Apel o wrażliwość na ludzi bezdomnych
Środa, 11 lutego 2015 (19:49)Józefa Grodecka, dyrektor MOPS w Krakowie, zaapelowała do krakowian o wrażliwość na ludzi bezdomnych. Pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego 986 dyżurni czekają na informacje o miejscach, w których bezdomni znajdują schronienie.
– Czas zimy to jest czas próby dla ludzi bezdomnych, którzy z różnych powodów znaleźli się na ulicy. Jest to jednak czas, kiedy każdy z nas powinien zaostrzyć naszą uwagę, czujność i wrażliwość. To nasz jeden telefon może uratować komuś życie – mówi Józefa Grodecka.
Jak podkreśla, zima to czas migracji ludzi bezdomnych, którzy szukają większych skupisk ludności. Do krakowskich bezdomnych dołączają obecnie ludzie z innych miejscowości z całej Polski. Niektórzy z nich śpią w noclegowniach. Wielu jednak wciąż koczuje w nieogrzewanych domkach na działkach lub szuka schronienia w kanałach, a to może zakończyć się śmiercią. – Jeśli nie rozejrzymy się, nie sprawdzimy, czy sąsiad i sąsiadka ma napalone w piecu, czy nie trzeba mu pomóc, kupić bochenek chleba, to również może dojść do tragedii – ostrzega dyrektorka MOPS.
Każdego dnia strażnicy miejscy wraz z pracownikami MOPS systematycznie kontrolują miejsca, gdzie gromadzą się osoby bezdomne, informują o formach pomocy oraz zachęcają do skorzystania ze schronienia w placówkach.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie apeluje, by o miejscach ich pobytu informować Dział Pomocy Bezdomnym lub straż miejską.
Dział Pomocy Bezdomnym MOPS znajduje się na nowohuckim osiedlu Teatralnym 24 (tel. 12 425 78 09 e-mail: db@mops.krakow.pl).
Małgorzata Pabis