• Wtorek, 23 stycznia 2018

    imieniny: Rajmunda, Ildefonsa

Krótko

11:50 - Trzęsienie ziemi u wybrzeży Alaski
2018-01-23 11:50:14

Trzęsienie ziemi u wybrzeży Alaski

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 8,2 nawiedziło we wtorek obszar na morzu na południowy wschód od Chiniak na Alasce – podały amerykańskie służby geologiczne USGS.

Wydano ostrzeżenie przed tsunami dla części Alaski i Kanady.

Wydano również nakaz obserwacji całego zachodniego wybrzeża USA.

Trzęsienie ziemi miało miejsce w odległości 256 km na południowy wschód od Chiniak na wyspie Kodiak w zatoce Alaska, na głębokości 10 km.

Nie ma doniesień na temat zniszczeń.

RP, PAP
10:04 - Przetarg na utrzymanie systemu informatycznego ZUS bez zmian
2018-01-23 10:04:52

Przetarg na utrzymanie systemu informatycznego ZUS bez zmian

Krajowa Izba Odwoławcza nie zmieniła wyników przetargu na utrzymanie systemu informatycznego ZUS. ZUS wybrał Comarch, przegranym było Asseco; obie firmy złożyły odwołania do KIO, które Izba odrzuciła. Izba rozpatrywała je od 8 grudnia.

Oba odwołania – Comarch i Asseco – od wyników przetargu na utrzymanie przez cztery lata systemu informatycznego ZUS trzyosobowy skład Krajowej Izby Odwoławczej odrzucił.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych 14 listopada poinformował, że wybrał Comarch na firmę, która za 242 mln zł zajmie się utrzymaniem Kompleksowego Systemu Informatycznego Zakładu w kolejnych czterech latach od podpisania umowy i przejęcia systemu.

Comarch otrzymał 60 pkt w kryterium ceny, 12 pkt w kryterium zadań i 10 pkt w kryterium procesu przejęcia systemu. Oferta Asseco otrzymało 38 pkt za cenę, komplet – 30 pkt w kryterium zadań i 10 pkt za koncepcję przejęcia systemu. Oferta firmy Atos na tym etapie została odrzucona.

Na ocenę ofert składały się w 60 proc. cena, w 30 proc. jakość wykonania zadań testowych i 10 proc. koncepcja przejęcia systemu informatycznego. Najniższą ofertę cenową przedstawił Comarch – 242 mln zł brutto, drugą pod względem ceny Asseco 373 mln 996 tys. zł, a trzecią Atos – 430 mln 607 tys. zł. Budżet, który ZUS przeznaczył na ten cel, to 373 mln 998 tys. zł.

Wtorkowe orzeczenie oznacza, że Comarch jest bliżej podpisania umowy, jednak strony mogą się od tej decyzji KIO odwołać do sądu.

RP, PAP
20:21 - Francja: Zagrożenie lawinowe w Chamonix
2018-01-22 20:21:07

Francja: Zagrożenie lawinowe w Chamonix

Ponad sto domków narciarskich zostało objętych planem ewakuacji ze słynnej francuskiej miejscowości turystycznej Chamonix z powodu maksymalnego poziomu zagrożenia lawinowego w masywie Mont Blanc – poinformowały w poniedziałek lokalne władze.

Zamknięto drogi w wysokich partiach doliny Chamonix w kierunku Szwajcarii. W związku z tym wiele miejscowości jest odciętych od świata, np. Le Tour położone na wysokości 1450 m n.p.m. Nie działają też trasy narciarskie.

„To nietypowa sytuacja. W ciągu 45 dni odnotowaliśmy tyle opadów, ile zazwyczaj w ciągu pięciu miesięcy. Ponadto mamy wyjątkowo wysoki poziom pokrywy śnieżnej w wysokich partiach gór, co na taką skalę zdarza się raz na 15 lat” – podkreślił mer Chamonix Eric Fournier.

Już w sobotę ewakuowano tych mieszkańców, którzy przebywali na obszarach zagrożonych lawinami. Plan ewakuacji obejmuje „około stu chatek” – powiedział Fournier, zastrzegając, że „nie wszystkie w tym okresie są zajęte”.

Lokalne władze nakazały turystom i mieszkańcom terenów, gdzie również zagrożenie lawinowe jest wysokie, choć nie najwyższe, by nie wychodzili z domów. „Do południa skontaktowaliśmy się z ponad tysiącem właścicieli lub mieszkańców. Poprosiliśmy ich, by zostali w domach oraz by na odsłoniętych elewacjach pozamykali okiennice” – dodał.

