• Sobota, 19 sierpnia 2017

    imieniny: Jana, Bolesława, Juliana

Krótko

17:56 - Dodatkowe środki bezpieczeństwa w Rzymie i Mediolanie
2017-08-19 17:56:10

Dodatkowe środki bezpieczeństwa w Rzymie i Mediolanie

Po zamachu terrorystycznym w Barcelonie dodatkowe środki bezpieczeństwa wprowadzone zostały w Rzymie i Mediolanie w ramach realizacji zaleceń wydanych przez MSW Włoch - podały w sobotę miejscowe władze. Na ulicach ustawiono nowe bariery.

Wiceburmistrz Rzymu Luca Bergamo powiedział włoskim mediom, że postanowiono zastosować dalsze zabezpieczenia najważniejszych stref i ulic masowo uczęszczanych przez pieszych. Taka decyzja zapadła podczas posiedzenia komitetu do spraw porządku publicznego i bezpieczeństwa w Wiecznym Mieście.

Media poinformowały, że rozważana jest możliwość ustawienia nowych, dodatkowych barier wzdłuż handlowej, zatłoczonej via del Corso, a także pobliskiej alei Fori Imperiali między Koloseum a Placem Weneckim. Oznaczałoby to dalsze wzmocnienie środków bezpieczeństwa na ulicach już patrolowanych przez włoskie wojsko w pojazdach opancerzonych.

Zgodnie z zaleceniami ministerstwa spraw wewnętrznych wprowadzono kontrole w wypożyczalniach pojazdów.

O wzmocnieniu środków bezpieczeństwa zdecydowały także władze i komendy sił porządkowych w Mediolanie. Specjalne bariery zabezpieczające ustanowiono na najbardziej zatłoczonych ulicach oraz przy znanej galerii handlowej na Piazza del Duomo.

Wzmocniona została ochrona miejsc mediolańskich targowisk i nocnych lokali.

RS, PAP
13:51 - Papieski tweet
2017-08-19 13:51:57

Papieski tweet

Modlę się za wszystkie ofiary zamachów z ostatnich dni. Niech nie będzie już więcej miejsca na świecie dla ślepej przemocy terroryzmu” – napisał Franciszek na Twitterze. 

RS
13:09 - Burze z gradem i intensywne opady deszczu we wschodniej i centralnej Polsce
2017-08-19 13:09:49

Burze z gradem i intensywne opady deszczu we wschodniej i centralnej Polsce

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed burzami z gradem i intensywnymi opadami deszczu, które mają występować w sobotę we wschodniej i centralnej części Polski.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia obowiązują dla województw: podlaskiego, łódzkiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego, lubelskiego i podkarpackiego. Ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązują w województwach śląskim i małopolskim.

RCB przypomina także o zasadach bezpieczeństwa w czasie burzy. Należy nie wychodzić – jeśli nie ma takiej potrzeby – z domu, zabezpieczyć drzwi i okna oraz przedmioty na parapecie i balkonie, a także odłączyć od prądu sprzęt domowy. Będąc poza domem, należy unikać otwartych przestrzeni oraz stania pod jedynym w okolicy drzewem lub masztem. Należy również unikać kontaktu z metalowymi przedmiotami.

W przypadku przebywania w górach trzeba jak najszybciej zejść ze szczytu, natomiast będąc na otwartym kąpielisku - wyjść z wody i oddalić się od brzegu. Jadąc samochodem, należy zjechać na parking, z dala od drzew.

RCB przypomina, że w razie zauważenia niebezpiecznego zdarzenia należy zadzwonić po pomoc na numery alarmowe 112 lub 997.

 

RP, PAP
11:38 - Rumunia kupi amerykański system artylerii?
2017-08-19 11:38:59

Rumunia kupi amerykański system artylerii?

Departament Stanu USA zaaprobował sprzedanie Rumunii mobilnych systemów artylerii rakietowej wartości 1,25 mld USD – poinformowała Agencja Współpracy Bezpieczeństwa Obronnego (DSCA) podległa ministerstwu obrony.

Dzień wcześniej DCSA powiadomiła Kongres USA o możliwości sprzedaży Rumunii tych systemów.

