• Środa, 18 października 2017

    imieniny: Łukasza, Juliana

Krótko

20:13 - List Papieża z okazji 800 lat pracy misyjnej franciszkanów
2017-10-18 20:13:08

List Papieża z okazji 800 lat pracy misyjnej franciszkanów

Franciszkanie obchodzą w tym roku 800-lecie swej pierwszej pielgrzymki do Ziemi Świętej, która zapoczątkowała ich pracę misyjną na Bliskim Wschodzie. Z tej okazji papież Franciszek podziękował w liście braciom z tego zakonu pracującym w Jerozolimie.

Papież przekazał franciszkanom wyrazy wdzięczności za ich wielowiekowy trud w głoszeniu chrześcijańskiego świadectwa oraz za opiekę nad pielgrzymami w Ziemi Świętej.

 

"Pilni w kontemplacji i modlitwie, prości i ubodzy, posłuszni wobec biskupa Rzymu, pełnią również dziś swą misję, żyjąc w Ziemi Świętej u boku braci z różnych kultur, narodowości i religii, siejąc pokój, braterstwo i szacunek wobec innych" - napisał Ojciec Święty.

 

Franciszkanie rozpoczęli swą pracę misyjną, lądując osiem wieków temu w porcie Akka (obecnie na północy Izraela) i powołując następnie Kustodię Ziemi Świętej, która ma siedzibę w klasztorze Najświętszego Zbawiciela w Jerozolimie.

 

"Misja kustodii w Ziemi Świętej polega na zapewnieniu, aby miejsca, po których stąpał Jezus, pozostawały miejscami żywymi, żywymi kamieniami, które mówią, i na tym, by wspólnota uczniów Chrystusa pozostawała w Ziemi Świętej żywa i aktywna" - oświadczył w związku z obchodami rocznicy kardynał Leonardo Sandri, prefekt Kongregacji Kościołów Wschodnich.

JG, PAP
19:43 - Śmierć policjanta na komisariacie w Kaliszu Pomorskim
2017-10-18 19:43:40

Śmierć policjanta na komisariacie w Kaliszu Pomorskim

Policjant zginął od strzału z broni na komisariacie w Kaliszu Pomorskim (Zachodniopomorskie) . Okoliczności zdarzenia wyjaśni śledztwo prowadzone przez prokuraturę.

Mężczyzna zginął od postrzału bronią. Na miejscu zdarzenia pracuje obecnie prokurator. Śledczy będzie ustalać czy chodzi o nieostrożne obchodzenie się z bronią służbową czy było to samobójstwo.

 

Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie nie udziela żadnych informacji dotyczących sprawy.

JG, PAP
18:35 - Trzy ofiary strzelaniny w USA
2017-10-18 18:35:34

Trzy ofiary strzelaniny w USA

Napastnik, który w środę otworzył ogień w kompleksie biurowym w miejscowości Edgwood w stanie Maryland, zabił trzy osoby i ranił dwie, następnie zbiegł. Policja uważa, że jest nadal uzbrojony i bardzo niebezpieczny – poinformowały lokalne władze.

Według policji napastnik to 37-letni Radee Labeeb Prince.

 

Lokalny szeryf Jeffrey Gahler poinformował, że jeszcze nie wiadomo, jaki był motyw tej zbrodni, i jest ona na razie traktowana przez śledczych jako odosobniony incydent niezwiązany z terroryzmem.

 

Trwa obława policyjna. Właściciel firmy mającej siedzibę w kompleksie biurowym w Edgwood Barak Caba powiedział agencji AP, że podejrzany pracował u niego przez cztery miesiące.

 

Według rzeczniczki szpitala Uniwersytetu Maryland ranni są w stanie krytycznym.

JG, PAP
17:50 - Policjantka na służbie zginęła w wypadku
2017-10-18 17:50:37

Policjantka na służbie zginęła w wypadku

Okoliczności wypadku, w którym śmiertelne obrażenia odniosła funkcjonariuszka policji, a jej kolega został ciężko ranny, wyjaśnia policja w Krasnymstawie (Lubelskie). W tył policyjnego radiowozu na poboczu uderzył inny pojazd.

