• Czwartek, 24 sierpnia 2017

    imieniny: Bartłomieja, Jerzego, Emilii

Krótko

19:50 - Przez pomyłkę wysłali listy o wydaleniu obywateli UE
2017-08-23 19:50:02

Przez pomyłkę wysłali listy o wydaleniu obywateli UE

Brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych wysłało przez pomyłkę około stu listów do obywateli państw Unii Europejskiej mieszkających w Wielkiej Brytanii, informując ich o tym, że powinni opuścić kraj lub liczyć się z deportacją – poinformowały w środę media.

Sprawa została nagłośniona, gdy doktor Eva Johanna Holmberg, wykładająca na jednym z londyńskich uniwersytetów obywatelka Finlandii, napisała w mediach społecznościowych, że dostała taki list.

Według fragmentów zamieszczonych w internecie, Holmberg – mieszkająca na południu Anglii wraz z mężem Brytyjczykiem – została błędnie uznana za osobę, która „nie korzysta z praw traktatowych” i na mocy ustawy imigracyjnej z 1999 roku powinna w ciągu miesiąca opuścić kraj lub liczyć się z zatrzymaniem przez brytyjskie służby graniczne.

Holmberg powiedziała, że od otrzymania przez nią listu do wycofania tej decyzji minęło sześć dni, w trakcie których musiała wydać blisko cztery tysiące funtów na konsultacje z występującymi w jej imieniu prawnikami.

Brytyjskie MSW przyznało w oświadczeniu, że doszło do błędu, i zapewniło, że „pilnie próbuje ustalić, jak do tego doszło”.

Dodano, że MSW „kontaktuje się ze wszystkimi, którzy otrzymali taki list, żeby wyjaśnić, że mogą go zignorować”, a „prawa obywateli Unii Europejskiej mieszkających w Wielkiej Brytanii pozostają niezmienione”.

 

 

RP, PAP
17:50 - Wayne Rooney zakończył reprezentacyjną karierę
2017-08-23 17:50:14

Wayne Rooney zakończył reprezentacyjną karierę

Angielski piłkarz Wayne Rooney zakończył reprezentacyjną karierę. 31-latek w drużynie narodowej wystąpił 119 razy i zdobył 53 bramki. Więcej spotkań na koncie ma tylko legendarny bramkarz Peter Shilton – 125, a goli nikt nie strzelił więcej.

Rooney o decyzji poinformował po spotkaniu z selekcjonerem Garethem Southgate'em, który chciał wiedzieć, czy może na niego liczyć w zbliżających się meczach eliminacji mistrzostw świata 2018 z Maltą i Słowacją.

– To trudna decyzja i przedyskutowałem ją z rodziną oraz bliskimi. Gra w reprezentacji zawsze była dla mnie czymś wyjątkowym i traktowałem ją jako wielki przywilej. Uznałem jednak, że czas odejść. Powrót z Manchesteru United do Evertonu również był dla mnie trudny, ale wiem, że zrobiłem słusznie. Teraz chcę całkowicie poświęcić się klubowi, w którym zaczęła się moja kariera – podkreślił.

Rooney w drużynie narodowej zadebiutował 12 lutego 2003 roku. Mając zaledwie 17 lat i 111 dni, został najmłodszym w historii piłkarzem, który dostąpił tego zaszczytu. Później to miano odebrał mu Theo Walcott (17 lat i 75 dni). Rooney wciąż jednak jest najmłodszym w historii zdobywcą gola dla Anglii – 17 lat i 317 dni.

Poprzedni sezon był dla niego trudny. Trener José Mourinho przestał go widzieć w podstawowym składzie Manchesteru United, a Southgate nie powołał na czerwcowe mecze ze Szkocją i Francją. Rooney po 13 latach zdecydował się na powrót do Evertonu, którego jest wychowankiem, i wyraźnie odżył. W dwóch meczach obecnych rozgrywek strzelił dwa gole, a ostatni z nich był jednocześnie jego 200. w Premier League.