Reuters pisze, że Rumunia chce kupić do 54 mobilnych systemów artylerii rakietowej. Głównym producentem takich systemów jest w USA Lockheed Martin. 

RS, PAP
11:36 - Zidentyfikowano trzech Marokańczyków zastrzelonych w Cambrils
2017-08-19 11:36:08

Zidentyfikowano trzech Marokańczyków zastrzelonych w Cambrils

Katalońska policja ujawniła w piątek późnym wieczorem nazwiska trzech młodych Marokańczyków, którzy w piątek nad ranem zostali zastrzeleni przez funkcjonariuszy podczas ataku w nadmorskim kurorcie Cambrils.

Policja zidentyfikowała trzech z pięciu napastników zastrzelonych w Cambrils. Są to: Mussa Ukabir, Said Aallaa i Mohamed Hjczami, w wieku odpowiednio 17 lat, 18 lat i 24 lata. Wszyscy mieszkali w miasteczku Ripoll przy granicy z Francją.

Policja poszukuje 22-letniego Marokańczyka Junesa Abujakuba, także mieszkającego ostatnio w Ripoll.

Dotychczas policja zatrzymała czterech mężczyzn w związku z atakami w Katalonii. Trzej to Marokańczycy, a czwarty jest Hiszpanem. Żaden z zatrzymanych nie był znany władzom z działalności terrorystycznej, jeden był notowany za drobną przestępczość.

Według katalońskiej policji w przygotowanie zamachów w Barcelonie i Cambrils mogło być zaangażowanych 12 osób. Nadal nie zidentyfikowano kierowcy furgonetki, który zabił 13 osób i ranił ponad sto na La Rambla w Barcelonie.

Wcześniej hiszpańskie media podawały, że samochód prowadził Mussa Ukabir, zastrzelony później w Cambrils.

W czwartek po południu kierowca furgonetki wjechał w tłum na promenadzie La Rambla w centrum Barcelony, zabijając co najmniej 13 osób i raniąc około 130 osób. W piątek nad ranem w Cambrils nad Morzem Śródziemnym napastnicy wjechali samochodem w grupę ludzi, raniąc siedem osób. Jedna z nich zmarła w szpitalu.

Z atakami w Barcelonie i Cambrils śledczy łączą wybuch gazu, do którego doszło w środę w nadmorskiej miejscowości Alcanar w Katalonii, ok. 200 km od Barcelony. W eksplozji zginęła jedna osoba, a siedem zostało rannych. Z gruzów domu strażacy wydobyli około 20 butli z gazem.

RS, PAP
11:21 - Początek ofensywy armii Libanu przeciwko IS
2017-08-19 11:21:00

Początek ofensywy armii Libanu przeciwko IS

Libańska armia rozpoczęła w sobotę ofensywę mającą na celu wyparcie tzw. Państwa Islamskiego (IS) z jego enklawy na północnym wschodzie kraju, przy granicy z Syrią. W tym samym czasie Hezbollah i syryjskie wojsko ogłosiły atak od strony Syrii.

O początku operacji wojskowej poinformował dowódca libańskiej armii generał Joseph Aoun.

Od świtu przy użyciu rakiet, artylerii i śmigłowców wojsko atakuje pozycje dżihadystów z IS w pobliżu miejscowości Ras Baalbek, na północnym wschodzie Libanu. Chodzi o ostatnią część libańsko-syryjskiej granicy, która jest kontrolowana przez bojowników IS.

Operacja syryjskiej armii i wspieranego przez Iran libańskiego szyickiego Hezbollahu wymierzona jest w członków IS w górach Kalamun na zachodzie Syrii – podała telewizja Manar, która należy do Hezbollahu. Kalamun leży po drugiej stronie granicy od Ras Baalbek.

Rozpoczęta pod koniec lipca operacja Hezbollahu i syryjskiej armii doprowadziła do wycofania się dżihadystów niegdyś powiązanych z Al-Kaidą i syryjskich rebeliantów z ich przygranicznych bastionów w Libanie. Po trwających sześć dni walkach osiągnięto rozejm, w ramach którego pierwsza grupa 8 tys. osób, głównie uchodźców, ale też dżihadystów, została ewakuowana do Syrii. Ostatni syryjscy rebelianci obecni na tych terenach zostali przewiezieni do Syrii w poniedziałek.

Libańska armia nie wzięła udziału w tej lipcowej operacji, ale przygotowywała się do ataku na tereny kontrolowane przez IS na tych samych górskich terenach. Libańskie źródło wojskowe twierdzi, że w enklawie schroniło się ok. 500 bojowników IS.

Według lidera Hezbollahu Hassana Nasrallaha, IS kontroluje obszar o powierzchni ok. 300 km kw. między Libanem a Syrią, w tym 140 km kw. w Libanie.

RS, PAP
10:52 - Trwają poszukiwania kierowcy furgonetki z Barcelony
2017-08-19 10:52:19

Trwają poszukiwania kierowcy furgonetki z Barcelony

Kierowca furgonetki, który w czwartek wjechał w tłum na promenadzie La Rambla w centrum Barcelony, może nadal żyć i ukrywać się. Hiszpańska policja szuka 22-letniego Marokańczyka Junesa Abujakuba, który według mediów mógł być sprawcą masakry.

Wcześniej podawano, że głównym podejrzanym w sprawie barcelońskiego zamachu, w którym zginęło 13 osób, jest 17-letni Mussa Ukabir. W piątek późnym wieczorem policja potwierdziła, że był on jednym z pięciu mężczyzn zastrzelonych przez policję podczas ataku w piątek rano w nadmorskim kurorcie Cambrils.

Przedstawiciel katalońskiej policji Josep Lluis Trapero powiedział jednak w piątek lokalnej telewizji, że hipoteza dotycząca tego, że to Ukabir wjechał w czwartek w ludzi w Barcelonie, traci na znaczeniu.

Dziennik „El Pais” podał w sobotę, że policja skłania się ku hipotezie, iż kierowcą furgonetki był Junes Abujakub. Ten 22-latek mieszkał ostatnio w Ripoll, na północ od Barcelony. W związku z zamachami zatrzymano tam trzy osoby.

Ukabir miał wykorzystać dokumenty swojego starszego brata, aby wypożyczyć furgonetkę użytą podczas zamachu, a także inne auto, które zostało znalezione kilka godzin później w mieście Vic, na północ od Barcelony.

Dotychczas policja zatrzymała czterech mężczyzn w związku z atakami w Katalonii, w tym brata Ukabira. Trzej zatrzymani to Marokańczycy, a czwarty jest Hiszpanem marokańskiego pochodzenia. Żaden z zatrzymanych nie był znany władzom z działalności terrorystycznej, jeden  z nich był notowany za drobną przestępczość.

Według katalońskiej policji, w przygotowanie zamachów w Barcelonie i Cambrils mogło być zaangażowanych 12 osób. Od dłuższego czasu planowały one atak.

RS, PAP
10:15 - Trump proponuje Hiszpanii pomoc
2017-08-19 10:15:03

Trump proponuje Hiszpanii pomoc

W rozmowie telefonicznej z szefem hiszpańskiego rządu Mariano Rajoyem prezydent USA Donald Trump zaproponował „wszelką niezbędną pomoc” w śledztwie po zamachach w Barcelonie i Cambrils.

Trump zadeklarował pomoc USA w postawieniu przed sądem sprawców ataków w Katalonii. Jak poinformował w komunikacie Biały Dom, prezydent USA przekazał także kondolencje ofiarom zamachów i ich rodzinom.

Już w czwartek Donald Trump napisał na Twitterze, że potępia zamach w Barcelonie i zapewnił, że USA uczynią wszystko, by pomóc Hiszpanii. Wcześniej pomoc władzom Barcelony zaoferował sekretarz stanu USA Rex Tillerson.

W czwartek po południu kierowca furgonetki wjechał w tłum na promenadzie La Rambla w centrum Barcelony, zabijając co najmniej 13 osób i raniąc około 130. W piątek nad ranem w Cambrils nad Morzem Śródziemnym napastnicy wjechali samochodem w grupę ludzi, raniąc siedem osób. Jedna z nich zmarła w szpitalu.

RS, PAP
09:54 - W Chojnicach spotkanie premier i ministrów
2017-08-19 09:54:44

W Chojnicach spotkanie premier i ministrów

W Chojnicach (woj. pomorskie) w sobotę rano rozpoczęło się spotkanie z udziałem premier Beaty Szydło oraz ministrów poświęcone sytuacji po nawałnicach, które pod koniec ubiegłego tygodnia nawiedziły województwa: pomorskie, kujawsko-pomorskie i wielkopolskie.

