• Poniedziałek, 18 lutego 2019

    imieniny: Bernadety, Konstancji

Krótko

21:06 - KE ostrzega USA przed nakładaniem ceł na samochody
2019-02-18 21:06:08

KE ostrzega USA przed nakładaniem ceł na samochody

Komisja Europejska ostrzegła w poniedziałek władze Stanów Zjednoczonych, że jakiekolwiek kroki zmierzające do wprowadzenia dodatkowych ceł na europejskie samochody importowane do tego kraju spotkają się z unijną reakcją.

W niedzielę upłynął termin, w którym ministerstwo handlu USA miało zdecydować, czy import aut lub części samochodowych zagraża bezpieczeństwu kraju. Utajniony raport w tej sprawie został już przekazany do Białego Domu.

– Jeśli ten raport zostanie przełożony na działania szkodliwe dla europejskiego eksportu, Komisja Europejska zareaguje szybko i w odpowiedni sposób – powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE Margaritis Schinas.

Krok ministerstwa handlu otwiera teraz prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi drogę do tego, by w ciągu 90 dni zdecydował o nałożeniu specjalnych ceł dotyczących towarów określonych w raporcie. Wcześniej Trump mówił o 25-procentowych stawkach na auta; ma to w jego zamyśle pomóc w zmniejszeniu deficytu handlowego USA oraz stworzeniu miejsc pracy w kraju.

Rzecznik KE podkreślił, że instytucja, którą reprezentuje, opowiada się za realizowaniem pozytywnej agendy dotyczącej handlu, jak uzgodnili to podczas zeszłorocznego spotkania Trump i szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Rozmowy te doprowadziły do odprężenia we wzajemnych relacjach handlowych, jednak ryzyko eskalacji konfliktu nie zostało wtedy całkowicie zażegnane.

Schinas zaznaczył, że KE wywiązywała się i wywiązuje z ustalonych z amerykańską stroną zobowiązań, w tym dotyczących zwiększenia importu do UE amerykańskiej soi. Przypomniał, że w tym tygodniu państwa członkowskie mają rozmawiać o projekcie mandatu negocjacyjnego dotyczącego rozmów o wolnym handlu między UE a USA w określonych sektorach.

– Zgodziliśmy się, że zarówno UE, jak i USA powstrzymają się od podejmowania jakichkolwiek środków, które byłyby przeciwko zapisom i duchowi wspólnego oświadczenia. Przewodniczący Juncker ufa słowu danemu przez prezydenta Trumpa. UE będzie dotrzymywać danego słowa tak długo, jak USA będą robiły to samo – zaznaczył Schinas.

Jak dodał, UE jest świadoma wniosków dochodzenia ministerstwa handlu USA w sprawie tego, czy import samochodów zagraża bezpieczeństwu Stanów Zjednoczonych.

RP, PAP
20:03 - Wenezuela: Delegacja deputowanych PE wyrzucona z Caracas
2019-02-18 20:03:41

Wenezuela: Delegacja deputowanych PE wyrzucona z Caracas

Administracja dotychczasowego prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro wyrzuciła z tego kraju pięcioosobową delegację deputowanych Parlamentu Europejskiego. Przybyli oni do Caracas w niedzielę, aby spotkać się z Juanem Guaido, który ogłosił się prezydentem państwa.

Jak wyjaśnił w poniedziałek szef delegacji Esteban Gonzalez Pons, przedstawiciele PE przybyli do Caracas na zaproszenie wenezuelskiego parlamentu jako „pierwsza zagraniczna delegacja uznająca Guaido”. W skład grupy wchodzi czterech polityków hiszpańskiej Partii Ludowej (PP) – Gonzalez Pons, Gabriel Mato, Jose Ignacio Salafranca oraz Juan Salafranca – a także Esther de Lange z holenderskiego Apelu Chrześcijańsko-Demokratycznego (CDA).