RS, PAP
17:29 - Libia: 11 osobom ścięto głowy w ataku na buntowników
2017-08-23 17:29:56

Libia: 11 osobom ścięto głowy w ataku na buntowników

Co najmniej dziewięciu żołnierzom i dwóm cywilom ścięto głowy podczas ataku na pozycje Libijskiej Armii Narodowej (ANL), lojalnej wobec zbuntowanego gen. Chalify Haftara – powiedział agencji AFP rzecznik tych sił. Atak przypisał on Państwu Islamskiemu (IS).

Atak, do którego na razie nikt się nie przyznał, miał miejsce w środę o świcie w punkcie kontrolnym sił lojalnych wobec Haftara w regionie (szabijja) Al-Dżufra, około 500 km na południe od Trypolisu na zachodzie kraju – pisze agencja AFP, nie podając dokładnego miejsca.

Na początku czerwca ANL zajęła ten region, w którym znajduje się m.in. baza powietrzna. Baza ta była opanowana przez Brygady Obrony Bengazi, koalicję bojowników walczących z Haftarem, w tym islamistów, wypartych z Bengazi na wschodzie Libii.

Zdaniem analityków i źródeł wojskowych nawet po utracie swego bastionu w Syrcie na północy kraju w grudniu 2016 roku Państwo Islamskie pozostaje aktywne w Libii, szczególnie na południu i wschodzie kraju.

Siły Haftara kontrolują znaczny obszar państwa, rozciągający się od granicy z Egiptem na wschodzie aż do środkowej Libii. Haftar, generał libijskiej armii za rządów Muammara Kadafiego, od czasu obalenia dyktatora opierał się próbom włączenia go do zjednoczonych sił zbrojnych, a także przezwyciężenia podziałów między wschodnimi i zachodnimi regionami kraju.

Uznawany przez społeczność międzynarodową rząd Libii, na którego czele stoi premier Fajiz Mustafa as-Saradż, kontroluje tylko niektóre obszary kraju. I choć działa w Trypolisie od marca 2016 roku, to większa część Libii jest nadal pogrążona w chaosie.

RS, PAP
17:15 - Niemcy sprowadzają złoto przechowywane za granicą
2017-08-23 17:15:45

Niemcy sprowadzają złoto przechowywane za granicą

Niemiecki bank centralny (Deutsche Bundesbank) poinformował w środę o zrealizowaniu z trzyletnim wyprzedzeniem planu sprowadzenia z powrotem do Niemiec części rezerw złota umieszczonych za granicą w okresie zimnej wojny.

W 2013 roku przyjęto założenie, że ponad połowa tych rezerw będzie przechowywana w Niemczech. Sfinalizowania tego planu początkowo oczekiwano do 2020 roku.

Z Paryża powróciło właśnie ostatnie 91 ton przechowywanego tam niemieckiego złota. W niemieckich skarbcach jest teraz 50,6 proc. niemieckich rezerw złota, wynoszących obecnie 3378 ton. 36,6 proc. pozostaje w Nowym Jorku i 12,8 proc. w Londynie. W Paryżu Niemcy już złota nie przechowują.

W okresie zimnej wojny Niemcy Zachodnie przechowywały większość swego złota za granicą, w obawie, że mogłoby ono przepaść w razie inwazji Związku Sowieckiego.

Szef niemieckiego banku centralnego Carl-Ludwig Thiele podkreślił, że każda sprowadzona z zagranicy sztabka złota została dokładnie sprawdzona i że nie było żadnych zastrzeżeń. Koszty całej operacji sprowadzania złota z zagranicy wyniosły – wg banku centralnego – 7,7 miliona euro.

Niemieckie rezerwy złota to ok. 270 tys. sztabek łącznej wartości – według obecnego kursu – 120 miliardów euro – odnotowuje agencja dpa.