Policjanci przyjechali w środę do innego zdarzenia drogowego w Łopienniku Nadrzecznym, na drodze krajowej nr 17. W pewnym momencie w tył policyjnego pojazdu uderzyło renault laguna. Siła uderzenia była tak duża, że policyjne auto obróciło się i zatrzymało na przeciwnym pasie. Tam doszło jeszcze do zderzenia z oplem zafirą – poinformował rzecznik policji w Krasnymstawie, Piotr Wasilewski.

 

Dwoje funkcjonariuszy odwiezionych zostało do szpitala. 32-letniej policjantki z wydziału ruchu drogowego krasnostawskiej komendy nie udało się uratować. 37-letni policjant przebywa w szpitalu, jego stan jest ciężki, ale stabilny.

 

Oznakowany radiowóz miał włączone światła błyskowe i mijania. Kierującemu renault nic się nie stało. Badanie alkomatem wykazało, że był trzeźwy, pobrano od niego jeszcze krew do ponownej kontroli.

 

Policjanci z Krasnegostawu, pod nadzorem prokuratury, ustalają wszystkie okoliczności tego wypadku.

JG, PAP
17:14 - Zakaz korzystania z solariów przez niepełnoletnich
2017-10-18 17:14:35

Zakaz korzystania z solariów przez niepełnoletnich

Osoby, które nie ukończyły 18 lat, nie będą mogły korzystać z solariów – przewiduje ustawa, którą dzisiaj przyjął Senat. Bez ograniczeń wiekowych dozwolone będzie tylko lecznicze stosowanie lamp ultrafioletowych.

Z inicjatywą dotyczącą zakazu korzystania z solariów przez niepełnoletnich wystąpił prezydent Andrzej Duda, który skierował do Sejmu projekt ustawy. O wprowadzenie prawnego zakazu korzystania z solariów przez dzieci od wielu lat apelował do kolejnych ministrów zdrowia rzecznik praw dziecka Marek Michalak.

 

Ustawa ma chronić zdrowie Polaków przed szkodliwym działaniem sztucznego promieniowania ultrafioletowego (UV), wydzielanego przez urządzenia wykorzystywane do naświetlania skóry, wywołujące efekt opalenizny.

 

Regulacja przewiduje zakaz korzystania z solariów przez osoby, które nie ukończyły 18 lat, oraz obowiązek zamieszczania w miejscach udostępniania solariów informacji o ryzyku związanym z korzystaniem z nich. Lecznicze stosowanie lamp ultrafioletowych ma być dozwolone bez ograniczeń wiekowych.

 

Z badań wynika, że korzystanie z solariów zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór skóry. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV jest niebezpieczna dla wszystkich grup wiekowych. Najbardziej narażone na jej negatywne skutki są dzieci i młodzież. Inicjatorzy regulacji podkreślali, że rozwiązań zawartych w ustawie od dawna oczekują onkolodzy, którzy z niepokojem obserwują postępujący od trzech dekad wzrost liczby zachorowań na czerniaka złośliwego.

 

 

15:44 - Kolejna ewakuacja budynku Rady Europejskiej i Rady UE
2017-10-18 15:44:27

Kolejna ewakuacja budynku Rady Europejskiej i Rady UE

Po raz drugi w ostatnich dniach ewakuowano w środę ludzi z budynku Rady Europejskiej i Rady UE „Europa” w Brukseli z powodu „szkodliwych oparów”, którymi zatruła się część pracowników.

Służby prasowe Rady poinformowały, że pomimo kontroli i wprowadzenia środków ostrożności w środę w budynku „Europa” doszło do kolejnego „technicznego incydentu”. Z powodu „szkodliwych oparów”, które dostały się do pomieszczeń budynku przez system wentylacyjny, w jednej z kuchni doszło do zatrucia części personelu.

 

Na miejscu są strażacy i służby medyczne. Pracownicy zostali ewakuowani do znajdującego się obok innego budynku Rady. Na miejscu pracują belgijskie służby, by zapewnić bezpieczeństwo ludziom pracującym w budynku.

