• Niedziela, 24 czerwca 2018

    imieniny: Jana, Danuty, Janisława

Krótko

13:54 - Włochy: UE grozi rozpad na tle migrantów
2018-06-24 13:54:21

Włochy: UE grozi rozpad na tle migrantów

Szef MSZ Włoch Enzo Moavero Milanesi ostrzegł, że Unii Europejskiej grozi rozpad na tle kryzysu migracyjnego. W opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla dziennika „Il Messaggero” wyraził nadzieję, że nie dojdzie do zamknięcia granic w UE.

„Ten, kto postrzega sprawę migracji jako kwestię najwyższego ryzyka dla trwałości Unii Europejskiej, dramatyzuje, ale być może jest prorokiem. Groźba, że Europa się rozpadnie, istnieje” – oświadczył szef dyplomacji. Jego zdaniem, „podziały między grupami państw, trudności ze znalezieniem porozumień i wspólną pracą mogą powodować bardziej niszczące skutki niż kryzys finansowy”.

 

Moavero Milanesi wyraził też opinię, że możliwe jest „istotne zahamowanie” prac UE. „Nie trzeba – stwierdził – uchylać traktatów, wystarczyłoby sprawić, że faktycznie przestałyby działać”.

 

Minister spraw zagranicznych pytany o możliwość zamknięcia granic w Unii zaznaczył: „Mamy wokół nas już teraz wiele zamkniętych granic. Ryzyko, że granice będą zamykane jedna po drugiej, istnieje”. Następnie zastrzegł: „Chciałbym, abyśmy nigdy nie musieli stanąć przed taką decyzją”.

 

Wyjaśnił, że celem zamknięcia włoskich portów dla statków z migrantami jest „chęć wstrząśnięcia sumieniami państw europejskich”. „Osoby uratowane nie mogą ciągle trafiać do tych samych portów” – podkreślił.

 

„To, co się dzieje, wynika z braku w ostatnich latach skutecznego zarządzania na poziomie UE trwającym epokowym zjawiskiem migracji” – dodał Moavero Milanesi.

 

Minister powtórzył, że Włochy proszą o zmianę regulaminu z Dublina w sprawie przyznawania azylu, bo obecne zasady są „nieodpowiednie” i „rozbijają Unię”. „To Europa, a nie Włochy są celem wszystkich tych osób, które uciekają” – mówił szef dyplomacji.

 

Oświadczył ponadto, że UE powinna zrobić znacznie więcej dla „zaprowadzenia pokoju i wolności” oraz „poprawy warunków ekonomicznych i społecznych” w krajach pochodzenia migrantów.

 

 

JG, PAP
12:12 - Eksplozja w budynku w Wuppertalu; 25 osób rannych
2018-06-24 12:12:33

Eksplozja w budynku w Wuppertalu; 25 osób rannych

25 osób odniosło rany w wyniku eksplozji, która wywołała pożar w budynku w mieście Wuppertal, na zachodzie Niemiec – podaje w niedzielę agencja AP, powołując się na niemiecką policję. Służby wciąż starają się opanować ogień.

Według policji, do eksplozji doszło w kilkupiętrowym budynku, tuż przed północą w sobotę. Wybuch wystraszył ludzi z okolicznych domów; mieszkańcy w panice wybiegli na ulicę.

Pożar wybuchł w kilku różnych częściach domu, a opanowanie ognia przez strażaków jest utrudnione, ponieważ obawiają się oni, że niektóre elementy konstrukcji mogą się zawalić. Służbom udało się uratować z budynku cztery osoby, które odniosły poważne obrażenia. Pozostałe 21 osób ma lekkie rany i zostały opatrzone na miejscu zdarzenia – pisze Associated Press.

Wszczęto śledztwo mające wyjaśnić okoliczności zdarzenia.

 

 

JG, PAP
10:04 - LN siatkarzy – Polacy zapewnili sobie awans do Final Six
2018-06-24 10:04:24

LN siatkarzy – Polacy zapewnili sobie awans do Final Six

Polscy siatkarze pokonali w Melbourne Australijczyków 3:0 (25:16, 26:24, 25:23) w swoim ostatnim meczu fazy interkontynentalnej Ligi Narodów i zapewnili sobie awans do turnieju finałowego.

Zajmujących szóste miejsce biało-czerwonych w wyścigu o udział w Final Six wyprzedzić mogli już tylko znajdujący się tuż za nimi w tabeli i tracący do nich dwa punkty Włosi. Ekipa z Italii wieczorem w Modenie zmierzy się z Amerykanami.

 

Polacy uzupełnili grono uczestników Final Six, który odbędzie się w dniach 4-8 lipca na stadionie piłkarskim w Lille. Wcześniej udział w imprezie zagwarantowali sobie: Francuzi (znaleźli się w czołowej piątce stawki, ale udział w turnieju finałowym mieli zagwarantowany jako jego gospodarz), Rosjanie, Amerykanie, Brazylijczycy i Serbowie.