RS, PAP
17:05 - Służby monitorują sytuację powodziową
2017-08-23 17:05:00

Służby monitorują sytuację powodziową

Wojewoda zachodniopomorski powołał w 6 gminach sztaby zarządzania kryzysowego w związku z ulewami, jakie wystąpiły w nocy z wtorku na środę. W ciągu doby strażacy odnotowali 229 wyjazdów, podczas których wypompowywali wodę z piwnic, mieszkań oraz budynków publicznych.

Jak podał urząd marszałkowski, w pobliżu Darłowa został przerwany wał przeciwpowodziowy, a woda przelewa się na polder Rusko II. Odnotowano także wyrwy w wałach zabezpieczających w Jeżycach, gdzie na odcinku 30 m ułożono ponad 1 tys. worków z piaskiem.

„Na rzece Grabowej sytuacja jest poważna. Tu w wielu miejscach woda zrównała się z koroną wału, a miejscami, jak w pobliżu wsi Nowy Żytnik, przesiąka pod wałami. Woda opadowa zalała również teren stawów rybnych w Jeżyczkach” – informuje urząd marszałkowski. Jak dodaje, „sytuację monitoruje Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych, który agregaty pompowe oraz agregaty prądotwórcze skierował do Żukowa Morskiego, Bobolina i Bukowa Morskiego”.

Minister Mariusz Błaszczak podczas rozmowy z wojewodą Krzysztofem Kozłowskim zapoznał się z sytuacją hydrologiczną na Pomorzu Zachodnim – poinformowało w środę na swojej stronie internetowej Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. „Wojewoda poinformował ministra o aktualnych działaniach, które prowadzą podległe służby. Zapewnił, że na bieżąco monitoruje sytuację i jest gotowy do podjęcia działań w przypadku wzrostu zagrożenia” – czytamy w komunikacie.

Jak informuje rzecznik wojewody zachodniopomorskiego Agnieszka Muchla, „sztaby zarządzania kryzysowego pracują w sześciu gminach: w Drawsku Pomorskim, mieście Koszalin, w Mielnie, Będzinie, Polanowie i Darłowie”.

– Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego na bieżąco monitoruje sytuację w województwie i jest w stałym kontakcie z miejscowymi sztabami. Żaden sztab do tej pory nie zgłaszał potrzeby uzyskania dodatkowej pomocy – powiedział wicewojewoda zachodniopomorski Marek Subocz.

Do środy do Urzędu Wojewódzkiego Województwa Zachodniopomorskiego wpłynęły dwa wnioski z gminy Wierzchowo dotyczące uzyskania pomocy od państwa dla mieszkańców na pokrycie szkód wywołanych przez wichury i burze. Jak informuje urząd, kolejne wnioski o odszkodowanie wpłyną od mieszkańców Postomina i Darłowa.

RS, PAP
16:55 - Maroko: Aresztowania w związku z zamachami w Katalonii
2017-08-23 16:55:07

Maroko: Aresztowania w związku z zamachami w Katalonii

Śledztwo w sprawie ostatnich ataków terrorystycznych w Katalonii wykazało, iż terroryści utrzymywali międzynarodowe kontakty – podał w środę hiszpański portal ABC. We wtorek w Maroku zatrzymano dwóch mężczyzn podejrzanych o związek z zamachowcami.

W Casablance policja zatrzymała Iszama Enadiego, rozwoziciela butli z gazem w katalońskim Ripoll, gdzie mieszkała większość zamachowców. Mężczyzna najprawdopodobniej zajmował wspólny lokal z Junesem Abujakubem, dżihadystą, który w ubiegły czwartek staranował ludzi na promenadzie Las Ramblas w Barcelonie. Abujakuba zastrzelono po czterech dniach poszukiwań.

Enadi jest podejrzewany o współudział w dostarczeniu butli, które miały być zainstalowane w samochodach, mających posłużyć do przeprowadzenia ataku. Jeśli jego rola się potwierdzi, może on zostać uznany za 13. członka grupy terrorystycznej.

