• Środa, 21 lutego 2018

    imieniny: Piotra, Eleonory, Fortunata

Krótko

21:09 - Od marca więcej bezpłatnych leków dla seniorów
2018-02-20 21:09:53

Od marca więcej bezpłatnych leków dla seniorów

Od marca seniorzy będą mogli liczyć na kolejne bezpłatne leki, m.in. przeciwcukrzycowe i przeciwzakrzepowe – przewiduje projekt nowej listy refundacyjnej opublikowany przez resort zdrowia. Rozszerzony będzie także program profilaktyki zakażeń wirusem RS o starsze wcześniaki.

We wtorek Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt nowej listy leków refundowanych. Załącznikiem do tej listy jest wykaz bezpłatnych leków dla seniorów, który zawiera 1740 preparatów (na poprzednim wykazie znajdowało się ich 1657). 

Od marca seniorzy bezpłatnie otrzymają m.in. doustne leki przeciwcukrzycowe (pochodne sulfonylomocznika zawierające substancje czynne: gliclazidum, glimepiridum, glipizidum) oraz leki przeciwzakrzepowe (z grupy antagonistów witaminy K zawierające substancje czynne: warfarinum, acenocumarol).

Receptę na bezpłatny lek wystawić może lekarz, do którego senior jest zapisany w przychodni (w razie jego nieobecności receptę wypisze zastępujący go lekarz w tej samej przychodni). Seniorzy powinni także pamiętać, że nie zawsze lek, który znajduje się na wykazie ministra, mogą otrzymać bezpłatnie – uprawnienie to przysługuje im pod warunkiem, że został on przepisany we wskazaniu objętym refundacją.

Ministerstwo Zdrowia zdecydowało też o rozszerzeniu programu profilaktyki przeciw zakażeniom wirusem RS, który atakuje oskrzela i płuca – od marca na refundację leku Synagis (paliwizumab) mogą liczyć także dzieci urodzone między 28. a 32. tygodniem wieku ciążowego. Dotychczas w Polsce program biernej immunizacji był wprowadzony jedynie dla wcześniaków, które urodziły się przed 28. tygodniem ciąży lub mają dysplazję oskrzelowo-płucną i nie ukończyły 1. roku życia.

O rozszerzenie programu profilaktyki przeciw zakażeniom wirusem RS neonatolodzy apelowali od kilku lat. Przekonywali, że wcześniaki są szczególnie zagrożone zakażeniami wirusem RS i ich poważnymi powikłaniami, mają bowiem znacznie słabiej rozwinięty układ odporności i wiele innych układów, także oddechowy. Taka infekcja może zahamować rozwój malucha, a nawet być dla niego śmiertelna.

Zmiany obejmą także inne programy lekowe. Refundacją objęty został Dysport (Clostridium botulinum typ A) w leczeniu spastyczności nogi po udarze mózgu. Z kolei lek Revolade (eltrombopag) został objęty refundacją w ramach programów leczenia dorosłych chorych na pierwotną małopłytkowość immunologiczną oraz dzieci chorych na przewlekłą pierwotną małopłytkowość immunologiczną.

Lek Gilenya (fingolimod) został objęty refundacją w ramach zmienionego programu leczenia stwardnienia rozsianego po niepowodzeniu terapii lekami pierwszego rzutu lub szybko rozwijającej się ciężkiej postaci stwardnienia rozsianego. „Przedmiotowa zmiana obejmuje wydłużenie czasu terapii dla leku Gilenya powyżej pięciu lat (brak ograniczenia czasowego) oraz rozszerzenie populacji pacjentów leczonych fingolimodem o szybko rozwijającą się ciężką postać stwardnienia rozsianego (RES RRMS)” – informuje MZ.

W ramach programu leczenie idiopatycznego włóknienia płuc z zastosowaniem nintedanibu refundowany będzie lek Ofev (nintedanib). „Jest to nowa substancja czynna oraz kolejna opcja terapeutyczna, obok pirfenidonu, udostępniona grupie chorych na idiopatyczne włóknienie płuc w ramach istniejącego programu” – zaznacza resort zdrowia.

Pacjentki z zespołem policystycznych jajników od marca będą mogły liczyć na refundację leku Formetic (metforminum).

Ogółem na nowej liście refundacyjnej znajdą się kolejne 92 produkty lecznicze. Pacjenci mniej dopłacą do 283 produktów (od 56,70 zł do 1 gr), a więcej do 874 (od 113,40 zł do 1 gr). Dla 732 produktów spadną ceny detaliczne brutto (od 172,93 zł do 1 gr), a wzrosną dla 179 produktów (od 10,21 zł do 1 gr). Na marcowej liście nie znajdzie się 45 produktów leczniczych obecnych w poprzednim obwieszczeniu.