„Prowadzę takie działania ewakuacyjne pierwszy raz, od kiedy jestem merem, czyli od 2008 roku” – dodał Fournier.

Oprócz Chamonix piąty w pięciostopniowej skali poziom zagrożenia lawinowego obowiązuje w poniedziałek w masywach Aravis i Chablais w departamencie Haute-Savoie. W Savoie chodzi o masywy Beaufortain, Vanoise i Haute Tarentaise – podają francuskie służby meteorologiczne.

W masywie Mont Blanc najwyższy stopień zagrożenia lawinowego wprowadzono tej zimy już po raz drugi. Pierwszy raz stało się tak po przejściu orkanu Eleanor na początku stycznia.

Wysokie zagrożenie lawinowe ogłoszono w poniedziałek także w Alpach w Szwajcarii, Austrii i Niemczech z powodu niedawnych obfitych opadów śniegu przy odwilżowych warunkach pogodowych. Wiele miejscowości zostało tam czasowo odciętych od świata.

Przy obfitych opadach wzrasta groźba zejścia lawiny; z powodu cieplejszego powietrza do wysokości 2000 metrów spodziewane są opady deszczu, co dodatkowo osłabia pokrywę śniegową – ostrzegły w poniedziałek służby w Szwajcarii i Austrii.

„W wielu częściach Szwajcarii należy się liczyć z dużymi lawinami. [...] Poprawy sytuacji oczekujemy dopiero we wtorek” – powiedziała Christine Pielmeier z Instytutu Badań nad Śniegiem i Lawinami (SLF) w Davos.

RP, PAP
19:26 - Prezes IPN spotkał się z Polonią w Chicago
2018-01-22 19:26:42

Prezes IPN spotkał się z Polonią w Chicago

Polski nie da się zabić – powiedział prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek, który w Chicago spotkał się z przedstawicielami amerykańskiej Polonii. Szarek gościł w Stanach Zjednoczonych w związku z otwarciem lokalnego Przystanku Historia.

Jak informuje IPN, prezes Jarosław Szarek wraz z delegacją w niedzielę uczestniczył we Mszy św. w kościele Trójcy Świętej w Chicago oraz złożył w katakumbach świątyni ziemię z kwatery „Ł” na warszawskich Powązkach, tzw. Łączki.

Na miejscu spotkał się z przedstawicielami Polonii, których prosił, aby dbali o złożoną w katakumbach ziemię, ponieważ „jest ona relikwią, przypominającą w zawsze wolnym mieście, że Polski nie da się zabić”. Jak podkreślał Szarek, o tym mówi Łączka – miejsce, gdzie „chciano pogrążyć w niepamięci bohaterów walczących o wolność Ojczyzny”.

Prezes IPN przypomniał zebranym także, że na schodach świątyni fotografowano niegdyś Paderewskiego i żołnierzy armii Hallera. Jak mówił, teraz jest to miejsce, w którym zebrało się kolejne pokolenie, aby wspólnie dbać o Polskę.

Zebranym – m.in. konsulom RP Pawłowi Janickiemu i Piotrowi Semeniukowi, przedstawicielom Narodowych Sił Zbrojnych, grup rekonstrukcyjnych, Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce oraz harcerzom – pokazano animację „Niezwyciężeni”; krótką filmową opowieść o polskiej historii i walce Polaków o odzyskanie wolności, w której pojawiają się m.in. postaci rtm. Witolda Pileckiego, Ireny Sendler, gen. Stanisława Maczka czy Jana Karskiego. Uroczystości towarzyszyła też wystawa „Nie tylko Dywizjon 303”, która – w ocenie IPN – podobnie jak film wzbudziła duże zainteresowanie.

Szarek podczas wizyty w Stanach rozmawiał także z Andrew Przybylo, burmistrzem miasta Niles, któremu podziękował za wsparcie inicjatywy nadania jednej z ulic w tym mieście imienia gen. Andersa. Prezes IPN odwiedził cmentarz św. Wojciecha w Niles, gdzie upamiętnił amerykańskich żołnierzy polskiego pochodzenia poległych w bitwach I wojny światowej oraz żołnierzy armii Hallera.

Jarosław Szarek złożył kwiaty także pod pomnikiem Katyńskim, tablicą smoleńską, na grobie Agnieszki Wisły oraz pod pomnikiem Polskiego Żołnierza w kwaterze kombatanckiej cmentarzu Maryhill w Niles.

Agnieszka Wisła, jak przypomina IPN, była jedną z 42 kobiet ochotniczek Stanów Zjednoczonych, które jako pielęgniarki Polskiego Białego Krzyża w latach 1918-1921 opiekowały się rannymi żołnierzami w szpitalach wojskowych we Francji i w Polsce. Wisła w 1922 r. założyła także chicagowski Komitet Pomocy Weteranom.

W Chicago Szarek odwiedził również siedzibę Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej (SWAP), najstarszej polskiej organizacji kombatanckiej na świecie, gdzie zaprezentował m.in. wydany przez IPN album poświęcony legendarnemu dowódcy Błękitnej Armii – gen. Józefowi Hallerowi.

Wizyta Jarosława Szarka w Stanach Zjednoczonych odbyła się w związku z otwarciem Przystanku Historia w Chicago. Placówka wystartowała 18 stycznia. Celem działania instytucji, do której podobne działają także w wielu miastach w Polsce i za granicą, m.in. w Wilnie, Brukseli, w Nowym Jorku, jest popularyzacja wiedzy o historii najnowszej, a także prowadzenie dyskusji o historii Polski.

RP, PAP
19:21 - Belgia obniżyła poziom zagrożenia terrorystycznego
2018-01-22 19:21:49

Belgia obniżyła poziom zagrożenia terrorystycznego

Belgijskie władze obniżyły w poniedziałek stopień zagrożenia terrorystycznego, twierdząc, że po porażkach Państwa Islamskiego w Iraku i Syrii atak stał się mniej prawdopodobny. Przed dwoma laty w zamachach bombowych w Brukseli zginęły 32 osoby.

Do tej pory na terenie kraju obowiązywał trzeci stopień zagrożenia w czteropunktowej skali. 

Premier Charles Michel powiedział, że zmniejszono stopień zagrożenia z trzech do dwóch w czteropunktowej skali. Zagrożenie spadło z „poważnego” do „średniego”, co oznacza, że atak jest raczej mało prawdopodobny niż prawdopodobny. 

„Jednak drugi stopień po atakach nie jest taki sam, jak drugi stopień przed atakami” – powiedział premier Michel na konferencji prasowej, podkreślając, że „w ostatnich latach rozwinęła się w kraju kultura bezpieczeństwa”.

Belgijscy żołnierze będą w dalszym ciągu patrolować ulice, lecz będzie ich mniej.

 Według szefa rządowego centrum analizy zagrożeń (OCAM) Paula Van Tigchelta, choć atak (terrorystyczny) w Belgii jest mniej prawdopodobny, nie oznacza to wcale, że nie ma żadnego zagrożenia.

„Tak zwany kalifat już w Iraku i Syrii nie istnieje. Państwo Islamskie nie jest już takie atrakcyjne” – przypomniał.

Stan podwyższonego zagrożenia terrorystycznego w różnym stopniu utrzymywał się w Belgii od czasu ataków w Brukseli w marcu 2016 roku.

 

RP, PAP
12:32 - Stoch, Kubacki, Żyła, Hula i Kot pojadą na igrzyska
2018-01-22 12:32:26

Stoch, Kubacki, Żyła, Hula i Kot pojadą na igrzyska

Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Stefan Hula i Maciej Kot – tych skoczków narciarskich wybrał trener Stefan Horngacher na wyjazd na igrzyska olimpijskie do Pjongczangu. Skład musi zostać jeszcze zatwierdzony przez zarząd Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Nazwiska nie są niespodzianką. To „żelazny” skład Polaków, którzy od lat jeżdżą na najważniejsze imprezy właśnie w takim zestawieniu. Austriacki szkoleniowiec o swojej decyzji poinformował po mistrzostwach świata w lotach w niemieckim Oberstdorfie, gdzie Biało-Czerwoni wywalczyli historyczne medale.

Stoch po raz pierwszy w karierze wywalczył indywidualnie srebrny medal. Z kolei drużyna w składzie: Żyła, Hula, Kubacki i Stoch stanęła na najniższym stopniu podium.

Igrzyska w południowokoreańskim Pjongczangu rozpoczną się 9 lutego. Dzień wcześniej będą już kwalifikacje do pierwszego konkursu w skokach narciarskich. 10 lutego zawodnicy będą walczyć na normalnej skoczni, tydzień później na dużej, a na 19 lutego zaplanowana jest rywalizacja drużynowa.

Kto ostatecznie będzie miał szansę walki o medale igrzysk, trener zdecyduje już w Korei Południowej, do której Biało-Czerwoni wybiorą się 5 lutego.

RS, PAP