 

W czwartek w budynku „Europa” mają spotkać się przywódcy państw UE. Służby prasowe informują, że środowy incydent nie przeszkodzi w zorganizowaniu tego spotkania.

 

To już drugi taki incydent w ostatnich dniach. Budynek „Europa” został ewakuowany i zamknięty w piątek około południa, kiedy kilkanaście osób zatruło się oparami. Budynek został otwarty ponownie w poniedziałek.

 

Służby obrony cywilnej ustaliły wtedy, że problem powstał w wyniku reakcji chemicznej pomiędzy dwoma przemysłowymi środkami czyszczącymi. „Wszystkie systemy zostały oczyszczone i podjęto działania zapobiegające powstawaniu problemu w przyszłości” – poinformowały służby Rady w piątek.

 

 

JG, PAP
13:24 - Dymisja szefowej MSW w Portugalii
2017-10-18 13:24:58

Dymisja szefowej MSW w Portugalii

Minister spraw wewnętrznych Portugalii Constanca Urbano de Sousa podała się w środę do dymisji w związku z niedzielno-poniedziałkowymi pożarami, w których zginęły w tym kraju 42 osoby. Premier Antonio Costa przyjął jej rezygnację.

Dymisję Sousy poprzedziły nocne protesty w Lizbonie, w których wzięło udział ponad 3 tys. osób. Manifestanci, wśród których były rodziny ofiar pożarów, domagali się odejścia szefowej MSW i skutecznej walki z coraz powszechniejszym w Portugalii kataklizmem.

 

Choć rezygnację Sousy poprzedziły krytyczne opinie polityków, także z rodzimego ugrupowania socjalistów, premier zapowiedział w poniedziałek, że nie zamierza dokonywać zmian w swoim gabinecie. Zaznaczył, że rząd dokona ulepszeń w systemie przeciwpożarowym, który – jak wykazali niezależni eksperci – nie działa najlepiej na terenie całego kraju.

 

Krytyka pod adresem szefowej MSW nasiliła się po poniedziałkowej konferencji prasowej. W trakcie spotkania z dziennikarzami Sousa poinformowała, że „z uwagi na liczne pożary nie skorzystała jeszcze z przysługującego jej urlopu”.

 

Środa jest drugim dniem trzydniowej żałoby narodowej w Portugalii po ostatnich pożarach. To druga żałoba narodowa w tym kraju w ciągu ostatnich czterech miesięcy. Wcześniej ogłoszono ją 18 czerwca, nazajutrz po pożarze w gminie Pedrogao Grande, gdzie ogień zabił 64 osoby.

 

JG, PAP
12:56 - Minister kultury podpisał umowy o dofinansowanie ośmiu instytucji
2017-10-18 12:56:14

Minister kultury podpisał umowy o dofinansowanie ośmiu instytucji

Wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński podpisał w środę w Warszawie umowy o dofinansowanie ośmiu instytucji kultury. „Dobrze, że sprawnie wydawane są pieniądze inwestycyjne na kulturę; to są bardzo ciekawe projekty” – powiedział Gliński.

W środę w siedzibie MKiDN z udziałem wicepremiera, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego podpisano osiem umów o dofinasowanie w ramach VIII osi priorytetowej – Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury – Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

 

„Dobrze, że sprawnie wydawane są pieniądze inwestycyjne na kulturę, gratuluję beneficjentom udziału i oczekuję szybkiego i sprawnego skończenia tych inwestycji” – powiedział Gliński. „To są bardzo ciekawe projekty” – dodał.

 

„To, co było zaplanowane na cztery lata, zrobiliśmy w ministerstwie (...) przez dwa lata. Środki europejskie przeznaczone w tej perspektywie budżetowej na kulturę na inwestycje, poprzez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostały rozdysponowane. Ponieważ zostały tak szybko rozdysponowane, to my oczywiście liczymy na dogrywkę i Ministerstwo Rozwoju mam nadzieję, że tę dogrywkę nam da, czyli dostaniemy dodatkowe środki” – podkreślił Gliński.