W spotkaniu, które odbywa się w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Chojnicach, oprócz premier biorą również udział m.in.: szef MSWiA Mariusz Błaszczak, minister obrony Antoni Macierewicz, minister pracy Elżbieta Rafalska, minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Po spotkaniu zapowiedziano wypowiedź dla mediów premier Szydło, ministra Błaszczaka oraz komendanta głównego PSP gen. brygadiera Leszka Suskiego.

Później w sobotę Beata Szydło w miejscowości Mała Klonia w woj. kujawsko-pomorskim ma spotkać się z rodziną poszkodowaną w wyniku nawałnicy, z kolei szef MSWiA spotkać ma się ze strażakami pracującymi przy usuwaniu zniszczeń w rejonie miejscowości Suszek i Białe Błota (na granicy woj. pomorskiego i kujawsko-pomorskiego).

W wyniku nawałnic, które przeszły nad Polską pod koniec ubiegłego tygodnia, zginęło sześć osób, a 52 zostały ranne. W całym kraju wiatr uszkodził lub zerwał dachy z prawie 4 tys. budynków, z czego 2,8 tys. to budynki mieszkalne 

RS, PAP
09:44 - Wśród ofiar ataku w Turku nie było Polaków
2017-08-19 09:44:47

Wśród ofiar ataku w Turku nie było Polaków

Według miejscowych władz w ataku nożownika w Turku na południowym zachodzie Finlandii nie ucierpieli polscy obywatele - poinformowała w piątek późnym wieczorem ambasada RP w Helsinkach.

Fińska policja dotychczas nie podała informacji o narodowości ofiar. Szwedzki dziennik „Expressen” podał, że jedną z ofiar jest obywatel Szwecji, który otrzymał pięć ciosów nożem. Mężczyzna próbował ratować zaatakowaną przez nożownika kobietę.

W piątek po południu na rynku w Turku napastnik z nożem ranił osiem osób. Dwie z nich zmarły. Pozostałe przebywają w szpitalu. Niektóre są w stanie ciężkim. Napastnik został postrzelony przez policjantów i zatrzymany w trzy minuty po zgłoszeniu o interwencji.

Z dotychczasowych ustaleń policji wiadomo, że napastnik działał prawdopodobnie w pojedynkę. Służby nie potwierdziły, czy atak miał podłoże terrorystyczne. Badane są wszystkie motywy. Poinformowano, że nożownik, który obecnie przebywa w szpitalu, ma wygląd obcokrajowca. Sprawą zajmują się fińska policja kryminalna i służby bezpieczeństwa SUPO. Podjęta została także współpraca z Europolem.

RS, PAP
09:07 - 751 interwencji strażaków w ciągu ostatniej doby
2017-08-19 09:07:35

751 interwencji strażaków w ciągu ostatniej doby

Do 751 interwencji związanych z usuwaniem skutków burz i nawałnic wyjeżdżali strażacy w ciągu ostatniej doby - poinformował rzecznik Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak.

Najwięcej pracy strażacy mieli w czterech województwach: kujawsko-pomorskim (250 interwencji), pomorskim (177), wielkopolskim (101) oraz zachodniopomorskim (81).

Jak podał Frątczak, do tej pory (od 10 sierpnia) w związku z nawałnicami strażacy interweniowali w całej Polsce 23 tys. 682 razy: najczęściej – 7 tys. 88 razy – na Kujawach i Pomorzu; 5 tys. 479 – w Wielkopolsce; 3 tys. 569 – na Pomorzu; 1 tys. 185 – na Dolnym Śląsku.

W dotychczasowych interwencjach straż pożarna wykorzystała 20 tys. 69 pojazdów, a udział w nich brało 86 tys. 825 strażaków.

Strażacy zabezpieczali uszkodzone w wyniku nawałnic dachy budynków, których liczba wzrosła do 4 tys. 570, w tym 3 tys. 305 z nich to budynki mieszkalne. Najwięcej uszkodzeń było w woj. kujawsko-pomorskim – 2 tys. 809.

