• Niedziela, 17 maja 2026

    imieniny: Brunona, Sławomira

Dziś w „Naszym Dzienniku”

Recepta na rzadkie choroby

Wtorek, 12 lipca 2016 (01:38)

Ministerstwo Zdrowia szykuje zmiany w leczeniu pacjentów cierpiących na rzadkie choroby

To jedna z najbardziej wykluczonych grup chorych, często bez dostępu do leków. Ich sytuację mają poprawić przepisy nowej ustawy refundacyjnej. Resort zdrowia zapowiada, że projekt tzw. dużej nowelizacji tej ustawy jest już gotowy i niedługo trafi do konsultacji wewnętrznych.

Wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda tłumaczy, że jedna z kluczowych zmian ma polegać na odejściu od dotychczasowego założenia, że tzw. leki sieroce, czyli wykorzystywane przy leczeniu chorób statystycznie rzadkich, muszą konkurować na takich samych zasadach z lekami stosowanymi przy schorzeniach występujących powszechnie. Chodzi o to, żeby opłacalność przestała być jedynym kryterium wytwarzania takich leków i ich refundacji.

Projekt noweli wprowadza nowe podejście: wymaganie uzasadnienia ceny leków sierocych zamiast klasycznej analizy ekonomicznej. Czyli będzie obowiązywała zasada „compassionate use” – humanitarnego zastosowania leku. Daje ona np. możliwość stosowania jeszcze niezarejestrowanego badanego preparatu u pacjenta, który nie uczestniczy w badaniu klinicznym.

Anna Ambroziak