• Sobota, 21 października 2017

    imieniny: Jakuba, Urszuli, Hilarego

Krótko

17:42 - Bilans ofiar zamachu w Kabulu wzrósł do 56
2017-10-21 17:42:15

Bilans ofiar zamachu w Kabulu wzrósł do 56

Bilans ofiar śmiertelnych piątkowego wybuchu w meczecie Imama Zamana (Mahdiego) w zachodniej części Kabulu wzrósł do 56, a rannych do 50 - poinformowało w sobotę afgańskie MSW.

Do samobójczego zamachu w szyickim meczecie w części Kabulu zamieszkanej przez etniczną mniejszość Hazarów doszło podczas piątkowych modłów o godz. 16.30 czasu polskiego. Napastnik, zanim wysadził się w powietrze, ostrzelał tłum wiernych

Do zamachu przyznało się w sobotę Państwo Islamskie.

RS, PAP
15:27 - Atak hakerów na stronę Trybunału Konstytucyjnego
2017-10-21 15:27:42

Atak hakerów na stronę Trybunału Konstytucyjnego

Strona internetowa Hiszpańskiego Trybunału Konstytucyjnego została zaatakowana przez hakerów – poinformowała w sobotę rzeczniczka tego sądu. Na kontach powiązanych z grupą hakerską Anonymous w mediach społecznościowych ogłoszono akcję o nazwie „uwolnić Katalonię”.

Rzeczniczka zapewniła, że w następstwie ataku nie zostały wykradzione wewnętrzne informacje Trybunału.

Hiszpański departament ds. bezpieczeństwa narodowego, który podlega premierowi Mariano Rajoyowi, ostrzegł w piątek wieczorem, że grupa Anonymous szykuje liczne cyberataki. Departament poinformował, że w ostatnich tygodniach na stronach rządowych hakerzy zamieszczali hasła poparcia dla niepodległości Katalonii.

W nagraniu, które opublikowano na koncie na YouTubie powiązanym z Anonymous, grupa ogłosiła, że w sobotę przeprowadzi liczne działania w ramach „operacji uwolnić Katalonię”.

Trybunał Konstytucyjny unieważnił we wtorek ustawę przyjętą 6 września przez regionalny parlament Katalonii, która umożliwiała rozpisanie referendum w sprawie secesji tego regionu. Trybunał uznał ją za niezgodną z ustawą zasadniczą.

W referendum z 1 października w Katalonii 90,18 proc. głosujących opowiedziało się za niepodległością regionu; w plebiscycie wzięło udział ok. 2,28 mln osób spośród 5,3 mln uprawnionych.

W sobotę w Madrycie trwa nadzwyczajne posiedzenie rządu centralnego, który ma zdecydować, jakie środki wprowadzić, aby tymczasowo przejąć władzę w Katalonii.

RS, PAP
13:33 - Dwie rakiety spadły w pobliżu sztabu NATO w Kabulu
2017-10-21 13:33:36

Dwie rakiety spadły w pobliżu sztabu NATO w Kabulu

Co najmniej dwie rakiety spadły w dzielnicy Kabulu, gdzie znajduje się główna siedziba misji NATO w Afganistanie i liczne przedstawicielstwa dyplomatyczne. Nie odnotowano żadnych strat. Ostrzał rakietowy miał miejsce o godz. 6.00 rano (tj. o godz. 2.30 w Polsce).

O ataku rakietowym poinformował Reuters. Wiadomość została następnie potwierdzona przez afgański resort obrony.

Agencja Reutera pisze, powołując się na naocznych świadków, że w całej dzielnicy słychać wycie alarmów. Wcześniej dało się słyszeć kilka potężnych wybuchów.

W piątek w Afganistanie doszło do dwóch ataków, w których łącznie zginęło 71 osób. Państwo Islamskie przyznało się do jednego z nich, a mianowicie – do ataku na szyicki meczet Imama Zamana (Mahdiego) w dzielnicy Dasht-e-Barchi, położonej w zachodniej części Kabulu i zamieszkanej przez etniczną mniejszość Hazarów. W samobójczym zamachu w meczecie zginęło 39 osób.

Drugi zamach miał miejsce w górskiej prowincji Ghor w centralnej części Afganistanu. Tam również zaatakowano meczet. Zginęły 32 osoby; 10 osób jest rannych – podał rzecznik policji. 

RS, PAP
12:49 - Trwa pościg za nożownikiem w Monachium
2017-10-21 12:49:44

Trwa pościg za nożownikiem w Monachium

W Monachium trwa pościg za uzbrojonym w nóż mężczyzną, który zranił w sobotę w śródmieściu stolicy Bawarii pięć osób – podały niemieckie media. Wszystkie ofiary doznały lekkich obrażeń, ich życie nie jest zagrożone.

Według policji, napastnikiem jest ok. 40-letni mężczyzna ubrany w zieloną kurtkę treningową. Domniemany sprawca ma 1,75 metra wzrostu, jest korpulentnej budowy, ma krótkie ciemnoblond włosy i jest nieogolony. Porusza się czarnym rowerem. Ma plecak. Zdaniem policji, sprawca działa w pojedynkę. Motywy ataku nie są znane.

Policja zaapelowała do mieszkańców, by unikali okolic placu Rosenheimerplatz oraz parku Ostpark. Nad miejscem ataku krążą helikoptery policyjne. 

RS, PAP
12:47 - Czechy: Drugi i ostatni dzień wyborów do Izby Poselskiej
2017-10-21 12:47:13

Czechy: Drugi i ostatni dzień wyborów do Izby Poselskiej

Sobota jest w Czechach drugim i ostatnim dniem głosowania w wyborach do Izby Poselskiej. Sondaże wskazują, że do parlamentu może dostać się nawet osiem partii, a faworytem jest centroprawicowy ruch ANO byłego ministra finansów i miliardera Andreja Babisza.

Lokale wyborcze otwarto o godz. 8.00. Głosowanie potrwa do godz. 14.00.

Zgodnie z przyjętą w czeskich wyborach parlamentarnych praktyką głosowanie rozłożono na piątek i sobotę. Pierwszego dnia odbywało się ono w godzinach 14.00-22.00.

W wyborach startuje 7,5 tys. kandydatów reprezentujących 31 partii. Uprawnionych do głosowania jest ponad 8 mln Czechów.

Według sondaży faworytem wyborów jest współrządzący obecnie ANO kierowany przez Babisza, zwanego „czeskim Trumpem”. ANO może liczyć na ponad jedną czwartą głosów, podczas gdy w poprzednich wyborach w 2013 roku uzyskał niecałe 19 proc. Natomiast Czeska Partia Socjaldemokratyczna (CSSD) obecnego premiera Bohuslava Sobotki, która cztery lata temu zajęła pierwsze miejsce z wynikiem niemal 20,5 proc., ma obecnie poparcie na poziomie tylko około 15 proc.

Sondaże wskazywały, że o drugie miejsce z socjaldemokratami rywalizować będzie Komunistyczna Partia Czech i Moraw (KSCM), która podobnie jak cztery lata temu ma szansę na blisko 15 proc. głosów. Poparcie na poziomie nieco poniżej 10 proc. notują prawicowa Obywatelska Partia Demokratyczna (ODS) oraz obiecujący referendum w sprawie wystąpienia z Unii Europejskiej ruch Wolność i Demokracja Bezpośrednia (SPD). Przywódca SPD Tomio Okamura stał wcześniej na czele ugrupowania Usvit (Świt), które w 2013 roku uzyskało niecałe 7 proc. głosów.

Mandatowy próg 5 proc. głosów mogą także przekroczyć wzorujący się na szwedzkiej partii o tej samej nazwie Piraci, liberalno-konserwatywny ruch TOP 09 oraz będąca trzecim ugrupowaniem obecnej koalicji rządowej Unia Chrześcijańska i Demokratyczna – Czechosłowacka Partia Ludowa (KDU-CSL).

Wejście do 200-osobowej Izby Poselskiej przedstawicieli aż ośmiu partii byłoby wydarzeniem bez precedensu w dotychczasowej historii samodzielnej Republiki Czeskiej – tak jak było nim zdobycie w 2013 roku mandatów poselskich przez siedem ugrupowań.

Oficjalne wyniki głosowania zostaną ogłoszone w poniedziałek, jednak pierwsze wiarygodne szacunki pojawią się już w sobotę po południu.

RS, PAP
11:46 - Nożownik zranił w Monachium cztery osoby
2017-10-21 11:46:17

Nożownik zranił w Monachium cztery osoby

Uzbrojony w nóż mężczyzna zranił w sobotę w centrum Monachium cztery osoby – podały niemieckie media.

