Dziś w „Naszym Dzienniku”
Czy wysłać misję pokojową?
Piątek, 25 marca 2022 (00:03)Wczoraj odbył się nadzwyczajny szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg raz jeszcze zadeklarował, że wojska Paktu nie wejdą na Ukrainę – w żadnej możliwej formie.
– Daliśmy jasno do zrozumienia, że nie wyślemy natowskich żołnierzy ani samolotów. Postępujemy tak, bo ciąży na nas odpowiedzialność, by zapewnić, że ten konflikt nie będzie eskalował poza Ukrainę, bo spowodowałoby to jeszcze większe cierpienia, śmierć i zniszczenia – powiedział Jens Stoltenberg. Jak podkreślał, Sojusz już teraz w dużym stopniu wspiera Ukrainę, co ma wpływ na jej zdolności obronne.
Z kolei premier Mateusz Morawiecki deklaruje, że Polska dalej będzie przekonywać naszych partnerów z NATO do utworzenia misji pokojowej na Ukrainie. Dotychczas za utworzeniem misji opowiedziały się Dania i Litwa. Pozytywnie do tego pomysłu odnoszą się Holendrzy. Czesi oraz Słowacy także wyrazili gotowość do dalszej dyskusji nad tym rozwiązaniem.
Nową koncepcję pomocy ludności cywilnej przedstawia Grecja. Nikos Dendias, minister spraw zagranicznych, poinformował, że osobiście pokieruje misją humanitarną do Mariupola. Grecy chcą ją zorganizować wspólnie z Czerwonym Krzyżem. A to dlatego, że w Mariupolu – jednym z symboli brutalności rosyjskich wojsk – mieszka ponad 20 tys. osób o greckich korzeniach. Według wicepremier Ukrainy Iryny Wereszczuk w mieście jest jeszcze około 100 tys. cywilów. – Uważam, że wysłanie wojska NATO na Ukrainę, nawet jako misji pokojowej, jest zbyt dużym zagrożeniem. Priorytetem Polski powinno być to, żeby wojna na Ukrainie szybko się zakończyła i żeby nie rozlała się ona na inne kraje. Jeżeli już mówimy o siłach pokojowych, to powinny być one wysłane przez inne światowe organizacje. Propozycja Polski w tej sprawie powinna być mocno dopracowana – mówi „Naszemu Dziennikowi” dr Krzysztof Kawęcki, politolog.
Drogi Czytelniku,
cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.
Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym