• Piątek, 23 czerwca 2017

    imieniny: Wandy, Zenona, Prospera

Krótko

20:39 - KNF: Filip Świtała odwołany ze stanowiska
2017-06-23 20:39:30

KNF: Filip Świtała odwołany ze stanowiska

Filip Świtała został odwołany ze stanowiska zastępcy przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego – poinformowała KNF w piątkowym komunikacie.

„Premier Beata Szydło odwołała z dniem 23 czerwca 2017 roku zastępcę przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego pana Filipa Świtałę. Bezpośredni nadzór nad pionem bankowym Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego będzie sprawował przewodniczący KNF Marek Chrzanowski” – napisano w komunikacie KNF.

Świtała został powołany do KNF w lutym tego roku razem z Marcinem Pachuckim – zastąpili oni odwołanych wówczas Lesława Gajka i Wojciecha Kwaśniaka. W Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego Świtała odpowiadał za nadzór nad pionem bankowym. Jest związany z nadzorem bankowym od 2006 roku. Od 2011 roku pełnił funkcję kierowniczą w Departamencie Bankowości Komercyjnej i Specjalistycznej oraz Instytucji Płatniczych Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego. 

RP, PAP
12:19 - A2: Zablokowana jezdnia w stronę Warszawy
2017-06-23 12:19:44

A2: Zablokowana jezdnia w stronę Warszawy

Całkowicie zablokowana jest jezdnia w kierunku Warszawy na trasie A2 pomiędzy węzłem Skierniewice a węzłem Wiskitki, w pobliżu Woli Szydłowieckiej. Utrudnienia potrwają do piątkowych godzin popołudniowych. W nocy zderzyły się tam dwa samochody ciężarowe.

Wcześniej zablokowany był prawy pas jezdni w kierunku stolicy, a ruch odbywał się lewym pasem.

Jak poinformowała w piątek w południe Edyta Charążka z Punktu Informacji Drogowej łódzkiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, decyzję o całkowitym zablokowaniu jezdni w kierunku Warszawy podjęła policja.

Charążka wyjaśniła, że spaliły się dwa samochody, a także nawierzchnia drogi i ekrany akustyczne. Dodała, że w wyniku wypadku jedna osoba odniosła obrażenia – to obywatel Ukrainy.

Zalecany jest objazd na węzłach Stryków, Łowicz, Sochaczew i ponowny wjazd na autostradę na węźle Wiskitki.

Edyta Charążka powiedziała, że utrudnienia potrwają do godzin popołudniowych w piątek.

RP, PAP
12:17 - Polska niezadowolona z oferty May
2017-06-23 12:17:47

Polska niezadowolona z oferty May

Polska docenia intencje brytyjskiej premier Theresy May, która na szczycie UE przedstawiła ofertę w sprawie zabezpieczenia praw obywateli UE przebywających w Wielkiej Brytanii, ale uznaje ją za niepełną – wynika ze słów ministra ds. europejskich Konrada Szymańskiego.

– Doceniamy intencje, natomiast ta oferta nie spełnia wszystkich kryteriów, które uzgodniliśmy [...] w UE jako wymagania brzegowe dla podpisania porozumienia w tej sprawie – powiedział w piątek dziennikarzom Szymański.

May zapewniła w czwartek na szczycie UE, że zamierza honorować prawa obywateli UE przebywających w Wielkiej Brytanii. W propozycji nie znalazły się jednak szczegóły procedur ani odniesienie do jurysdykcji Trybunału Sprawiedliwości UE.

 

RP, PAP
11:24 - Jest postępowanie sprawdzające w sprawie treści nagrań z restauracji „Sowa i Przyjaciele”
2017-06-23 11:24:22

Jest postępowanie sprawdzające w sprawie treści nagrań z restauracji „Sowa i Przyjaciele”

Prokuratura Regionalna w Warszawie przekazała do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga sprawę dotyczącą treści upublicznionych niedawno nagrań z nielegalnych podsłuchów w restauracji „Sowa i Przyjaciele” – dowiedziała się PAP.

– Na obecnym etapie prokuratura przeprowadzi czynności sprawdzające [...] zmierzające do ustalenia istnienia podstaw do wydania postanowienia o wszczęciu postępowania przygotowawczego – poinformowała PAP rzecznik warszawskiej prokuratury regionalnej Agnieszka Zabłocka-Konopka.

Dokumenty w tej sprawie – wydruki podsłuchanych rozmów – zostały przesłane do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga – podała. Przekazano je „celem podjęcia z urzędu stosownych działań”.

– Pierwszą czynnością będzie wystąpienie do stacji telewizyjnej, która wyemitowała te nagrania – powiedziała PAP Zabłocka-Konopka.

– Dotychczas nie było żadnego postępowania w tej sprawie – wyjaśniła rzecznik.

Samo ściganie podsłuchów, zgodnie z kodeksem karnym, odbywa się nie z urzędu, a na wniosek ewentualnych poszkodowanych, a taki wniosek w sprawie ostatnich nagrań do prokuratury nie wpłynął do żadnej z warszawskich prokuratur – dowiedziała się PAP.

12 czerwca TVP Info opublikowała nowe nagrania z podsłuchów w restauracji „Sowa i Przyjaciele”. W spotkaniu – jak podała telewizja – mieli uczestniczyć m.in. b. rzecznik rządu Paweł Graś, b. minister Skarbu Państwa Włodzimierz Karpiński, b. szef BOR gen. Marian Janicki i ks. Kazimierz Sowa. Z krótkiego nagrania wynika, że rozmowa miała dotyczyć m.in. obsadzania stanowisk w spółce energetycznej Tauron.

 

ago/ wkt/

RP, PAP
10:42 - Pakistan: 11 ofiar śmiertelnych zamachu bombowego w Kwecie
2017-06-23 10:42:08

Pakistan: 11 ofiar śmiertelnych zamachu bombowego w Kwecie

Co najmniej 11 osób zginęło, a 20 zostało rannych w piątek w eksplozji samochodu-pułapki w pobliżu komendy policji prowincji Beludżystan w Kwecie na południowym zachodzie Pakistanu – poinformowały władze. Kilka rannych osób jest w stanie krytycznym.

Jak powiedział agencji AP rzecznik władz prowincji Anwarul Haq Kakar, bomba została podłożona w samochodzie, który się przemieszczał. Policja bada, czy był to zamach samobójczy.

Agencja Reutera pisze o ataku zamachowca-samobójcy niedaleko punktu kontrolnego przy siedzibie inspektora generalnego policji w Kwecie. Zamachowiec miał zdetonować ładunki wybuchowe, którymi wyładowany był zaparkowany samochód. Według Agencji Reutera, w ataku zginęło co najmniej siedem osób, w tym czterech pakistańskich policjantów, a 15 ludzi zostało rannych, w tym dziewięciu członków sił bezpieczeństwa. Pięć osób jest w stanie krytycznym.

Na razie nikt nie przyznał się do przeprowadzenia zamachu; rzecznik władz prowincji oskarżył o niego Indie, ale nie przedstawił żadnych dowodów.

Położony przy granicy z Iranem i Afganistanem Beludżystan to najbiedniejsza prowincja Pakistanu, mimo znajdujących się tam złóż ropy i gazu. Od lat wstrząsany jest aktami przemocy na tle wyznaniowym oraz zbrojnym powstaniem separatystycznym; dochodzi tam także do krwawych zamachów przeprowadzanych przez radykałów powiązanych z Państwem Islamskim.

RP, PAP
09:49 - Indyjska rakieta umieściła na orbicie 31 satelitów
2017-06-23 09:49:33

Indyjska rakieta umieściła na orbicie 31 satelitów

Indyjska rakieta wyniosła w piątek na orbitę okołoziemską 31 satelitów, w tym kilka z krajów europejskich, zainteresowanych zdjęciami wysokiej rozdzielczości. Agencja Reutera pisze w tym kontekście o mocnej pozycji Indii jako taniego dostawcy usług kosmicznych.

Wśród satelitów wyniesionych przez rakietę PSLV (Polar Satellite Launch Vehicle) jest ważący 712 kg indyjski Cartosat-2 oraz 30 niewielkich satelitów z Indii i 14 z innych krajów, m.in. z Austrii, Belgii, Łotwy, Litwy i Słowacji. Misja PSLV została zrealizowana w ramach międzynarodowego komercyjnego porozumienia zawartego przez państwową Indyjską Organizację Badań Kosmosu (ISRO).

Rząd Indii promuje program kosmiczny obejmujący obserwację Ziemi, satelitarną nawigację i łączność. W lutym ISRO podczas jednej misji umieściła na orbicie 104 satelity, w większości na zlecenie zagranicznych klientów.

Kilkanaście dni temu Indie umieściły na orbicie swego najcięższego dotąd, ważącego trzy tony satelitę, demonstrując możliwości techniczne porównywalne z możliwościami Stanów Zjednoczonych, Rosji, Chin, Japonii i Europejskiej Agencji Kosmicznej.

RP, PAP
08:02 - Korea Północna przeprowadziła test silnika rakietowego
2017-06-23 08:02:04

Korea Północna przeprowadziła test silnika rakietowego

Korea Północna przeprowadziła test silnika rakietowego, najprawdopodobniej w ramach programu mającego na celu doprowadzić do budowy międzykontynentalnej rakiety balistycznej – przekazał w czwartek Agencji Reutera przedstawiciel administracji USA.

Informację o przeprowadzeniu tego testu podano dzień po tym, jak szef amerykańskiej dyplomacji Rex Tillerson zaapelował do Chin o wywarcie znacznie większej presji gospodarczej i dyplomatycznej na reżim północnokoreański i podjęcie większych wysiłków, by zablokować „przestępczą działalność”, która pozwala Pjongjangowi finansować swój program broni nuklearnej. Tillerson przedstawił oczekiwania USA wobec Chin ws. Korei Północnej podczas środowego spotkania w Waszyngtonie wysokiej rangi polityków w ramach Amerykańsko-Chińskiego Dialogu Bezpieczeństwa i Dyplomacji.

Jeden z przedstawicieli amerykańskiego wywiadu wojskowego (DIA), na którego wypowiedź powołuje się Agencja Reutera, podkreślił, że brak reakcji na rozwijanie przez Pjongjang programu nuklearnego i balistycznego spowoduje, że Korea Północna „będzie na dobrej drodze” do zbudowania międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM), która zdolna byłaby dosięgnąć terytorium USA i przenosić głowicę nuklearną.

Kontynentalne Stany Zjednoczone położone są w odległości ok. 9 tys. km od Korei Północnej – zauważa Agencja Reutera. Podaje, że minimalny zasięg międzykontynentalnych rakiet balistycznych wynosi ok. 5,5 tys. km; niektóre jednak są tak zaprojektowane, by pokonać odległość ok. 10 tys. km lub większą.

Władze północnokoreańskie kontynuują program jądrowy i próby rakietowe, mimo zakazujących tego rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i międzynarodowych sankcji. 

RP, PAP