Gonzalez Pons, który jest szefem deputowanych Partii Ludowej w PE, napisał na Twitterze, że administracja Nicolasa Maduro nie tylko nie pozwoliła jego grupie na opuszczenie lotniska w Caracas i wejście na terytorium Wenezueli, ale też zabrała im paszporty.

– Wyrzucają nas z Wenezueli. Traktują nas tu bardzo źle, a jedynym wytłumaczeniem, jakie nam dają, jest to, że Maduro nas tu nie chce – poinformował Gonzalez Pons.

Tymczasem przedstawiciel rządu Maduro Jorge Arreaza poinformował, że zakaz wjazdu do Wenezueli dla deputowanych PE wynika z faktu, że „cel ich podróży miał charakter konspiracyjny”.

– Rząd nie pozwoli, aby skrajna prawica europejska zakłócała spokój i stabilność naszego kraju poprzez kolejną grubiańską ingerencję – stwierdził Arreaza.

Wyrzucenie z Wenezueli eurodeputowanych potępiły w poniedziałek rano ministerstwa spraw zagranicznych Hiszpanii i Francji.

RP, PAP
19:58 - Komisja śledcza ds. VAT przesłucha Jacka Kapicę
2019-02-18 19:58:44

Komisja śledcza ds. VAT przesłucha Jacka Kapicę

Były wiceminister finansów i szef Służby Celnej Jacek Kapica będzie zeznawał we wtorek przed komisją śledczą ds. VAT. Planowane na środę przesłuchanie Pawła Grasia została odwołane.

Jacek Kapica był wiceministrem finansów i szefem Służby Celnej w latach 2008-2015, czyli niemal przez cały okres, którym zajmuje się komisja.

W lipcu ub.r. prokuratura skierowała do Sądu Rejonowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko Kapicy oraz siedmiorgu urzędnikom resortu finansów. Śledztwo dotyczy tzw. afery hazardowej, a Kapica „został oskarżony o popełnienie dwóch przestępstw umyślnego niedopełnienia obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej”.

Prokuratura uznała m.in., że były szef Służby Celnej „umyślnie nie dopełnił ciążącego na nim obowiązku nadzoru nad realizacją zadań wynikających z ustawy o grach i zakładach wzajemnych ani nadzoru nad podległymi mu departamentami i innymi jednostkami”.

Zapoznałem się z dowodami zebranymi w sprawie oraz zeznaniami świadków i w mojej ocenie nie ma tam ani jednego dowodu na to, że nie wypełniałem swoich obowiązków – komentował zarzuty Kapica.

Komisja ds. VAT została powołana na początku lipca 2018 r. Zgodnie z sejmową uchwałą ma zbadać prawidłowość i legalność działań oraz występowanie zaniedbań i zaniechań organów i instytucji publicznych w zakresie zapewnienia dochodów Skarbu Państwa z tytułu podatku od towarów i usług i podatku akcyzowego w okresie od grudnia 2007 r. do listopada 2015 r.

Przesłuchała już wielu świadków, w tym większość wiceministrów finansów z badanego okresu oraz byłego szefa tego resortu Jana Vincenta Rostowskiego (dwukrotnie).

Ostatnimi jak dotąd świadkami byli Janusz Cichoń i Andrzej Parafianowicz (byli wiceministrowie finansów) oraz były dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach Jacek Przypaśniak. 

RP, PAP
19:37 - Strażacy i żołnierze walczą z pożarami na północy Hiszpanii
2019-02-18 19:37:47

Strażacy i żołnierze walczą z pożarami na północy Hiszpanii

Ponad 700 strażaków i żołnierzy walczy w poniedziałek z blisko 40 pożarami szalejącymi na terenie wspólnot autonomicznych Kantabrii i Nawarry w północnej Hiszpanii. Według odpowiedzialnych za regionalne lasy, za rozprzestrzenienie się żywiołu winę ponoszą podpalacze.