RP, PAP
20:25 - Portugalia zablokuje budowę kopalni uranu w Hiszpanii?
2018-02-20 20:25:52

Portugalia zablokuje budowę kopalni uranu w Hiszpanii?

Władze Portugalii zapowiedziały, że podejmą działania w celu zablokowania budowy kopalni uranu w Hiszpanii w pobliżu granicy między państwami. KE poinformowała we wtorek, że Bruksela uruchomi dochodzenie w sprawie tej pierwszej odkrywkowej kopalni uranu w UE.

W najbliższych dniach Lizbona złoży u władz Hiszpanii protest w sprawie budowy kopalni uranu Retortillo w gminie Villavieja de Yeltes koło Salamanki – poinformował we wtorek PAP Nuno Sequeira, wiceszef portugalskiej organizacji ekologicznej Quercus. 

W poniedziałek z inicjatywy portugalskich parlamentarzystów doszło w Villavieja de Yeltes do spotkania z deputowanymi z Hiszpanii. W rozmowach wzięli też udział przedstawiciele organizacji ekologicznych z obu krajów oraz lokalni samorządowcy.

Sequeira, który uczestniczył w spotkaniu, ujawnił, że portugalski parlament zamierza upoważnić gabinet Antonia Costy do skierowania oficjalnego protestu do rządu Mariano Rajoya. Ekolog zaznaczył, że budowa kopalni uranu nie była wcześniej konsultowana z władzami Portugalii, a inwestor nie wykonał nakazanych prawem badań oddziaływania kopalni na środowisko naturalne.

„Australijski inwestor rozpoczął już pierwsze prace służące otwarciu tej pierwszej na terenie Unii Europejskiej odkrywkowej kopalni uranu. W ostatnich dniach przygotowany został teren pod uruchomienie przedsięwzięcia. To ostatni moment, aby zablokować to przedsięwzięcie” – podkreślił. 

We wtorek przedstawiciele Komisji Europejskiej poinformowali, że Bruksela uruchomi własne dochodzenie w sprawie budowy kopalni uranu, która ma powstać 40 km od granicy z Portugalią. 

Jak wyjaśnił burmistrz gminy Villavieja de Yeltes Jorge Rodriguez, władze miejscowych samorządów oraz okoliczna ludność sprzeciwiają się budowie odkrywkowej kopalni uranu. 

„Uruchomienie kopalni Retortillo naraża cały nasz region, a także gminy przygraniczne w sąsiedniej Portugalii na skażenie wody oraz gruntów” – zaznaczył Rodriguez.

Z kolei hiszpański rząd zapewnił, że działanie kopalni Retortillo nie będzie mieć żadnego wpływu na portugalską strefę przygraniczną. Ujawnił też, iż władze w Lizbonie nie prosiły wcześniej o udział w badaniach dotyczących ewentualnych negatywnych konsekwencji nowej inwestycji. 

Konflikt o kopalnię uranu to drugi w ostatnim czasie spór o podłożu ekologicznym między Portugalią a Hiszpanią. W ubiegłym roku kraje te, po trwających kilka miesięcy negocjacjach, porozumiały się co do budowy przez Madryt w pobliżu granicy magazynu odpadów radioaktywnych w Almaraz.

RP, PAP
19:29 - Francja: Aresztowania w związku z zamachem w Barcelonie
2018-02-20 19:29:41

Francja: Aresztowania w związku z zamachem w Barcelonie

Hiszpańskie MSW poinformowało we wtorek o aresztowaniu na południu Francji trzech osób powiązanych z Drissem Oukabirem, podejrzanym przez policję o przynależność do komórki, która przeprowadziła ataki w 2017 r. w Barcelonie i Cambrils.

17 sierpnia 2017 roku na deptaku La Rambla w stolicy Katalonii furgonetka zabiła 14 osób. Kierowca pojazdu Junes Abujakub zasztyletował też właściciela innego auta. Po czterech dniach poszukiwań dżihadysta został zastrzelony przez policję na zachodnich przedmieściach Barcelony.

Kilka godzin później w mieście Cambrils koło Tarragony pięciu członków tej grupy terrorystycznej wjechało autem w ludzi, raniąc siedem osób. Jedna z nich zmarła na skutek odniesionych obrażeń. Policja zabiła tam wszystkich zamachowców.

We wtorek dwie osoby aresztowano w miejscowości Albi w departamencie Tarn w pobliżu Tuluzy, a trzecią w Pont-Saint-Esprit w departamencie Gard koło Montpelier. Operację przeprowadziły wspólnie policja francuska i hiszpańska.