Frątczak poinformował, że według danych z piątku z godz. 20.00 bez prądu wciąż było 8 tys. 500 odbiorców, w tym 4 tys. 800 na terenie woj. pomorskiego.

Bilans ofiar śmiertelnych się nie zmienił i nadal wynosi sześć osób; od czwartku wzrosła liczba osób poszkodowanych – do 55, w tym 16 strażaków.

RP, PAP
19:35 - Ponad 6,5 tys. gospodarstw rolnych zniszczonych podczas nawałnic
2017-08-18 19:35:00

Ponad 6,5 tys. gospodarstw rolnych zniszczonych podczas nawałnic

W czterech województwach: wielkopolskim, pomorskim, dolnośląskim i kujawsko-pomorskim, w ostatnich nawałnicach poszkodowanych zostało ponad 6,5 tys. gospodarstw rolnych – wynika ze wstępnych szacunków resortu rolnictwa. Dodano, że straty odnotowano na ok. 32 tys. ha.

W ministerstwie rolnictwa odbyło się w piątek posiedzenie grupy zadaniowej ds. monitoringu występowania niekorzystnych zjawisk atmosferycznych powodujących straty i szkody w rolnictwie. Na spotkaniu omówiono straty w rolnictwie spowodowane przez niedawne wichury i ulewne deszcze.

W produkcji zwierzęcej straty dotyczą ok. 700 świń, 24 krów, ok. 200 gęsi i ok. 450 kg ryb. Ponadto według Inspekcji Weterynaryjnej na skutek nawałnicy pogorszyła się jakość lub zostało zniszczonych ponad 51 tys. kg mięsa i wędlin.

Jak poinformowano w komunikacie, po wystąpieniu nawałnic służby podległe ministrowi rolnictwa bezzwłocznie podjęły działania.

Dodano, że główny lekarz weterynarii we współpracy z wojewódzkimi i powiatowymi lekarzami weterynarii prowadzi ciągły monitoring w zakresie strat w hodowli i chowie zwierząt oraz w zakresie bezpieczeństwa żywności w zakładach mięsnych i mleczarskich. Do wstępnego szacowania strat w rolnictwie przystąpiły Ośrodki Doradztwa Rolniczego z poszkodowanych województw oraz przedstawiciele Izb Rolniczych.

Poinformowano także, że minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel wystąpił z pismem do wojewodów: wielkopolskiego, dolnośląskiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego, o zintensyfikowanie działań w zakresie powoływania i prac komisji do szacowania strat w rolnictwie.

Poszkodowani po oszacowaniu strat w uprawach rolnych, zwierzętach gospodarskich oraz środkach trwałych wykorzystywanych do produkcji rolnej będą mogli, poza odszkodowaniami z zakładów ubezpieczeń, ubiegać się także o kredyt preferencyjny obrotowy.

RP, PAP
18:23 - Erdogan wezwał Turków do głosowania przeciw Merkel
2017-08-18 18:23:01

Erdogan wezwał Turków do głosowania przeciw Merkel

Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan nazwał kanclerz Angelę Merkel nieprzyjaciółką Turcji i zaapelował do żyjących w Niemczech Turków, by głosowali przeciwko niej i wszystkim głównym partiom w wyborach do Bundestagu 24 września.

– Wzywam wszystkich moich rodaków w Niemczech: chrześcijańscy demokraci, SPD, Zieloni są nieprzyjaciółmi Turcji. Wspierajcie te partie polityczne, które nie są nieprzyjaciółmi Turcji – powiedział Erdogan.

 

Jak zaznacza Reuters, jest to jedno z najostrzejszych z dotychczasowych wystąpień Erdogana przeciwko Merkel, co ukazuje rosnące rozdźwięki między obu złączonymi przynależnością do NATO i rozległą wymianą handlową państwami.

Stosunki turecko-niemieckie pogorszyły się po ubiegłorocznej nieudanej próbie zamachu stanu w Turcji, czego następstwem było aresztowanie ponad 50 tys. ludzi i obejmująca ponad 150 tys. osób czystka w aparacie państwowym. Wywołało to krytykę ze strony państw europejskich, na co Erdogan zareagował oskarżeniem Niemiec o antytureckie uprzedzenia.

RP, PAP