"Oboje wyrazili żal, że realizacja porozumienia mińskiego w sprawie zakończenia kryzysu na Ukrainie utknęła w martwym punkcie" - stwierdził Pieskow.

Spotkanie Angeli Merkel z Władimirem Putinem w Mesebergu trwało ponad 3 godziny. Prezydent Rosji przybył do Niemiec z Austrii, gdzie był jednym z gości zaproszonych na ślub austriackiej minister spraw zagranicznych Karin Kneissl. Po spotkaniu z kanclerz Niemiec Putin odleciał do Rosji. 

RP, PAP
19:40 - Łukaszenka zmienił premiera
2018-08-18 19:40:01

Łukaszenka zmienił premiera

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zdymisjonował w sobotę premiera Andreja Kabiakoua, mianując na jego miejsce Siarhieja Rumasa – poinformowała państwowa agencja BiełTA. Szef państwa dokonał też zmian na kilku stanowiskach ministerialnych.

Oznacza to największą rekonstrukcję białoruskiego rządu od 2014 roku, gdy na jego czele stanął Kabiakou. Nowy premier Rumas był do tej pory prezesem Banku Rozwoju. W ubiegły wtorek na naradzie w Orszy Łukaszenka zarzucił rządowi, że lekceważy jego zalecenia, i zapowiedział, że do końca tygodnia wymieni całe rządowe kierownictwo.

Jak oświadczył w sobotę, Białoruś może utrzymać niezależność tylko jako kraj o silnej gospodarce i dlatego państwu wyznaczono określony kurs.

„Zgodnie z konstytucją prezydent ogłasza ten kurs w swym programie wyborczym. I ludzie na tej podstawie głosują, nikomu nie wolno ludzi okłamywać. A u nas w rządzie, nie będę wymieniał nazwisk, było tak: kurs ten deklarujemy, a potem przyjmiemy inny kurs (przecież w innych państwach tak się robi). Tak u mnie nie było i nie będzie” – cytuje prezydenta BiełTA.

Krytykowany za granicą za praktyki autorytarne 63-letni Łukaszenka pełni urząd prezydenta nieprzerwanie od 1994 roku. Kabiakou był jego siódmym kolejnym premierem.

„Żyjemy w państwie demokratycznym, znajdującym się między dwoma demokratycznymi blokami od zachodu i od wschodu. Ustanawianie na Białorusi jakiejkolwiek dyktatury jest po prostu nierealne. Ale w kraju był i zawsze będzie porządek” – podkreślił w swojej sobotniej wypowiedzi Łukaszenka.

Jak podała BiełTA, nowym pierwszym wicepremierem został dotychczasowy szef urzędu rady ministrów Alaksandr Turczyn, a nowymi wicepremierami Ihar Laszenka, Władimir Kuchariew i Ihar Petryszenka. Zmienili się również ministrowie budownictwa i architektury, przemysłu, łączności i cyfryzacji oraz gospodarki, jak też szef Państwowego Komitetu Wojskowo-Przemysłowego. 

RP, PAP
19:35 - Łódzkie: Trzy duże pożary po burzy
2018-08-18 19:35:51

Łódzkie: Trzy duże pożary po burzy

Trzy duże pożary powstałe w Łódzkiem od wyładowań atmosferycznych gasiło lub gasi w sumie kilkanaście zastępów straży pożarnej. Nie ma osób poszkodowanych – poinformował w sobotę PAP rzecznik wojewódzkiej straży pożarnej w Łodzi Jędrzej Pawlak.

Jak wyjaśnił, w miejscowości Wilkszyce w powiecie sieradzkim płonęła stodoła o powierzchni 450 m kw. W pożarze zginęło kilka sztuk bydła.

Stodoła o powierzchni 600 m kw. płonęła również w Łodzi na ul. Bronisin, a w miejscowości Dębowa Góra w powiecie kutnowskim paliło się 500 sztuk balotów słomy. 

RP, PAP
15:44 - Zmarł Kofi Annan – b. sekretarz generalny ONZ
2018-08-18 15:44:30

Zmarł Kofi Annan – b. sekretarz generalny ONZ

W wieku 80 lat po krótkiej chorobie zmarł w sobotę ghański polityk Kofi Annan, były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla – poinformowała założona przez niego fundacja wraz z rodziną zmarłego.

„Z ogromnym smutkiem rodzina Annanów i Fundacja Kofi Annana zawiadamiają, że były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla odszedł spokojnie po krótkiej chorobie” – czytamy w oświadczeniu fundacji opublikowanym na Twitterze.

Według źródeł Agencji Reutera, Annan zmarł w szpitalu w Bernie w Szwajcarii, we wczesnych godzinach porannych.

