MSW uspokaja. Polska jest bezpieczna
Czwartek, 23 marca 2017 (12:16)Polska policja jest w kontakcie z brytyjską; ostatnio zwiększamy liczbę oficerów łącznikowych w Wielkiej Brytanii – powiedział wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński. Nie odnotowujemy w Polsce zwiększonego zagrożenia; jesteśmy bezpiecznym krajem – zapewnił.
Dziennikarze w Sejmie pytali Zielińskiego o bezpieczeństwo Polaków mieszkających na Wyspach, w związku z atakiem terrorystycznym, który miał miejsce w środę w Londynie, a także o stan bezpieczeństwa w naszym kraju.
– Jesteśmy w kontakcie z brytyjską policją, mamy swoich oficerów łącznikowych w Wielkiej Brytanii, w ostatnim czasie zwiększamy ich liczbę. Kontakt jest stały. Na bieżąco mamy informacje i przekazujemy swoje oczekiwania i postulaty. Ta współpraca jest dobra – powiedział wiceminister spraw wewnętrznych.
Podkreślił, że wydarzeń terrorystycznych nie da się do końca przewidzieć. – Trzeba robić wszystko, żeby stworzyć wspólne bezpieczeństwo, szczególnie w przestrzeni UE. Jesteśmy tu aktywni, w działaniach międzynarodowych w zwalczaniu terroryzmu – zaznaczył Zieliński.
– Polacy na Wyspach mogą się czuć bezpiecznie o tyle, o ile mogą się czuć Brytyjczycy w Wielkiej Brytanii. Nie ma szczególnego zagrożenia dla Polaków. Współczując rodzinom, tym, którzy zginęli i zostali ranni, jednocześnie odnotowujemy to, że nie było wśród nich Polaków – podkreślił.
Wiceminister był pytany, czy po wydarzeniach w Londynie polska policja podjęła dodatkowe działania w kraju.
– My od dłuższego czasu jesteśmy w szczególny sposób uwrażliwieni na zagrożenia terrorystyczne. Po to była ustawa antyterrorystyczna z zeszłego roku, która wprowadziła niezbędne rozwiązania. Daje większe możliwości w zakresie działań prewencyjnych. To nie jest tak, że po kolejnym wydarzeniu terrorystycznym w Europie wzmagamy jakieś działania. Bardzo poważnie wszystkie kolejne informacje są analizowane. Służby raportują na bieżąco, jeśli chodzi o stan zagrożenia – powiedział.
– Nie ma w Polsce zwiększonego zagrożenia, które byłoby odnotowywane. Polska jest więc krajem bezpiecznym, ale otoczenie, jak widzimy, nie jest bezpieczne i trzeba nad tym czuwać – dodał.
W środowym ataku pojedynczego terrorysty, który wjechał samochodem w tłum na Moście Westminsterskim, a następnie próbował się wedrzeć do siedziby parlamentu, zginęło co najmniej pięć osób – w tym sprawca i policjant – a około 40 zostało rannych.
Kilkanaście godzin po zamachu terrorystycznym w pobliżu brytyjskiego parlamentu policja wciąż ogranicza dostęp do znacznej części rządowej dzielnicy Westminster w centrum Londynu. Flagi nad budynkami administracji pozostają opuszczone do połowy masztu.
RS, PAP