 

 

JG, PAP
09:57 - Turcja: Wybory prezydenckie i parlamentarne
2018-06-24 09:57:27

Turcja: Wybory prezydenckie i parlamentarne

W Turcji w niedzielę o godz. 8.00 rano (godz. 7.00 w Polsce) zostały otwarte lokale wyborcze. Po raz pierwszy w historii tego kraju obywatele będą jednocześnie wybierać prezydenta kraju i deputowanych do parlamentu.

Głosowanie potrwa do godziny 17.00 czasu lokalnego (godz. 16.00 czasu polskiego). Wyniki będą znane nie wcześniej niż przed godz. 21.00 (godz. 20.00 w Polsce), chyba że Komisja Wyborcza uchyli obowiązujące do tej godziny embargo informacyjne i pozwoli na wcześniejsze opublikowanie rezultatów.

Do udziału w wyborach jest uprawnionych 56,3 mln osób, z czego 3,5 mln głosuje za granicą. 1,3 mln głosujących już oddało swe głosy w głosowaniu korespondencyjnym w dniach 7-19 czerwca. Po raz pierwszy swój głos do urn wrzuci 1,65 mln młodych wyborców.

Niedzielne wybory są pierwszymi od referendum przeprowadzonego w Turcji 16 kwietnia 2017 r., w wyniku którego system polityczny Turcji zmienił się z parlamentarnego na prezydencki. Polityk, który zostanie nowym prezydentem Turcji, będzie dysponował o wiele większą władzą niż jego poprzednik.

Zmieni się też liczba wybieranych posłów do parlamentu z 550 na 600 oraz długość ich kadencji z czterech do pięciu lat.

Od 25 czerwca w Turcji przestanie istnieć urząd premiera.

 

JG, PAP
09:43 - Nikaragua: Kolejne operacje sił bezpieczeństwa - zginęło 8 osób
2018-06-24 09:43:51

Nikaragua: Kolejne operacje sił bezpieczeństwa - zginęło 8 osób

W Nikaragui, gdzie od połowy kwietnia trwają antyrządowe protesty, w operacjach sił bezpieczeństwa zginęło kolejnych osiem osób, w tym 15-miesięczne dziecko – informuje w niedzielę AFP, pisząc o ciągłych represjach wobec przeciwników prezydenta Daniela Ortegi.

Bilans ofiar trwającego w tym kraju kryzysu społeczno-politycznego – najgłębszego od lat 80. XX wieku – wzrósł już do około 220 ofiar śmiertelnych; dotychczas rany odniosło już w sumie ponad 1300 osób.

Według działającego w Nikaragui Stowarzyszenia na rzecz Praw Człowieka (ANPDH) w nocy z piątku na sobotę siedem osób zginęło w stołecznej Managui, a jedna w mieście Masaya leżącym na południe od stolicy. Siły bezpieczeństwa i grupy paramilitarne rozpoczęły trwający osiem godzin atak na studentów okupujących budynki uniwersytetu w Managui oraz przeprowadziły wymierzone w protestujących operacje w kilku dzielnicach – informuje ANPDH, przytaczając relacje studentów, którzy podkreślają, że wśród atakujących byli np. snajperzy. Zdaniem demonstrujących, członkowie sił bezpieczeństwa specjalnie strzelają do ludzi, by zabijać.

Z kolei policja odpowiedzialnością za śmierć ofiar obarczyła protestujących.

Trwające w Nikaragui protesty zostały sprowokowane planami prezydenta Ortegi, który zamierzał zreformować system opieki społecznej. Reforma zakładała zwiększenie składek na ubezpieczenie społeczne i jednoczesne obniżenie emerytur.

 

JG, PAP
21:29 - Okrążenie Antarktydy przez polską załogę oficjalnym rekordem świata
2018-06-23 21:29:45

Okrążenie Antarktydy przez polską załogę oficjalnym rekordem świata

Światowa Rady Żeglarskich Rekordów Prędkości (WSSRC) zatwierdziła wyczyn polskiej załogi na Katharsis II w kategorii „Pierwsze  okrążenie Antarktydy jachtem żaglowym na południe od 60 stopnia szerokości geograficznej południowej”. Certyfikat przekazano w sobotę w Bydgoszczy.

Rada dyrektorów podkreśliła, że tak blisko kontynentu, non stop i tak szybko nie opłynął Antarktydy jeszcze nikt. Oficjalnie zweryfikowany wynik, który trafił do Księgi Rekordów Guinnessa (GWR) wynosi 72 dni i 6 godzin.

Ośmioosobową załogą Katharsis II dowodził kapitan Mariusz Koper. W składzie zespołu byli: Michał Barasiński, Tomasz Grala, Ireneusz Kamiński, Robert Kibart, Piotr Kukliński, Hanna Leniec, Wojciech Małecki i Magdalena Żuchelkowska.