We wtorek, w marokańskim Nador – oddalonym o 15 km od Melilli, hiszpańskiej enklawy w Maroku – policja zatrzymała również drugiego mężczyznę, kuzyna Drissa i Mussy Ukabirów, należących do komórki terrorystycznej odpowiedzialnej za zamachy w Katalonii. Zgodnie z informacjami podanymi przez policję, 28-latek został aresztowany za nakłanianie do terroryzmu i jego gloryfikację.

Jak podała marokańska telewizja 2M, mężczyzna ujęty w Nador jest „silnie zradykalizowany” i zadeklarował wierność Państwu Islamskiemu (IS). Policja podejrzewa, że był w trakcie przygotowywania „wielu zamachów”, m.in. planował atak na ambasadę Hiszpanii w Rabacie.

Służby bezpieczeństwa potwierdziły, iż zadeklarował on zamiar przeprowadzenia zamachu. Obecnie służby sprawdzają, czy jest to tylko deklaracja niepodparta żadnymi przygotowaniami lub środkami, czy może mężczyzna podjął już kroki w celu przeprowadzenia ataku terrorystycznego.

Kuzyn Ukabirów został aresztowany w Maroku, jednak mieszkał w tej samej dzielnicy Ripoll, w której żyli zamachowcy.

Policja w Hiszpanii i Maroku zatrzymała już łącznie siedem osób podejrzanych o związki z zamachami w Katalonii. Spośród czterech mężczyzn zatrzymanych w Hiszpanii dwóch oskarżono o przynależność do organizacji terrorystycznej, morderstwo i posiadanie materiałów wybuchowych. Hiszpański sąd nakazał we wtorek wypuszczenie trzeciego z zatrzymanych, a czwartego z nich zatrzymano na 72 godziny.

RS, PAP
16:45 - Portugalia: Służby nasilą kontrole w miejscach publicznych
2017-08-23 16:45:13

Portugalia: Służby nasilą kontrole w miejscach publicznych

Portugalskie służby nasilą kontrole w miejscach publicznych, szczególnie tych związanych z turystyką. Aby przeciwdziałać zagrożeniu terrorystycznemu, sprawdzane będą m.in. hotelowe rezerwacje i wynajmowane przez turystów samochody.

Władze Portugalii zapowiedziały, że choć nie zwiększą w kraju poziomu zagrożenia terrorystycznego po zamachach w Katalonii, to wprowadzą dodatkowe środki bezpieczeństwa, szczególnie w miejscach związanych z turystyką.

Jak ujawniły w środę portugalskie media, powołując się na źródła policyjne, na granicach zwiększona zostanie liczba funkcjonariuszy, a dodatkowe patrole pojawią się w miejscach często odwiedzanych przez turystów.

W miniony weekend w kilkudziesięciu najliczniej odwiedzanych przez turystów miejscach Lizbony, Coimbry i Porto zamontowane zostały bariery ochronne w formie betonowych klocków oraz dużych drewnianych donic.

Tygodnik „Expresso” ustalił, że aby przeciwdziałać zagrożeniu terrorystycznemu, portugalskie służby bezpieczeństwa nasilą kontrole rezerwacji hotelowych oraz wynajmowanych przez turystów samochodów.

„Funkcjonariusze będą też zwracać większą uwagę na pojazdy turystów o określonych tablicach rejestracyjnych” – podał lizboński tygodnik.

Dodatkowe siły policyjne mają zostać skierowane również do zabezpieczenia środków transportu w portugalskich miastach, masowych imprez sportowych, a także na liczne o tej porze roku festiwale i festyny.

Media w Portugalii bardzo dużo miejsca poświęcają zamachom terrorystycznym w sąsiedniej Hiszpanii, w których 17 i 18 sierpnia zginęło łącznie 15 osób, w tym dwie obywatelki Portugalii, pochodzące z podlizbońskiej Sintry.

We wtorek portugalskie media ujawniły, że dwaj pochodzący z Afryki Północnej przedstawiciele Państwa Islamskiego (IS) próbowali utworzyć na terytorium Portugalii komórkę dżihadystyczną. Przez dwa lata werbowali oni młodzież do organizacji terrorystycznej.