Annan był pierwszym pochodzącym z Afryki Subsaharyjskiej i jedynym czarnoskórym sekretarzem generalnym ONZ. Kierował nią przez dwie kadencje, od 1 stycznia 1997 roku do 31 grudnia 2006 roku. W tym czasie, w roku 2001, wraz z Organizacją Narodów Zjednoczonych otrzymał pokojowego nobla.

W reakcji na wiadomość o śmierci polityka oświadczenie wydał obecny sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, który złożył kondolencje rodzinie zmarłego i „wszystkim, którzy przeżywają żałobę z powodu straty tego dumnego syna Afryki”. „Annan był siłą prowadzącą ku dobru. [...] Pod wieloma względami Kofi Annan ucieleśniał Narody Zjednoczone” – czytamy w oświadczeniu. Guterres podkreślił, że dyplomata z Ghany wprowadził ONZ „w nowe tysiąclecie z niezrównaną godnością i determinacją” oraz „zapewniał ludziom przestrzeń do dialogu, miejsce na rozwiązanie problemów i drogę do lepszego świata”. „Jego spuścizna pozostanie dla nas wszystkich prawdziwą inspiracją” – zapewnił sekretarz generalny ONZ.

Annan pracował w różnych agendach ONZ od 1962 roku. Był m.in. asystentem sekretarza generalnego ds. operacji pokojowych czy zastępcą sekretarza generalnego organizacji. Na czas jego przewodnictwa w ONZ przypadł m.in. trudny czas wojny w Iraku; bilans jego działań – zauważa AFP – przyćmiły oskarżenia o korupcję w ramach afery związanej z oenzetowskim programem „Ropa za żywność” dla Iraku. Mimo tego Annan był jednym z najpopularniejszych szefów ONZ.

W 2012 roku przyjął stanowisko specjalnego wysłannika ONZ i Ligi Arabskiej ds. wojny w Syrii, jednak po kilku miesiącach sprawowania tej funkcji podał się do dymisji, stwierdzając, że opracowany przez niego plan pokojowy się nie powiódł.

AFP podkreśla, że w czasie działań Annana jako szefa operacji pokojowych ONZ zapisane zostały jedne z najciemniejszych kart historii: ludobójstwo w Rwandzie z 1994 roku i masakra w Srebrenicy z roku 1995. Porażki te – jak pisał polityk w autobiografii – „zderzyły go z tym, co miało zostać jego największym wyzwaniem jako sekretarza generalnego: by zrozumiane zostały zasadność oraz konieczność interwencji w przypadku rażącego łamania praw człowieka”.

Annan urodził się w kwietniu 1938 roku w mieście Kumasi na południowym zachodzie Ghany, gdzie później studiował ekonomię. Dzięki stypendium naukę kontynuował w amerykańskim Macalester College w Saint Paul (Minnesota), a następnie ukończył genewską szkołę wyższą nauk międzynarodowych (IHEID).

Utworzona przez polityka Kofi Annan Foundation zajmuje się działaniem na rzecz zrównoważonego rozwoju i na rzecz pokoju. Ten pochodzący z Ghany polityk był również członkiem grupy The Elders (ang. starszyzna) – międzynarodowej organizacji pozarządowej kilkunastu byłych światowych przywódców, założonej w 2007 roku przez Nelsona Mandelę.

RP, PAP
13:05 - W Genui ratownicy poszukują ostatniej zaginionej osoby
2018-08-18 13:05:53

W Genui ratownicy poszukują ostatniej zaginionej osoby

W gruzach zawalonego wiaduktu w Genui ratownicy i strażacy poszukują ostatniej osoby uważanej za zaginioną. W sobotę rano bilans ofiar wzrósł do 41, gdy znaleziono wrak samochodu z ciałami trzyosobowej rodziny: rodziców z 9-letnią córką.

Media podały również, że obywatel Niemiec, który uważany był za osobę zaginioną, skontaktował się z prefekturą w Genui.

Na miejsce wtorkowej katastrofy przybył przed południem prezydent Włoch Sergio Mattarella, który weźmie udział w państwowym pogrzebie 18 ofiar. Ceremonii w hali genueńskich targów przewodniczyć będzie arcybiskup Genui kardynał Angelo Bagnasco.

Zgromadziły się tam setki ludzi. Przybyli piłkarze obu miejscowych klubów piłkarskich Genoa i Sampdoria.

Rodziny pozostałych ofiar wybrały prywatne pogrzeby w miejscach zamieszkania.

Sobota jest we Włoszech dniem żałoby narodowej. 

RP, PAP