• Poniedziałek, 25 maja 2026

    imieniny: Grzegorza, Urbana, Magdy

Pod patronatem „Naszego Dziennika”

Ryzykowali zdrowie i życie

Poniedziałek, 4 czerwca 2018 (03:23)

Nie byłoby „Solidarności”, gdyby nie dzielna postawa jej członków – podkreślał minister Jan Józef Kasprzyk podczas uroczystości 20-lecia Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Internowanych i Represjonowanych.

 

Nie zabrakło emocji i łez wzruszenia. Osoby represjonowane oraz internowane w stanie wojennym przybyły do Siedlec, aby wspólnie oddać cześć wszystkim tym, którzy w czasach komunistycznego zniewolenia mieli odwagę domagać się poszanowania praw człowieka. – To dzięki Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II powstała „Solidarność”. Ale ona nic by nie zdziałała, gdyby nie jej zastępy członków. Gdyby nie panie i panowie, którzy ryzykowaliście swoje zdrowie i życie, aby ojczyzna była wolna. To państwo macie jedynie moralne prawo powiedzieć, co to znaczy poświęcić swoje zdrowie dla Ojczyzny. Jesteście dla mojego pokolenia i młodszych pokoleń niedoścignionym wzorem bezinteresownej i ofiarnej służby – powiedział minister Jan Józef Kasprzyk.

Wciąż jednak wiele osób, które poświęciło swoje życie dla walki o wolną i niepodległą Polskę, musi mierzyć się z biedą i niezrozumieniem. Niektórzy z nich w komunistycznych więzieniach stracili zdrowie, a dziś pozostawieni są sami sobie. – Stowarzyszenie, którego 20. rocznicę obchodzimy dzisiaj, jest doskonałym przykładem, jak troszczyć się i jak realizować w okresie pokoju słowa o solidarności międzyludzkiej. Dzięki temu stowarzyszeniu, które jest wzorem dla innych, dzięki zaangażowaniu prezesa Janusza Olewińskiego członkowie tego stowarzyszenia i ci, którzy pozostają w orbicie jego wpływów, wiedzą, że nie są sami, że mogą liczyć na wsparcie i pomoc – podkreślał minister Kasprzyk.

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Rafał Stefaniuk, Siedlce