Zatrzymani kilka miesięcy temu przez policję dżihadyści przebywają w więzieniu w oczekiwaniu na proces. Według niektórych źródeł, pochodzą z Maroka, podobnie jak terroryści z Katalonii.

RS, PAP
16:35 - Ukraina wysyła obserwatorów na manewry Zapad-17
2017-08-23 16:35:11

Ukraina wysyła obserwatorów na manewry Zapad-17

Ukraina wyśle swoich obserwatorów na rozpoczynające się w połowie września rosyjsko-białoruskie manewry wojskowe Zapad-17 – poinformował w środę Sztab Generalny ukraińskich Sił Zbrojnych, który oświadczył, że zaproszenie na ćwiczenia wystosowała Białoruś.

Manewry będzie monitorowało dwóch ukraińskich weryfikatorów, którzy będą przebywali na terytorium Białorusi w dniach 16-20 września – podał Sztab na swoim profilu na Facebooku.

Ćwiczenia Zapad-17 mają się odbyć na Białorusi w dniach 14-20 września. Według oficjalnych informacji, weźmie w nich udział 12,7 tys. wojskowych, w tym 3 tys. z Rosji; zaangażowanych zostanie 700 jednostek sprzętu wojskowego.

Minister obrony Ukrainy Stepan Połtorak jeszcze w czerwcu oświadczył, że odbywające się przy granicy z Ukrainą rosyjsko-białoruskie manewry są zagrożeniem, które spotka się z odpowiednią reakcją władz w Kijowie.

– Mogą być wykorzystane do rozpoczęcia agresji nie tylko przeciwko Ukrainie, ale przeciwko każdemu innemu państwu Europy, które ma wspólną granicę z Rosją – powiedział w Brukseli po spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Rosyjsko-białoruskie manewry Zapad odbywają się co dwa lata, na przemian na terytorium jednego z tych dwóch państw.

RS, PAP
16:12 - Izrael: Palestyńczyk skazany za zabójstwo Polki
2017-08-23 16:12:47

Izrael: Palestyńczyk skazany za zabójstwo Polki

23-letni Palestyńczyk został skazany na dożywocie przez izraelski sąd za zamordowanie 24-letniej kaliszanki – poinformował jej ojciec Benedykt Roźmiarek, na podstawie odpisu wyroku, który otrzymał. Dziewczyna zginęła podczas pielgrzymki leśników do Ziemi Świętej.

19 kwietnia 2015 roku 24-letnia kaliszanka uczestniczyła w pielgrzymce do Nazaretu wspólnie z ojcem i kilkudziesięcioma innymi osobami z terenu diecezji kaliskiej.

– W dniu tragedii została w hotelu, bo źle się czuła. Jak podano, kiedy wybrała się na targ po owoce, została zaczepiona przez młodego Palestyńczyka. Zaczęła uciekać – powiedział Roźmiarek.

Według przekazanych informacji mężczyzna zeznał przed sądem, że zaczął gonić kobietę w obawie, że wyjdzie na jaw to, że w Izraelu przebywa i pracuje nielegalnie. Udusił turystkę na terenie budowy jej własną chustką i ciało ukrył w pobliskim lesie.

Zwłoki znaleziono po trzech dniach. Pomógł w tym wuj mordercy, któremu miał powiedzieć, że znalazł ciało kobiety. W trakcie śledztwa mężczyzna przyznał się do zabójstwa, dowodem były ślady DNA znalezione na ciele ofiary.

Palestyńczyk został skazany na dożywocie za morderstwo i nielegalny pobyt w Izraelu. Ponadto rodzinie ofiary ma zapłacić 250 tys. szekli, czyli ok. 250 tys. zł.

Wyrok nie jest prawomocny.

RS, PAP
15:48 - Papieski tweet
2017-08-23 15:48:00

Papieski tweet

„Pan pozostaje bliski wszystkim ofiarom starych i nowych form niewolnictwa: nieludzkiej pracy, niegodziwego handlu, wykorzystywania” – napisał Franciszek na Twitterze.

