• Sobota, 9 maja 2026

    imieniny: Grzegorza, Kareny, Beginy

Międzynarodowy Kongres dla Małżeństwa i Rodziny

Czwartek, 17 listopada 2022 (08:28)

Na krakowskich Białych Morzach odbędzie się w dniach od 17 do 19 listopada II Międzynarodowy Kongres dla Małżeństwa i Rodziny. Tym razem pod hasłem: „Małżeństwo – wybór czy dar?”.

Będzie to druga edycja Międzynarodowego Kongresu
dla Małżeństw i Rodziny. Po sukcesie pierwszej odsłony wydarzenia, poświęconej aktualności encykliki Pawła VI „Humanae vitae”, tegorocznemu kongresowi, który odbędzie się od 17 do 19 listopada w Centrum św. Jana Pawła II na krakowskich Białych Morzach, towarzyszy pytanie: „Małżeństwo – wybór czy dar?”.

Kongres jest wydarzeniem akademicko-duszpasterskim. Jest to formuła, która sprawdziła się podczas
I Międzynarodowego Kongresu dla Małżeństwa i Rodziny poświęconego tematyce encykliki „Humanae vitae”,
który odbył się w listopadzie 2018 r. w Krakowie.

„Kongres adresowany jest w pierwszej kolejności do środowiska akademickiego zajmującego się zagadnieniami dotyczącymi życia małżeńskiego i rodzinnego. Zależy nam na pogłębionej refleksji naukowej, która pozwoli odpowiedzieć na szereg pytań dotyczących wchodzenia
w związek małżeński, tworzenia rodziny w aktualnych uwarunkowaniach społeczno-kulturowych” – mówi
ks. dr Paweł Gałuszka, duszpasterz rodzin Archidiecezji Krakowskiej.

Jak tłumaczą organizatorzy, współczesny człowiek, szczególnie młody, spotyka się z różnymi opiniami
na temat wartości życia małżeńskiego i rodzinnego,
ma dylematy dotyczące możliwości budowania swojej przyszłości w oparciu o małżeństwo „na zawsze”.

„Adresatami kongresu są również osoby żyjące
w małżeństwie, jak również młodzi ludzie stojący przed decyzją związaną z zawarciem małżeństwa. Obecność
tych osób jest dla nas szczególnie ważna z perspektywy zaplanowanych w poszczególnych sesjach kongresowych dyskusji. Nasze wydarzenie adresujemy również do liderów różnego rodzaju grup i wspólnot działających przy parafiach” – podkreśla ks. dr Paweł Gałuszka.

„Osobiście zależy mi również, aby refleksja kongresowa miała dalszą swą realizację w działaniach duszpasterstwa rodzin w Polsce, co zapowiada obecność na tym wydarzeniu reprezentantów Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin związanego bezpośrednio
z Konferencją Episkopatu Polski” – dodaje duszpasterz Archidiecezji Krakowskiej.

Organizatorzy pragną skupić się na zagadnieniach,
które w szczególny sposób istotne są dla zrozumienia sytuacji narzeczonych, którzy przygotowują się do zawarcia sakramentu małżeństwa oraz małżonków
w pierwszych latach po ślubie.

„W środowisku krakowskim dysponujemy bogatą tradycją związaną z ks. kard. Karolem Wojtyłą, późniejszym świętym Papieżem rodzin. Jego zaangażowanie naukowe
i duszpasterskie inspirowało i ciągle inspiruje
w poszukiwaniu dróg do współczesnego człowieka” – wyjaśnia ks. dr Paweł Gałuszka.

Podkreśla, że związek mężczyzny i kobiety, zbudowany
na sakramencie małżeństwa, choć czasem wydaje się nieosiągalnym ideałem, jest drogą najbardziej właściwą
dla realizacji ludzkiej miłości, piękna związanego z ludzkim życiem, jak również szeroko rozumianego człowieczeństwa.

„To nie instytucja małżeństwa i rodziny przeżywa dzisiaj kryzys i kruchość, ale człowiek, który ją wybiera. Należy więc na nowo pomóc współczesnemu człowiekowi wyjść
z wąskich schematów i uproszczeń, w jakich został uwięziony. Przesłanie dotyczące piękna życia małżeńskiego i rodzinnego ciągle pozostaje aktualne” – zaznacza.

Kongres zakończy się 19 listopada. Patronem wydarzenia oraz jego inicjatorem jest ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Głównymi organizatorami są Wydział Rodzin Kurii Metropolitalnej w Krakowie, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II oraz Archidiecezja Krakowska. Kongres współorganizują także Rycerze Kolumba.

APW, KAI