• Czwartek, 26 kwietnia 2018

    imieniny: Marzeny, Klaudiusza

Krótko

16:16 - Juncker: Turcja musi uwolnić greckich żołnierzy
2018-04-26 16:16:47

Juncker: Turcja musi uwolnić greckich żołnierzy

Turcja musi uwolnić dwóch greckich żołnierzy zatrzymanych w marcu na jej terytorium – oświadczył w czwartek przebywający z wizytą w Atenach przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Wezwał również Ateny i Skopje do uregulowania wieloletniego sporu o nazwę Macedonii.

– Chcę podkreślić, że pilne jest rozwiązanie tej sprawy – powiedział Juncker greckim deputowanym po spotkaniu z premierem Aleksisem Ciprasem.

Grecja odmawia swemu sąsiadowi prawa do nazwy „Macedonia”, twierdząc, że jej używanie kryje w sobie możliwość wystąpienia z roszczeniami terytorialnymi wobec greckiej prowincji Macedonia. W konsekwencji Ateny na forum UE przeforsowały oficjalną nazwę: Była Jugosłowiańska Republika Macedonii (akronim angielski – FYROM) i od lat blokują wysiłki Skopje, by wstąpić do NATO i UE.

Premier Cipras zapewnił w czwartek, że jego kraj zachowuje spokój w obliczu – jak to ujął – „niebezpiecznych prowokacji” ze strony Turcji w rejonie Morza Egejskiego. Nie rozwinął jednak tego wątku.

W niedzielę prezydent Grecji Prokopis Pawlopulos odrzucił warunki, pod jakimi prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zgodził się uwolnić dwóch greckich żołnierzy. Erdogan proponuje ich wymianę na ośmiu tureckich wojskowych, którzy uciekli do Grecji.

Turcja domaga się ekstradycji ośmiu tureckich wojskowych, którzy w lipcu 2016 r. uciekli do Grecji po udaremnionym w Turcji zamachu stanu. Oskarżeni przez Ankarę o udział w próbie puczu, uzyskali azyl polityczny w Grecji. Ateny nie ustępują i odmawiają ich wymiany na dwóch greckich żołnierzy zatrzymanych w Turcji na początku marca. Żołnierze ci twierdzą, że zabłądzili podczas patrolu granicznego i przez słabą widoczność z powodu warunków atmosferycznych znaleźli się po drugiej stronie granicy.

Według tureckich mediów, greccy żołnierze zostali oskarżeni o „nielegalne wkroczenie na teren Turcji i szpiegostwo”.

Turcja i Grecja, sojusznicy z NATO, były na krawędzi wojny – w latach 1974, 1987 i 1996 – w związku ze sporem o etnicznie podzielony Cypr, zasoby naturalne pod dnem Morza Egejskiego i niezamieszkane wysepki w tym akwenie.

RP, PAP
15:02 - Izrael o ewentualnym ataku Iranu na Tel Awiw
2018-04-26 15:02:01

Izrael o ewentualnym ataku Iranu na Tel Awiw

Jeśli Iran zaatakuje Tel Awiw, to Izrael zemści się i uderzy w odpowiedzi w Teheran – powiedział w opublikowanym w czwartek wywiadzie dla saudyjskiego portalu internetowego Elaph minister obrony Izraela Awidgor Lieberman.

„Izrael nie chce wojny... ale jeśli Iran zaatakuje Tel Awiw, uderzymy w Teheran” – oświadczył szef resortu obrony.

Jak zauważa Reuters, w położonym nad Morzem Śródziemnym Tel Awiwie znajduje się siedziba Sztabu Generalnego Sił Obronnych Izraela (IDF). Iran, który nie uznaje istnienia państwa żydowskiego, często grozi atakiem na to miasto.

Napięcie między Izraelem a Iranem wzrosło na początku lutego, gdy Izrael stracił samolot wielozadaniowy F-16 podczas ataku na irańskie obiekty w Syrii. Izrael następnie przeprowadził bardziej intensywne naloty w Syrii, atakując kilkanaście celów irańskich i syryjskich. Władze izraelskie wyrażają coraz większe obawy, że Iran i jego szyiccy sojusznicy, wrodzy Izraelowi, mogą ugruntować swoje pozycje w pogrążonej w konflikcie zbrojnym Syrii.

9 kwietnia w prowincji Hims w środkowej Syrii doszło do nalotu na bazę syryjskich sił powietrznych T-4, a wspierająca Syrię Rosja przypisała ten nalot Izraelowi. Zginęło wówczas co najmniej 14 bojowników walczących po stronie Syrii, w tym siedmiu Irańczyków. Władze w Teheranie zadeklarowały, że odpowiedzą na ten atak.

RP, PAP
21:03 - Sąd apelacyjny odrzucił wniosek rodziców Alfiego
2018-04-25 21:03:55

Sąd apelacyjny odrzucił wniosek rodziców Alfiego

Brytyjski sąd apelacyjny odrzucił apelację rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa i podtrzymał decyzje sądu niższej instancji zabraniającej przewiezienia chłopca na leczenie do Włoch. Brytyjscy lekarze zdecydowali w poniedziałek, że nie będą leczyli chłopca i pozbawili dziecko nie tylko pożywienia, ale nawet wody i maski tlenowej, i tym samym skazali Alfiego na powolne konanie. 

RP, PAP
20:38 - Valdas Adamkus: Litwa nie zapomni wsparcia Polski
2018-04-25 20:38:04

Valdas Adamkus: Litwa nie zapomni wsparcia Polski

Litwa nie zapomni politycznego i prawnego wsparcia Polski – powiedział były prezydent Litwy Valdas Adamkus podczas otwarcia w środę w Wilnie I Litewsko-Polskiego Forum Ekonomicznego „Partnerstwo Strategiczne”.

Adamkus wskazał, że należy też pamiętać o wspólnej przyszłości i współpracy gospodarczej.

– Litwa nie zapomni ani politycznego, ani prawnego wsparcia Polski, wspólnych działań, za które serdecznie dziękuję. Nasza współpraca to jednak nie tylko przeszłość, to również wspólna przyszłość – powiedział Adamkus. – Jesteśmy i zawsze będziemy sąsiadami, dlatego wzajemne zrozumienie i współpraca we wszystkich dziedzinach jest konieczna – zaznaczył.

I Litewsko-Polskie Forum Ekonomiczne „Partnerstwo Strategiczne” odbywa się pod patronatem premierów Polski i Litwy, Sauliusa Skvernelisa i Mateusza Morawieckiego. Uczestniczy w nim około 200 osób.

W liście premiera Mateusza Morawieckiego do uczestników forum, który odczytał szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, wyrażono nadzieję, że to „ważne wydarzenie wytyczy nową drogę dla kontaktów gospodarczych między Polską i Litwą, krajami, które są bliskimi partnerami i sojusznikami”.

Premier Morawiecki wskazał, że Polskę i Litwę łączy nie tylko bliskość geograficzna i dziedzictwo historyczno-kulturalne, łączą też „wspólne wartości i dążenia, podobne spojrzenie na wiele zagadnień polityki międzynarodowej”.

„Te elementy tworzą solidną bazę naszej współpracy obustronnej” – napisał Morawiecki. Szef polskiego rządu wskazał, że „polsko-litewski dialog jest bardzo intensywny, a współpraca w wielu dziedzinach – owocna i harmonijna”. Zaznaczył, że „relacje między naszymi krajami nie układały się nigdy lepiej niż dziś”.

Premier Litwy Saulius Skvernelis, występując podczas Forum, zaznaczył, że „Polska jest najważniejszym sąsiednim partnerem strategicznym Litwy”. Wyrażając zadowolenie ze współpracy dwustronnej, Skvernelis przypomniał, że Polska jest trzecim partnerem handlowym Litwy i drugim eksporterem litewskich produktów. Przypomniał też, że każdego roku Litwę odwiedza około 150 tys. polskich turystów, i liczba ta ciągle rośnie.