RS
15:33 - Afganistan: Pięć osób zginęło w talibskim zamachu
2017-08-23 15:33:20

Afganistan: Pięć osób zginęło w talibskim zamachu

Co najmniej pięć osób zginęło, a 25 zostało rannych w zamachu samobójczym dokonanym w środę przez talibów w mieście Laszkargah na południu Afganistanu – poinformowały lokalne władze.

Zamachowiec-samobójca wysadził się w powietrze w samochodzie wyładowanym materiałami wybuchowymi na parkingu niedaleko komendy głównej policji w Laszkargah, stolicy prowincji Helmand – oświadczył Omar Zwak, rzecznik gubernatora tej prowincji, cytowany przez AFP.

Ten sam rzecznik powiedział agencji AP, że rannych w eksplozji zostało 38 osób. Zastrzegł, że bilans ofiar śmiertelnych może wzrosnąć. Dodał także, że celem zamachowca był konwój wojskowy.

Do ataku przyznali się talibowie. Informację o tym zamieścił na koncie na Twitterze rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid.

Helmand jest bastionem talibów, którzy kontrolują około 80 proc. terytorium prowincji i zajmują pozycje w odległości zaledwie kilkuset metrów od Laszkargah.

Stolica Helmandu i jeden z ostatnich obszarów pod kontrolą rządu w tej prowincji była celem wielokrotnych ataków ze strony talibów. Intensyfikacja walki w prowincji w ubiegłym roku skłoniła tysiące mieszkańców okolicznych terenów do schronienia się w Laszkargah.

RS, PAP
14:38 - Betonowe bariery wokół katedry w Kolonii
2017-08-23 14:38:49

Betonowe bariery wokół katedry w Kolonii

Niemiecka policja ustawiła betonowe bariery wokół słynnej gotyckiej katedry w Kolonii. Decyzję podjęto w związku z doniesieniami, że terroryści z Katalonii chcieli dokonać zamachu na barcelońską bazylikę Sagrada Familia, inną perłę architektury.

– Po analizie ataków w Europie podjęliśmy decyzję, by działać tak szybko, jak to możliwe – oświadczył rzecznik policji cytowany w środę przez Agencję Reutera. – Naszym zadaniem jest ochrona miejsc wrażliwych, a katedra jest symbolem Kolonii, znanym na całym świecie.

Kolońska katedra pod wezwaniem świętego Piotra i Najświętszej Marii Panny należy do najważniejszych katolickich świątyń w Niemczech.

Agencja Reutera informuje, że po zeszłotygodniowym zamachu w centrum Barcelony, gdzie furgonetka wjechała w tłum, zabijając 13 osób, w wielu niemieckich miastach wzmocniono środki bezpieczeństwa. Wcześniej obawiano się, że stawianie betonowych zabezpieczeń odstraszy turystów.

W Berlinie bariery otaczają miejsce jarmarku bożonarodzeniowego, gdzie w grudniu 2016 roku islamski terrorysta wjechał ciężarówką w tłum ludzi, zabijając 12 osób i raniąc ponad 50. Agencja Reutera zastrzega jednak, że poza tym rozwiązaniem nie wprowadzono wielu dodatkowych zabezpieczeń.

We wtorek hiszpański dziennik „El Mundo” poinformował, że grupa terrorystyczna odpowiedzialna za zamachy w Katalonii z czwartku i piątku planowała atak na bazylikę Sagrada Familia w Barcelonie i inne budynki w tym mieście. Zdaniem policji, zamachowcy planowali zamach z użyciem środków wybuchowych, jednak z powodu niespodziewanego wybuchu w ich bazie logistycznej w Alcanar, 200 km od Barcelony, zmienili plany i postanowili przeprowadzić zamachy przy użyciu samochodów.