Osoby te miały związki z Drissem Oukabirem, podejrzanym o wypożyczenie furgonetki użytej w ataku terrorystycznym w Barcelonie, lecz „na tym etapie brak jest dowodów, które świadczą o udziale w atakach” popełnionych w Hiszpanii – poinformowało źródło zbliżone do śledztwa. Oukabir twierdził podczas przesłuchania, że brat wziął jego papiery, aby wynająć furgonetkę, twierdząc, że jest mu ona potrzebna do przeprowadzki przyjaciół.

Przebywający obecnie w więzieniu Driss Oukabir, Marokańczyk, który wychował się w Katalonii, jest starszym bratem 17-letniego Mussy, jednego z domniemanych członków komórki terrorystycznej, która zorganizowała 17 sierpnia zamach w Barcelonie, a potem w nocy z 17 na 18 sierpnia w uzdrowisku Cambrils kolejny zamach, w którym zginęła jedna osoba. Podczas tego zamachu Musa Oukabir i czterech innych młodych ludzi zostało zabitych przez policję. 

RP, PAP
16:38 - Izrael: Zatrzymano byłych współpracowników Netanjahu
2018-02-20 16:38:56

Izrael: Zatrzymano byłych współpracowników Netanjahu

Dwóch byłych współpracowników premiera Izraela Beniamina Netanjahu oraz właściciela największej izraelskiej grupy telekomunikacyjnej zatrzymano w ramach kolejnego śledztwa w sprawie korupcji w otoczeniu szefa rządu – poinformowała we wtorek izraelska policja.

AFP zaznacza, że sprawa ta jest odrębna od pozostałych dochodzeń, w wyniku których w ubiegłym tygodniu policja zarekomendowała prokuraturze, by Netanjahu formalnie postawić w stan oskarżenia za korupcję, oszustwa i nadużycie zaufania.

Nazwisko premiera – zauważa AFP – nie zostało oficjalnie podane przy okazji zatrzymań jego współpracowników, jednak według izraelskich mediów szef rządu i jego żona Sara prawdopodobnie zostaną przesłuchani w związku z tą nową sprawą.

Media informują, że chodzi o przysługi, które wyświadczano szefostwu firmy telekomunikacyjnej Bezeq w zamian za przychylne informowanie o działaniach Netanjahu przez znany izraelski portal informacyjny Walla, należący do grupy Bezeq.

W związku ze sprawą policja w niedzielę zatrzymała w sumie siedem osób. Areszt dla pięciu został przedłużony do czwartku, a dla dwóch – do środy. Wśród zatrzymanych jest były rzecznik premiera Nir Hefec oraz współpracownik Netanjahu z ministerstwa łączności Szlomo Filber. Do lutego 2017 roku premier pełnił jednocześnie funkcję szefa tego resortu.

Według agencji AP obaj podejrzani w zamian za odpowiednie przedstawianie w mediach premiera mieli forsować przepisy, z których grupa Bezeq mogła czerpać zyski liczone w milionach dolarów. Zatrzymano też członków kierownictwa grupy, jej większościowego akcjonariusza Szaula Elowicza oraz jego żonę i syna.

Byli dziennikarze portalu Walla donosili, że wywierano na nich naciski, by nie pisali negatywnie o Netanjahu. Sam premier odrzuca oskarżenia i ocenia, że jest to kolejna odsłona polowania na czarownice, prowadzonego przez nieprzychylne media.

RS, PAP
13:10 - Protesty w Teheranie; zginęło trzech policjantów
2018-02-20 13:10:49

Protesty w Teheranie; zginęło trzech policjantów

Trzech policjantów zginęło w północnej dzielnicy Teheranu w starciach między siłami bezpieczeństwa a derwiszami Gonabadi, suficką mniejszością religijną. Demonstranci zgromadzili się przed siedzibą policji, domagając się uwolnienia aresztowanych członków ich grupy.

Rzecznik irańskiej policji Saaed Montazer al-Mahdi powiedział w wywiadzie dla irańskiej telewizji państwowej, że trzech funkcjonariuszy zginęło, gdy autobus wjechał w grupę policjantów znajdujących się w wąskiej uliczce. Sprawcy zostali zatrzymani chwilę później.

Jak podaje agencja Reutera, materiał filmowy zamieszczony w mediach społecznościowych pokazuje, że policja użyła gazu łzawiącego, aby rozpędzić derwiszów. Pojawiły się również zdjęcia rannych protestujących, których twarz była pokryta krwią.

Agencja AFP, powołując się na źródła policyjne, podaje, że funkcjonariusze użyli broni przeciwko demonstrantom.

Według danych Centrum Obrońców Praw Człowieka w Iranie (CHRI), organizacji non-profit z siedzibą w Nowym Jorku, w ciągu ostatnich dwóch miesięcy na terenie Iranu aresztowano kilku członków bractwa derwiszów.

Islamska Republika Iranu postrzega bractwo sufickie jako zagrożenie dla dominującego w kraju szyickiego odłamu islamu.

RS, PAP