 

Beneficjentami programu są: Parafia Rzymskokatolicka Wszystkich Świętych w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie, Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, Gmina Grodzisk Mazowiecki oraz Fundacja Drabina Rozwoju.

 

Łączna wartość dofinasowania ze środków unijnych w umowach, które zostały podpisane, to ponad 72 mln 600 tys. zł. Natomiast dofinansowanie w ramach środków pochodzących z budżetu państwa wyniesie ponad 13 mln zł.

 

 

JG, PAP
11:35 - Iracka armia odbiła z rąk sił kurdyjskich tereny w prowincji Niniwa
2017-10-18 11:35:26

Iracka armia odbiła z rąk sił kurdyjskich tereny w prowincji Niniwa

Irackie siły przejęły we wtorek kontrolę nad obszarami, które były w rękach sił kurdyjskich w prowincji Niniwa w północnym Iraku – podała w środę iracka armia. Wśród pozycji, które odbito z rąk peszmergów, jest tama na Tygrysie koło Mosulu.

Agencja Reutera zwraca uwagę, że kurdyjscy bojownicy opuścili te tereny jeszcze przed przybyciem irackiego wojska. Kurdowie przejęli te obszary przed trzema laty, kiedy siły irackie zaangażowane były w walkę z dżihadystami z Państwa Islamskiego.

 

Agencja AFP pisze, że irackie siły zbrojne osiągnęły swe cele podczas trwającej 48 godzin operacji, która pozwoliła im na rozmieszczenie wojsk w trzech prowincjach, częściowo opanowanych przed trzema laty przez peszmergów.

 

„Przywróciliśmy bezpieczeństwo w strefach wokół Kirkuku. Siły zostały ponownie rozmieszczone i przejęły kontrolę nad miastami Chanakin i Dżalula w prowincji Dijala, a także nad miastami Machmur, Baszika i Sindżar, tamą mosulską oraz innymi strefami w prowincji Niniwa” – podano w komunikacie.

 

Tama na Tygrysie, która znajduje się około 60 km na północny zachód od Mosulu, jest największa w Iraku i w całym regionie. Zbudowano ją w połowie lat 80. na rozkaz byłego dyktatora tego kraju Saddama Husajna (stąd też konstrukcja ta jest też znana jako tama Saddama). Stała się ona głównym źródłem energii dla liczącego niemal dwa miliony mieszkańców Mosulu.

 

 

JG, PAP
10:44 - Łapiński o wizycie Erdogana: To była dobra wizyta
2017-10-18 10:44:17

Łapiński o wizycie Erdogana: To była dobra wizyta

To była dobra wizyta – tak wtorkową wizytę prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana w Polsce ocenił rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Dodał, że podczas spotkania Andrzeja Dudy z prezydentem Turcji poruszane były różne tematy, „które może są w pewien sposób kłopotliwe dla strony drugiej”.

We wtorek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan spotkał się w Warszawie z prezydentem Andrzejem Dudą. Rozmawiał także z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim i marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim. Prezydenci Polski i Turcji wzięli udział w Forum Gospodarczym.

 

Łapiński pytany o tę wizytę ocenił, że „to była dobra wizyta”. – Był prezydent kraju, który jest członkiem NATO, jest naszym sojusznikiem w Pakcie Północnoatlantyckim. Kraju, który ma drugą co do liczebności armię w NATO [...]. Kraju, który ma też kluczowe znaczenie dla tego, co się dzieje na Bliskim Wschodzie, a także kluczowe znaczenie dla tego, co się dzieje z kryzysem uchodźczym – podkreślił.

 

Na pytanie, czy okoliczności wizyty Erdogana w Polsce nie były „marne” w kontekście zamachu stanu, który miał tam miejsce, Łapiński odparł: – Ale marne okoliczności nie były, żeby prezydent Erdogan był zapraszany na szczyt G20 do Niemiec i rozmawiał z Angelą Merkel, marne okoliczności nie były, żeby rozmawiał z Donaldem Tuskiem, z Jeane’em-Claude’em Junckerem, z prezydentem Francji.