Jak pisze agencja dpa, do ataków doszło w czterech różnych miejscach, a ofiary doznały lekkich obrażeń. Według „Bilda” sprawca zbiegł.

„Bild” pisze, że napastnikiem jest ok. 40-letni mężczyzna ubrany w zieloną kurtkę treningową. Porusza się czarnym rowerem. Policja zaapelowała do mieszkańców, by unikali okolic placu Rosenheimerplatz. Nad miejscem ataku krążą helikoptery policyjne. 

RS, PAP
11:37 - Serbia otrzymała od Rosji myśliwce MiG-29
2017-10-21 11:37:44

Serbia otrzymała od Rosji myśliwce MiG-29

Rosja formalnie przekazała w piątek Serbii sześć myśliwców MiG-29, co odbyło się w wojskowej bazie lotniczej Batajnica koło Belgradu w obecności rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu.

Dostawa ma formę darowizny, ale ocenia się, że na remont tych używanych samolotów Serbia wyda około 200 mln euro. Myśliwce mają wejść do służby w przyszłym roku.

Prowadzone w latach 90. wojny ogołociły serbskie lotnictwo wojskowe ze sprzętu. Wszystkie jego starsze myśliwce MiG-21 zostały wycofane ze służby, a trzem używanym dotąd samolotom MiG-29 kończą się resursy eksploatacyjne.

„Drogi panie Szojgu, dziękuję za te wspaniałe prezenty, dziękuję narodowi rosyjskiemu i prezydentowi (Władimirowi) Putinowi. Mam nadzieję, że nasza współpraca będzie jeszcze lepsza” – powiedział do Szojgu w języku rosyjskim prezydent Serbii Aleksandar Vuczić.

Przekazaniu myśliwców towarzyszyły pokazy akrobacji lotniczej rosyjskiego wojskowego zespołu Striżi (Jeżyki) oraz ćwiczebnej operacji antyterrorystycznej w wykonaniu specjalnej jednostki serbskiej piechoty. Impreza odbyła się w 73. rocznicę wyzwolenia Belgradu przez komunistycznych jugosłowiańskich partyzantów i wspierającą ich radziecką Armię Czerwoną.

„Nasi ojcowie i dziadowie walczyli ramię w ramię, by wyzwolić Belgrad. Jest to szczególnie ważne dzisiaj, gdy wielu usiłuje pisać historię na nowo” – powiedział Szojgu. 

RS, PAP
10:38 - To nie był zamach terrorystyczny
2017-10-21 10:38:25

To nie był zamach terrorystyczny

Jedna ofiara śmiertelna i dziewięć osób rannych, w tym dwoje w stanie krytycznym, to bilans ataku nożownika, do którego doszło wczoraj w Stalowej Woli. Napastnik został zatrzymany.

Do zdarzenia doszło wczoraj ok. godz. 15.00 w jednej z galerii handlowych w Stalowej Woli. Mężczyzna atakował na oślep przypadkowe osoby, raniąc nożami, w tym jedną śmiertelnie. 27-letni mieszkaniec Stalowej Woli został zatrzymany przez klientów galerii, zanim na miejsce przybyła policja. Według ustaleń policji, sprawca nie był notowany, w chwili ataku nie był też pod wpływem alkoholu. Poszkodowani to pięć kobiet i czterech mężczyzn w wieku od 18 do 51 lat. Mają rany kłute głównie w okolicach klatki piersiowej. Ranni trafili do szpitali w Tarnobrzegu, Stalowej Woli i Sandomierzu. Niestety 51-letnia kobieta zmarła w wyniku doznanych obrażeń.

Jak poinformowała NaszDziennik.pl Małgorzata Waksmundzka-Szarek, rzecznik prasowy Wojewody Podkarpackiego, dwie spośród dziewięciu osób hospitalizowanych od wczorajszego wieczora zostały wypisane do domu. – W dalszym ciągu siedem osób pozostaje w szpitalach w Tarnobrzegu, Stalowej Woli, Nisku i Sandomierzu. Stan sześciu jest ciężki, dwie z nich znajdują się w stanie krytycznym, a jedna w stanie stabilnym – wyjaśnia Małgorzata Waksmundzka-Szarek. Jak dodaje, ze względu na dużą ilość świadków zdarzenia Stalowowolski Ośrodek Wsparcia i Interwencji Kryzysowej uruchomił pomoc psychologiczną zarówno dla świadków zdarzenia, jak i rodzin osób poszkodowanych. Do sytuacji w Stalowej Woli podczas specjalnej konferencji odnieśli się wczoraj wojewoda podkarpacki i komendant wojewódzki policji w Rzeszowie, którzy byli na miejscu tragedii w Stalowej Woli.