Kapitan Koper powiedział: „Od dziecka marzyłem o podróżach w nieodkryte czy trudno dostępne zakątki świata, wcielając się w postacie bohaterów powieści Juliusza Verne'a. Nie wyobrażam sobie życia bez marzeń, wyzwań, stawiania sobie ambitnych celów. Wyprawa jachtem żaglowym na wody Antarktydy z zamiarem opłynięcia najzimniejszego kontynentu Ziemi była zarówno podróżą w nieznane, jak i wielkim wyzwaniem. Odczuwam olbrzymią satysfakcję, że udało się to podczas jednego rejsu tak blisko kontynentu, jak żaden żeglarz wcześniej”.

Do stolicy Tasmanii – Hobart, po okrążeniu Antarktydy, jacht dotarł 5 kwietnia po 102 dniach i 23 godzinach od opuszczenia Kapsztadu w RPA 23 grudnia. Polacy dokonali jednego z największych wyczynów w historii światowego żeglarstwa.

 

JG, PAP
20:20 - Autostrada do Lwowa
2018-06-23 20:20:26

Autostrada do Lwowa

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział w sobotę w Jarosławiu (Podkarpackie), powołując się na informacje strony ukraińskiej, że powstanie autostrada łącząca polsko-ukraińskie przejście w Korczowej ze Lwowem. Budowa ma ruszyć w przyszłym roku.

Adamczyk mówił, że w piątek minister transportu Ukrainy Wołodymyr Omelian oświadczył, że „od przyszłego roku rozpocznie się budowa komercyjnej, koncesyjnej autostrady liczącej ponad 80 kilometrów, która połączy naszą wschodnią granicę w Korczowej ze Lwowem”.

Swoje zamierzenia strona ukraińska przekazała w trakcie spotkania, na którym podpisano umowę dotyczącą poprawy infrastruktury transgranicznej między obu krajami.

Położona niedaleko Jarosławia Korczowa kończy najdłuższą w naszym kraju autostradę A4, która liczy 628 km. A4 biegnie z Jędrzychowic na granicy z Niemcami do przejścia w Korczowej. Przebiega przez woj. dolnośląskie, opolskie, śląskie, małopolskie i podkarpackie. Jest częścią III Paneuropejskiego Korytarza Transportowego.

Adamczyk zaznaczył również, że „pan minister Omelian poinformował w czasie spotkania, że strona ukraińska przygotowuje i przystąpi do realizacji dużego projektu drogowego, który połączy Lwów z Odessą z odgałęzieniem do Kijowa; będzie to droga szybkiego ruchu”. „Mamy nadzieję, że pozwoli to skomunikować Odessę z portami Trójmiasta” – dodał minister. Droga szybkiego ruchu ze Lwowa do Odessy ma być gotowa do 2024/2025 roku.

 

JG, PAP
19:50 - Francuzi upamiętnili asa polskiego lotnictwa
2018-06-23 19:50:44

Francuzi upamiętnili asa polskiego lotnictwa

W miejscowości Velennes położonej na północy Francji odsłonięto w sobotę stelę upamiętniającą asa polskiego lotnictwa w Wielkiej Brytanii – kapitana Eugeniusza Horbaczewskiego, który 18 sierpnia 1944 roku zginął w walce nad tą miejscowością.

Kapitan Horbaczewski, ps. „Dziubek”, odniósł wiele zwycięstw w walkach powietrznych z Niemcami. Był jednym z nielicznych polskich dowódców brytyjskiego dywizjonu Królewskich Sił Powietrznych (RAF). Do ostatniej misji wyleciał chory; dokładne okoliczności strącenia jego samolotu przez nieprzyjaciela nie są znane.

Gdy samolot spadł na ziemię, wstrząs wyrzucił ciało pilota z kokpitu. Odnaleziono je dopiero w 1947 roku. Horbaczewski spoczywa na cmentarzu w niedalekim od Velennes mieście Creil, gdzie po odsłonięciu steli złożono wieńce na jego grobie.

W uroczystości odsłonięcia steli wzięli udział mer Velennes Jean-Paul Ternisien, prezes departamentalnego stowarzyszenia osób ratujących lotników alianckich Dominique Lecomte oraz senator departamentu Oise Olivier Paccaud. Obecna była również delegacja ambasady RP w Paryżu.

Do Velenne przyjechał kapitan Leszek Horbaczewski, stryjeczny wnuk Eugeniusza Horbaczewskiego, który jest pilotem liniowym w USA.

Jak powiedział PAP zastępca ambasadora RP w Paryżu Tomasz Majchrowski, uroczystość była bardzo wzruszająca również dlatego, że przybyli na nią liczni mieszkańcy Velennes, a wśród nich dzieci i młodzież.

 

 

JG, PAP