 

Dopytywany, czy prezydent Duda rozmawiał z Erdoganem na temat praw człowieka w Turcji, rzecznik prezydenta powiedział, że pomiędzy prezydentami odbyła się szczera rozmowa. – Poruszane były różne tematy, nawet takie, które być może są w pewien sposób kłopotliwe dla strony drugiej – zaznaczył.

 

 

JG, PAP
08:41 - Wizyta szefa MSZ w krajach Kaukazu Południowego
2017-10-18 08:41:24

Wizyta szefa MSZ w krajach Kaukazu Południowego

Od spotkania z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem rozpoczęła się trzydniowa wizyta ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego w trzech krajach Kaukazu Południowego. Oprócz Baku, Waszczykowski odwiedzi również stolice Gruzji oraz Armenii.

Szefowi dyplomacji towarzyszy delegacja z udziałem przedstawicieli resortów spraw wewnętrznych i administracji oraz infrastruktury i budownictwa, a także polskich spółek zainteresowanych ekspansją w regionie – LOT, PKP, PGZ i PWPW.

 

Jak zapowiedział w rozmowie z PAP Waszczykowski, głównymi tematami prowadzonych przez niego rozmów będzie współpraca krajów Kaukazu z Unią Europejską, sytuacja bezpieczeństwa w regionie i szerzej w Europie, a także relacje odwiedzanych państw z sąsiadami i czołowymi aktorami międzynarodowymi.

 

„Zależy nam na intensyfikacji kontaktów politycznych” – podkreślił szef MSZ. W jego ocenie Polska ma w tym obszarze „sporo do nadrobienia po zaniedbaniach poprzedniej ekipy rządzącej, która zerwała z kaukaskim kierunkiem dyplomacji śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego”.

 

W trakcie wizyty – dodał minister – omówione zostaną ponadto „możliwości dalszego współdziałania przy realizacji projektów gospodarczych i infrastrukturalnych”.

 

W Azerbejdżanie Waszczykowski ma poruszyć ponadto kwestię zwiększenia obecności gospodarczej Polski w tym kraju „w sektorach takich jak transport i logistyka czy przemysł spożywczy”.

 

W czwartek Waszczykowski poleci do Tbilisi, gdzie ma rozmawiać m.in. z prezydentem Gruzji Giorgim Margwelaszwilim i premierem Giorgim Kwirikaszwilim; złoży również wieniec pod znajdującym się w gruzińskiej stolicy popiersiem Lecha Kaczyńskiego.

 

Następnie Waszczykowski uda się do Erywania, gdzie ma zaplanowane spotkania z prezydentem Armenii Serżem Sarkisjanem oraz ministrem spraw zagranicznych tego kraju Edwardem Nalbandianem.

 

 

JG, PAP
08:30 - Pakistan: Siedmiu członków sił bezpieczeństwa zginęło w wybuchu
2017-10-18 08:30:19

Pakistan: Siedmiu członków sił bezpieczeństwa zginęło w wybuchu

Co najmniej siedmiu członków pakistańskich sił bezpieczeństwa zginęło w środę w wybuchu w mieście Kweta na południowym zachodzie Pakistanu – poinformowała pakistańska telewizja Geo TV.

Do eksplozji doszło w momencie przejazdu ciężarówki wiozącej członków sił bezpieczeństwa. Na razie nie wiadomo, co spowodowało wybuch. Telewizja pokazała nagranie, na którym widać spalone pozostałości po samochodzie.

 

Według telewizji ARY News w wybuchu w Kwecie śmierć poniosło sześć osób.

 

Kweta jest stolicą prowincji Beludżystan, położonej przy granicy z Iranem i Afganistanem. Beludżystan to najbiedniejsza prowincja Pakistanu, mimo znajdujących się tam złóż ropy i gazu. Od lat wstrząsany jest aktami przemocy na tle wyznaniowym oraz zbrojnym powstaniem separatystycznym; dochodzi tam także do krwawych zamachów przeprowadzanych przez radykałów powiązanych z Państwem Islamskim.

 

JG, PAP