Nadinsp. Krzysztof Pobuta zaznaczył, że wszystko wskazuje na to, że nie był to atak terrorystyczny, ale ostateczne motywy, jakimi się kierował napastnik, wyjaśni dochodzenie prowadzone przez policję.

Wojewoda podkarpacki dr Ewa Leniart zaapelowała już wczoraj za pośrednictwem mediów do wszystkich świadków, którzy telefonami filmowali to zdarzenie, aby uszanowali prywatność poszkodowanych i ich rodzin i nie publikowali filmów w internecie, ale przekazali je prokuraturze lub policji, ponieważ mogą one pomóc w śledztwie.

Również prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny zaapelował o wyciszenie emocji w związku z wczorajszym atakiem nożownika i uszanowanie intymności ofiar oraz ich bliskich i niepublikowanie w mediach społecznościowych filmów czy zdjęć, zwłaszcza z akcji ratunkowej, oraz o niepowielanie niesprawdzonych informacji w galerii handlowej. 

Mariusz Kamieniecki
10:11 - Orlen powiększył sieć stacji o 47 obiektów
2017-10-21 10:11:32

Orlen powiększył sieć stacji o 47 obiektów

Sieć stacji paliwowych należących do Polskiego Koncernu Naftowego Orlen powiększyła się na koniec trzeciego kwartału tego roku o 47 obiektów, uzyskując 2757 punktów – poinformował płocki koncern.

Na największym rynku, na którym działa PKN, czyli w Polsce, koncern na koniec września miał 1758 stacji, o jedną mniej niż przed rokiem. W Niemczech sieć powiększyła się o 7 stacji do 580. Najwięcej, bo 41 stacji, przybyło w Czechach. To efekt włączenia do sieci stacji przejętych od austriackiego koncernu OMV. Na Litwie liczba stacji nie zmieniła się, PKN ma ich 25.

Jak podaje PKN Orlen, w ciągu roku koncern rozwijał na stacjach ofertę pozapaliwową, otwierając w pierwszych trzech kwartałach kolejne 22 punkty Stop Cafe. Na koniec września funkcjonowały 1753 punkty, w tym 1552 w Polsce, 178 w Czechach i 23 na Litwie.

RS, PAP
09:32 - W Mogadiszu zginęło 358 osób
2017-10-21 09:32:35

W Mogadiszu zginęło 358 osób

Władze Somalii opublikowały nowy bilans zamachu bombowego w Mogadiszu, do którego doszło przed tygodniem. Zginęło łącznie 358 osób, rannych jest 228 – podała somalijska agencja prasowa, powołując się na ministerstwo bezpieczeństwa wewnętrznego.

Jednocześnie ze stolicy Somalii, Mogadiszu, płyną doniesienia o kolejnym zamachu z użyciem samochodu-pułapki. Doszło do niego w piątek po południu w miejscowości oddalonej 20 km na północny zachód od Mogadiszu. O ataku poinformował szef stołecznej policji Nur Ali.

W eksplozji miał stracić życie kierowca. Naoczni świadkowie powiedzieli Agencji Reutera o kilku – co najmniej dwóch – ofiarach zamachu. – Do ataku doszło w okolicy zamieszkałej przez integrystów islamskich – zaznaczył w swej wypowiedzi dla prasy szef policji.

Także w piątek minister bezpieczeństwa wewnętrznego Mohammed Abukar Islow Duale potwierdził najnowszy bilans najkrwawszego zamachu terrorystycznego w historii Somalii, do którego doszło w ubiegłą sobotę. Odpowiedzialność za podwójny zamach z użyciem samochodów-pułapek, w którym życie straciło 358 osób, ponosi organizacja islamistyczna Al-Szabab – uważa resort bezpieczeństwa. 

Al-Szabab nie przyznał się oficjalnie do zorganizowania zamachu.

Islamiści z Al-Szabab walczą o narzucenie w Somalii szariatu i obalenie prozachodniego rządu. Bojownicy są w stanie dokonywać krwawych ataków, mimo że utracili większość kontrolowanego dotychczas terytorium po ofensywie sił pokojowych Unii Afrykańskiej.

