Wicepremier z dwiema tekami
Środa, 28 września 2016 (20:05)Wicepremier Mateusz Morawiecki będzie łączyć stanowiska ministra rozwoju i ministra finansów. Stanie też na czele Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów – poinformowała Beata Szydło. Premier przyjęła dymisję dotychczasowego ministra finansów Pawła Szałamachy.
Premier poinformowała, że podjęła decyzję o powołaniu Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów (KERM), na czele którego stanie Mateusz Morawiecki.
– (Morawiecki) jest autorem Planu Odpowiedzialnego Rozwoju – on będzie koordynował prace tego komitetu. Minister Morawiecki zostaje również w związku ze zmianą strukturalną powołany na stanowisko ministra finansów – dodała Szydło.
Jak mówiła, Morawiecki ma łączyć stanowiska ministra rozwoju i finansów.
– W związku z tym oczywiście odwołany zostaje pan minister (Paweł) Szałamacha ze swojej funkcji – zaznaczyła premier.
Jak powiedziała, minister Szałamacha zwrócił się do niej z prośbą „o zmianę miejsca zatrudnienia” i złożył dymisję.
– Tę dymisję przyjęłam – poinformowała.
Premier zaznaczyła, że Szałamacha „przejdzie do innych bardzo ważnych zadań”.
Pierwsze posiedzenie KERM ma się odbyć w piątek. Według Szydło, jednym z pierwszych zadań, jakie zostaną postawione przed wicepremierem Morawieckim i Komitetem, ma być poprawienie sytuacji w energetyce.
– Musi zastanowić się, w jaki sposób znaleźć środki, doinwestować polską energetykę, która jest w trudnej sytuacji; jak rozwiązać problemy górnictwa; co zrobić, by ceny prądu nie rosły; co zrobić, aby znaleźć środki na inwestycje – dodała.
Premier, wyjaśniając, dlaczego doszło do zmiany struktury rządu, przypomniała, że zgodnie z programem PiS i zgodnie z złożeniami, które zostały przyjęte na początku pracy w rządzie, „realizuje zmiany strukturalne w administracji państwowej, które obejmują również rząd”. Przypomniała też, że została podjęta decyzja o likwidacji Ministerstwa Skarbu Państwa.
Szydło podkreśliła, że Ministerstwo Rozwoju przyjmuje na siebie większość ciężaru dotyczącego spraw związanych z gospodarką.
Jak zaznaczyła, rząd realizuje „bardzo ambitny program odpowiedzialnego rozwoju”.
Premier zapowiedziała, że w przyszłym tygodniu przedstawi propozycje nowego sposobu zarządzania spółkami Skarbu Państwa.
– W najbliższym dniach, we wtorek prawdopodobnie, razem z ministrem Kowalczykiem przedstawimy propozycję nowego sposobu zarządzania spółkami Skarbu Państwa i majątku Skarbu Państwa. Powiem nie tylko o tym nadzorze właścicielskim, nowym sposobie nadzoru właścicielskiego, ale (też) właśnie o nowym sposobie zarządzania. Chcemy zwiększyć kontrolę, zwiększyć audyt – zapowiedziała premier.
Szydło poinformowała również o zmianach w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Minister w KPRM Adam Lipiński [wiceprezes PiS; zajmował się kontaktami z parlamentem – PAP] zastąpi Wojciecha Kaczmarczyka na stanowisku pełnomocnika ds. równego traktowania oraz społeczeństwa obywatelskiego.
Odwołany został też Paweł Majewski ze stanowiska pełnomocnika ds. Światowych Dni Młodzieży, który rozpocznie pracę w resorcie cyfryzacji. Będzie tam podsekretarzem stanu. Premier Szydło powiedziała, że powołała na sekretarza stanu w KPRM posła PiS Grzegorza Schreibera.
RP, PAP