• Środa, 6 maja 2026

    imieniny: Filipa, Jakuba, Judyty

Warto kochać Ojczyznę

Niedziela, 14 maja 2023 (15:24)

W intencji Polski, dziękując za wolność i niepodległość, zaświadczając, że „prawdziwa miłość kosztuje, ale warto Ojczyznę kochać”, na wspólnej modlitwie na Jasnej Górze spotkali się po raz 26. przedstawiciele środowisk osób represjonowanych w stanie wojennym.

Wyrazili sprzeciw wobec niszczenia wizerunku św. Jana Pawła II, „którego cały wolny świat uznaje za filar zwycięstwa nad imperium zła” i który jest symbolem odzyskania przez Polskę niezależności państwowej i wyzwolenia z rosyjskiej strefy wpływów i wielkim autorytetem dla Polaków oraz innych narodów.

W przededniu pielgrzymki, 13 maja, Federacja Stowarzyszeń Osób Represjonowanych W Stanie Wojennym wystosowała uchwałę „w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II”.

„Papież Jan Paweł II jest symbolem odzyskania przez Polskę niezależności państwowej i wyzwolenia z rosyjskiej strefy wpływów, jest wielkim autorytetem dla nas, Polaków, oraz innych narodów. Niósł świadectwo wiary, dobroci i patriotyzmu, był niestrudzonym orędownikiem praw człowieka i obrońcą ubogich, okazywał szczególną wrażliwość i troskę o każdego człowieka. Pontyfikat Jana Pawła II miał wyjątkowe znaczenie również dla nas, osób represjonowanych i więzionych w stanie wojennym. […] Nie pozwolimy by odebrano nam godność i wymazano z naszej pamięci Świętego Jana Pawła II. Wzywamy wszystkich ludzi dobrej woli do udziału każdego roku w marszach wyrażających wdzięczność za cały Jego pontyfikat” – napisano m.in. w uchwale.

Podkreślono, że „św. Jan Paweł II zajmuje szczególne miejsce w historii Polski i Europy. Jego zdecydowane upominanie się o prawo naszej ojczyzny do wolności wśród narodów Europy, Jego praktyczna obrona praw naszego narodu uczyniły Ojca Świętego najważniejszym z ojców niepodległości Polski”.

Uczestnicy 26. Pielgrzymki Represjonowanych Stanu Wojennego złożyli też kwiaty przed pomnikiem św. Jana Pawła II.

– To ważne, by mieć swoich bohaterów – mówił do osób represjonowanych ks. Ryszard Umański. Kapelan częstochowskiej „Solidarności” sprawował Mszę św. w kaplicy Matki Bożej. Dziękując uczestnikom pielgrzymki za ich bohaterstwo, świadectwo wiary i nadziei, życzył im – za bł. kard. Stefanem Wyszyńskim – by byli wciąż jak te „orły – wolne ptaki, które szybują wysoko, nie pełzają po ziemi”, by patrzyli z radością na wolną, niepodległą Rzeczpospolitą.

Organizatorem pielgrzymki od wielu lat jest Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Represjonowanych w Stanie Wojennym, której celem jest nie tylko utrwalenie pamięci historycznej, ale przede wszystkim pomoc członkom organizacji w ich aktualnych potrzebach.

APW, KAI