Litewski premier podkreślił znaczenie wspólnych wielkich projektów infrastrukturalnych: działającego już połączenia elektroenergetycznego LitPol Link, projektowanego połączenia gazowego, rozbudowywania i modernizowania połączeń drogowych. Wyraził zadowolenie, że od maja LOT zwiększa liczbę lotów na Litwę. Wyraził nadzieję, że w przyszłości zostanie uruchomione połączenie promowe Kłajpeda – Szczecin – Świnoujście.

– Mam nadzieję, że wszystkie te projekty jeszcze bardziej umocnią nasze kontakty i zacieśnią relacje międzyludzkie – powiedział premier Skvernelis.

Podczas odbywającego się w Wilnie I Litewsko-Polskiego Forum Ekonomicznego „Partnerstwo Strategiczne” poruszane są tematy polityki przedsiębiorczości w Polsce i na Litwie, współpracy biznesu i państwa, bezpieczeństwa cybernetycznego, wpływu czynnika demograficznego na rozwój biznesu.

 

RP, PAP
20:27 - Zlot Gwiaździsty
2018-04-25 20:27:02

Zlot Gwiaździsty

W najbliższy piątek nastąpi rozstrzygnięcie konkursu „Zlot Gwiaździsty – Śladami Przeszłości”. Konkurs został zorganizowany już po raz 1. dla uczniów z czterech powiatów województwa podkarpackiego.

Konkurs to od lat stały element propagowania wiedzy historycznej wśród młodzieży z powiatów: jarosławskiego, lubaczowskiego, przeworskiego i przemyskiego. „W setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Pierwsza wojna światowa i walka o niepodległość. Pamiątki i świadectwa w mojej rodzinie, miejscowości” – to temat przewodni tegorocznej edycji konkursu, którego niepodważalną wartością jest utrwalanie wspomnień i przeżyć nigdy wcześniej niepublikowanych dotyczących wydarzeń bądź osób związanych z lokalną historią. Uroczystości związane z rozstrzygnięciem 17. edycji konkursu rozpocznie Msza św. o godz. 9.00 w kościele pw. św. Mikołaja i św. Stanisława na terenie dawnego opactwa benedyktynek w Jarosławiu.

Prace konkursowe ze wszystkich dotychczasowych edycji „Zlotu Gwiaździstego” dostępne są w siedzibie Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia.

Mariusz Kamieniecki
19:44 - Polska zadeklarowała 48 mln zł na pomoc humanitarną w Syrii
2018-04-25 19:44:13

Polska zadeklarowała 48 mln zł na pomoc humanitarną w Syrii

Minister ds. pomocy humanitarnej Beata Kempa poinformowała, że Polska na konferencji w Brukseli dotyczącej sytuacji w Syrii zadeklarowała 48 mln zł pomocy humanitarnej dla obywateli tego kraju. Do tego Polska przeznaczy 12,5 mln euro na pomoc uchodźcom w Turcji.

W środę w Brukseli zakończyła się zorganizowana przez UE i ONZ konferencja wysokiego szczebla „Wspieranie przyszłości Syrii i regionu”. Jej celem była mobilizacja pomocy humanitarnej dla mieszkańców regionu. Polskiej delegacji przewodniczyła Beata Kempa, minister ds. pomocy humanitarnej w KPRM.

„Zadeklarowaliśmy, jeśli chodzi o pomoc stricte humanitarną, kwotę około 48 mln zł. To jest kwota wyższa niż w ubiegłym roku. Mamy nadzieję, że uda się tę kwotę rozdysponować bez większych utrudnień, aczkolwiek wiemy, że jest już duży problem z wjazdem na teren Syrii dla naszych i nie tylko naszych organizacji” – powiedziała.

Jak dodała, na konferencji pojawił się apel, aby organizacje pozarządowe z całego świata z pomocą humanitarną wpuszczać na teren Syrii i nie ograniczać im możliwości niesienia pomocy, szczególnie tam, gdzie trwa wojna.

Zaznaczyła, że Polska będzie miała też wkład w pomoc uchodźcom syryjskim przebywającym w Turcji. Na to trafi ok. 12,5 mln euro. „To jest wymagana kwota. Takiej kwoty wymaga UE i taką zadeklarowaliśmy” – powiedziała Kempa. 

RP, PAP