RS, PAP
14:10 - Futsalowy Puchar UEFA: Wysoka wygrana mistrza Polski
2017-08-23 14:10:06

Futsalowy Puchar UEFA: Wysoka wygrana mistrza Polski

Futsalowy mistrz Polski Rekord Bielsko-Biała rozgromił północnoirlandzki Belfast United 20:3 (12:1) w pierwszym meczu turnieju eliminacyjnego Pucharu UEFA, rozgrywanego w duńskim Svendborgu.

Pozostałymi rywalami bielszczan będą mistrzowie Grecji Doukas SAC (czwartek) i Danii Kopenhaga Futsal (sobota).

Czterozespołowych grup eliminacyjnych jest osiem. Awans do fazy głównej odpowiednika piłkarskiej Ligi Mistrzów uzyska tylko zwycięzca turnieju, który trafi do grupy wraz ze słowackim Slovanem Bratysława, gruzińskim zespołem Georgians i kolejnej ekipy z eliminacji (mistrz Norwegii, Bułgarii, Holandii lub Szkocji).

Turnieje tej fazy zaplanowano na połowę października. Ich zwycięzcy awansują do rundy elitarnej z udziałem 16 drużyn, które zostaną podzielone na cztery grupy. Ostatnim etapem rywalizacji będzie kwietniowy Final Four. W sumie do rywalizacji w tej edycji pucharu zgłosiła się rekordowa liczba 56 drużyn.

RS, PAP
13:53 - Koniec akcji poszukiwawczej opolskiego księdza
2017-08-23 13:53:51

Koniec akcji poszukiwawczej opolskiego księdza

Ratownicy zakończyli akcję poszukiwawczą księdza diecezji opolskiej Krzysztofa Grzywocza, który zaginął w Alpach Szwajcarskich – poinformowało PAP biuro prasowe diecezji opolskiej. Duchowny został uznany oficjalnie za zaginionego.

Ks. Krzysztof Grzywocz zastępował na czas wakacji księdza w szwajcarskiej miejscowości Betten. W czwartek po porannej Mszy św. udał się w góry. W schronisku przy szlaku prowadzącym na Bortelhorn w Alpach Szwajcarskich poinformował o celu swojej wędrówki. Tu widziano go po raz ostatni.

W akcji poszukiwawczej uczestniczyły śmigłowce i zespoły ratowników ze specjalnie wyszkolonymi psami. Na miejsce zdarzenia udał się sekretarz biskupa opolskiego ks. Joachim Kobienia, który wysoko oceniał zaangażowanie ratowników. – Niestety, nie udało się znaleźć ks. Grzywocza. Dzisiaj otrzymaliśmy informację, że akcja została zakończona, a ksiądz Grzywocz uznany za zaginionego – powiedziała PAP Hanna Honisz z biura prasowego diecezji opolskiej.

RS, PAP
13:35 - Terroryści planowali zamach na bazylikę Sagrada Familia
2017-08-23 13:35:39

Terroryści planowali zamach na bazylikę Sagrada Familia

Terrorysta należący do grupy odpowiedzialnej za zamachy w Katalonii Mohamed Uli Szemlal powiedział na wtorkowym przesłuchaniu, że grupa planowała zamach na słynną barcelońską bazylikę Sagrada Familia i inne budynki w tym mieście – podał dziennik „El Mundo”.

Hiszpańska gazeta powołuje się na źródła sądowe obecne na przesłuchaniu podejrzanego.

Szemlal miał również zeznać, że wskazywany jako przywódca grupy marokański imam Abdelbaki As-Satty, który zginął w środę w eksplozji w Alcanar, ok. 200 km na południowy zachód od Barcelony, zamierzał wysadzić się w powietrze. Wcześniej informowano, że Szemlal zeznał, iż komórka terrorystyczna odpowiedzialna za zamachy w Katalonii przygotowywała większy atak z użyciem środków wybuchowych.

Po wtorkowym przesłuchaniu czterem podejrzanym w tej sprawie, trzem Marokańczykom i Hiszpanowi, postawiono zarzut zabójstw o podłożu terrorystycznym, przynależności do organizacji terrorystycznej oraz posiadania broni – pisze AFP.

RS, PAP