• Niedziela, 3 maja 2026

    imieniny: Marii, Antoniny, Świętosławy

Pasterka z inscenizacją wjazdu Maryi i Józefa do Betlejem

Poniedziałek, 25 grudnia 2023 (15:51)

Od 20 lat Msza Święta pasterska w kaplicy w Ossolinie ma wyjątkowy charakter. Poprzedza ją inscenizacja wjazdu do Betlejem Maryi i Józefa oraz pokłon Trzech Króli. Również w tym roku tłumy ludzi przybyły, aby wspólnie radować się i świętować Narodzenie Chrystusa.

W biblijne postacie wcielili się mieszkańcy Ossolina
i sąsiednich miejscowości.

W tegorocznych uroczystościach w Ossolinie wziął udział biskup sandomierski ks. Krzysztof Nitkiewicz. Zwracając się do wiernych, nawiązał do pierwszej szopki urządzonej
z inicjatywy św. Franciszka przed 800 laty. Ordynariusz wskazał na związek pomiędzy plastycznym przedstawieniem misterium Bożego Narodzenia
a Eucharystią, gdzie Chrystus przychodzi do człowieka
pod postaciami chleba i wina. – Tak właśnie dzieje się
w Ossolinie, kiedy po odtworzeniu wydarzeń sprzed ponad dwóch tysięcy lat aktorzy wraz z widzami uczestniczą
w prawdziwym Bożym Narodzeniu podczas Mszy Świętej. Bardzo wam za to, moi drodzy, dziękuję, gdyż w ten sposób każdy może spotkać się z Dzieciątkiem Jezus – powiedział ksiądz biskup.

Inscenizacja w Ossolinie rozpoczęła się jak zawsze przy remizie OSP od oddania pokłonu Dzieciątku Jezus. Trzej królowie przybyli w tym roku na koniach, choć były lata, gdy w tym celu wykorzystywane były wielbłądy. Wśród odgrywających role nie zabrakło Świętej Rodziny, króla Heroda, pasterzy i kilku innych biblijnych postaci.
Po pokłonie wszyscy ruszyli w orszaku na teren przed kaplicą, gdzie o godz. 23.00 rozpoczęła się Pasterka.
Na zakończenie uroczystości tradycyjnie już w niebo wystrzeliły fajerwerki oznajmiające przyjście na świat Zbawiciela.

APW, KAI