Jak poinformował w poniedziałek odpowiedzialny za lasy we władzach Kantabrii Antonio Lucio, sytuacja z powodu pożarów jest skomplikowana w całym regionie. Zaznaczył, że pojawienie się licznych pożarów w okresie zimowym wynika z dużej aktywności podpalaczy.

– Oceniamy, że 100 proc. występujących w naszym regionie pożarów zostało sprowokowanych przez człowieka. W wielu przypadkach ogień pojawił się w nocy, a pożar został zapoczątkowany w tym samym czasie w kilkudziesięciu różnych miejscach obszaru leśnego – powiedział Antonio Lucio.

Według szacunków władz Kantabrii od czwartku w tym regionie pojawiło się blisko 200 pożarów. Objęły one głównie kompleksy leśne. Dotychczas nie oszacowano jeszcze wielkości spalonego terenu.

W poniedziałek przed południem ponad 200 żołnierzy wsparło prowadzoną przez 500 strażaków walkę z żywiołem w Kantabrii. Wspierają ich trzy samoloty gaśnicze i dwa helikoptery. Gaszenie około 40 pożarów utrudnia tam silny wiatr.

Z powodu rozprzestrzeniającego się ognia od niedzielnego wieczoru kilka dróg na terenie Kantabrii zostało zamkniętych. Lokalna policja ujawniła, że dotychczas udało się zatrzymać dwóch prawdopodobnych podpalaczy, ale wciąż nie zostały im postawione zarzuty.

– Oczekujemy po południu opadów deszczu. Mamy nadzieję, że pomogą nam w walce z żywiołem. […] Niezbędne będą jeszcze działania prewencyjne i czujność mieszkańców Kantabrii wobec podpalaczy. Ci prawdziwi terroryści za pięć dni ponownie mogą podłożyć ogień – powiedział w poniedziałek premier regionalnego rządu Miguel Angel Revilla.

Innym regionem Hiszpanii, w którym w poniedziałek walczono z pożarami, była Nawarra na północnym wschodzie. Do popołudnia spłonęło tam prawie 100 hektarów lasów.

 

RP, PAP
13:52 - Podlaskie: Będzie procedura ponownego wyboru marszałka
2019-02-18 13:52:17

Podlaskie: Będzie procedura ponownego wyboru marszałka

Na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa Podlaskiego będzie procedura ponownego wyboru marszałka i członków zarządu – taki wniosek złożył sam marszałek Artur Kosicki (PiS). Ma to związek z uchwałą, która jest w porządku obrad, a dotyczy rezygnacji Kosickiego ze stanowiska.

Marszałek Kosicki złożył rezygnację 5 lutego, ale dwa dni później ją wycofał. W międzyczasie jednak punkt dotyczący jego rezygnacji (formalnie to rezygnacja całego zarządu, bo jego skład powoływany jest przez sejmik na wniosek marszałka) znalazł się w porządku poniedziałkowej sesji.

Według zapisów ustawy o samorządzie województwa, nawet jeśli uchwała w tej sprawie nie zostanie podjęta lub większość radnych w głosowaniu będzie przeciwko rezygnacji, to i tak z końcem miesiąca formalnie rezygnacja wejdzie w życie i ruszy termin 3-miesięczny na powołanie nowego zarządu.

Dlatego część specjalistów zwracała uwagę, że w takiej sytuacji najbezpieczniejszym od strony prawnej rozwiązaniem byłoby przyjęcie uchwałą rezygnacji marszałka (zarządu) i powtórny wybór całego zarządu województwa podlaskiego.

Na początku poniedziałkowej sesji sejmiku marszałek Kosicki zgłosił do porządku obrad, obejmującego m.in. podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia rezygnacji zarządu, następne punkty dotyczące wyboru marszałka i członków zarządu województwa.

Wybór ma nastąpić jeszcze na poniedziałkowej sesji. Wcześniej radni przyjęli uchwałę o rezygnacji zarządu.

RP, PAP