Dziś w „Naszym Dzienniku”
Walka o wodę
Wtorek, 24 października 2023 (02:03)Bez zmiany polityki wobec polskiego rolnictwa nie zatrzymamy pustynnienia naszych ziem
Mówiąc dziś o stanie naszego rolnictwa, często zwraca się uwagę na powtarzające się od lat susze czy na zjawisko pustynnienia wielu obszarów naszego kraju. Niektórzy kładą to na karb zmian klimatycznych, ale to zmiany środowiskowe spowodowały pustynnienie krajobrazu rolniczego w naszym kraju.
Tegoroczny wrzesień okazał się najcieplejszym w całej historii pomiarów temperatury w Polsce. Ciepłe lata i łagodne zimy to „wybryk” przyrody czy efekt cywilizacji ludzkiej? Na to pytanie trudno odpowiedzieć. Jednak patrząc na historię zmian środowiskowych na terenie dzisiejszej Polski, wpływ człowieka okazał się znaczący. Sięgając do okresu wczesnego średniowiecza, nasz kraj pokryty był puszczą pierwotną złożoną z drzew liściastych, takich jak dęby, buki, graby, jesiony czy lipy. Dominowały w tym drzewostanie dęby jako najpotężniejsze z drzew. Na północy dzisiejszych granic Polski lasy liściaste przechodziły w las mieszany. W górach Karpat i Sudetów królowały świerki.
Drogi Czytelniku,
cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.
Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym