Rok Tadeusza Kościuszki na znaczku pocztowym
Sobota, 4 lutego 2017 (20:10)Poczta Polska wprowadziła dziś do obiegu znaczek pocztowy „Rok Tadeusza Kościuszki” oraz kopertę FDC z okolicznościowym datownikiem pierwszego dnia obiegu. Uroczystość odbyła się w Panoramie Racławickiej we Wrocławiu.
Tadeusz Kościuszko (1746-1817) to bohater narodowy Polski, ale także Stanów Zjednoczonych. W tym roku przypada 200. rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki. Z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił bieżący rok Rokiem Kościuszki.
Uroczystości planowane są w całej Polsce, m.in. w Krakowie, gdzie głównym organizatorem jubileuszu jest Komitet Kopca Kościuszki. W ten jubileusz wpisuje się także Poczta Polska, która wprowadziła dziś do obiegu okolicznościowy znaczek pocztowy.
Jak poinformował NaszDziennik.pl Zbigniew Baranowski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej, na znaczku, który zaprojektował Jarosław Ochendzan widnieje portret Tadeusza Kościuszki, wykonany przez nieznanego artystę.
– Tło znaczka wypełnia fragment obrazu „Bitwa pod Racławicami” Aleksandra Orłowskiego. Obie prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego – przypomina Zbigniew Baranowski.
Nic zatem dziwnego, że uroczyste wprowadzenie do obiegu znaczka pocztowego „Rok Tadeusza Kościuszki” odbyło się w Panoramie Racławickiej – muzeum sztuki we Wrocławiu. Znaczek o wartości 3,20 zł został wyemitowany w nakładzie 160 tysięcy sztuk.
Mariusz Kamieniecki