RP, PAP
19:27 - Bez przełomu w rozmowach ws. Brexitu
2017-10-20 19:27:22

Bez przełomu w rozmowach ws. Brexitu

Bez zasadniczego przełomu w rozmowach na temat Brexitu zakończył się w piątek w Brukseli szczyt UE. Premier Wielkiej Brytanii Theresa May wraca jednak do Londynu z obietnicą, że UE rozpocznie wewnętrzne przygotowania do drugiej fazy rozmów.

W czwartek wieczorem premier Theresa May apelowała do przywódców UE o podjęcie kroków, które pomogłyby jej uporać się z przeciwnikami rozmów z UE w Wielkiej Brytanii. Już po szczycie brytyjska premier zapewniała o postępach w sprawie granicy irlandzkiej oraz praw obywateli, zapytana jednak o stan rozmów na temat rozliczeń fianasowych, podtrzymała swoje dotychczasowe propozycje, których Unia nie akceptuje.

Z kolei przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oświadczył, że nie wierzy w scenariusz, w którym nie uda się zawrzeć porozumienia z Wielką Brytanią ws. Brexitu.

Zdaniem Junckera, Brytyjczycy, którzy opowiadają się za wyjściem ze Wspólnoty bez porozumienia z UE, „nie wiedzą co to de facto oznacza”. Dodał przy tym, że wierzy, iż Theresa May będzie miała wystarczająco dużo sił, by przekonać opinię publiczną na Wyspach do porozumienia z UE.

Z większą rezerwą wypowiadali się na temat stanu rozmów ws. Brexitu inni przywódcy unijni.

Według premier Beaty Szydło, w negocjacjach z Wielką Brytanią ws. Brexitu wciąż trwa impas, jeśli chodzi o kwestie finansów. – Powinniśmy czekać na kolejną propozycję premier Theresy May, jeśli będzie ona dobra, to powinniśmy podjąć dyskusję – powiedziała w piątek.

Unijni przywódcy zwrócili jednocześnie uwagę, że choć Wielka Brytania zapowiedziała honorowanie swoich zobowiązań finansowych wobec UE, to nie zostało to jeszcze przełożone na konkrety. Bruksela chce, by Londyn łożył do unijnej kasy aż do zamknięcia obecnego, wieloletniego budżetu (w praktyce do końca 2023 roku), tymczasem negocjatorzy Wielkiej Brytanii mówili o końcu zobowiązań w 2020 roku.

We wnioskach zapisano, że Rada Europejska w grudniu ponownie oceni postęp w negocjacjach. Wówczas na kolejnym szczycie UE liderzy państw unijnych mają ustalić, czy postęp jest wystarczający, by przejść do drugiej fazy rozmów o przyszłych relacjach unijno-brytyjskich, w tym o stosunkach handlowych, na czym szczególnie zależy Londynowi.

Jeśli tak się stanie, Rada Europejska przyjmie wytyczne w tej sprawie, które będą dotyczyły też porozumienia przejściowego, jakie może wejść w życie tuż po Brexicie; w praktyce wytyczne będą kolejnym bądź odnowionym mandatem na negocjacje dla Komisji Europejskiej.

RP, PAP
19:04 - Prezydent ma zastrzeżenia do części poprawek PiS
2017-10-20 19:04:23

Prezydent ma zastrzeżenia do części poprawek PiS

Prezydent Andrzej Duda ma bardzo poważne zastrzeżenia, do niektórych poprawek zgłoszonych przez PiS, do innych zastrzeżeń nie ma – poinformował rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński po spotkaniu Andrzeja Dudy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

Po godz. 18.30 zakończyło się czwarte już spotkanie obu polityków, którego tematem były poprawki PiS do projektów prezydenta o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Ich treść nie jest dokładnie znana – wiadomo, że dotyczą m.in. rozwiązań na wypadek, gdyby Sejm nie zdołał (jak proponuje prezydent) większością trzech piątych głosów wybrać członków KRS – sędziów.

Łapiński poinformował po spotkaniu, że prezydent przekazał prezesowi PiS swoje uwagi do poprawek na piśmie. – Do niektórych poprawek zgłoszonych przez PiS pan prezydent ma bardzo poważne zastrzeżenia, co do innych zastrzeżeń nie ma – podkreślił.

RP, PAP