• Czwartek, 20 lipca 2017

    imieniny: Czesława, Hieronima

Krótko

16:13 - Sejm uchwalił nową ustawę o Sądzie Najwyższym
2017-07-20 16:13:18

Sejm uchwalił nową ustawę o Sądzie Najwyższym

Sejm uchwalił w czwartek nową ustawę o Sądzie Najwyższym, która przewiduje m.in. możliwość przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Za ustawą głosowało 235 posłów, przeciw było 192, zaś 23 wstrzymało się od głosu.

Nowa ustawa przewiduje m.in. utworzenie trzech nowych izb SN, zmiany w trybie powoływania sędziów SN i umożliwienie przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku.

Posłowie wprowadzili ponad 30 poprawek PiS, które wnoszą do ustawy o SN m.in. propozycje zgłoszone przez prezydenta Andrzeja Dudę. Poprawki te wzmacniają kompetencje głowy państwa i wprowadzają przepis, że Sejm będzie wybierał sędziów, członków KRS, większością 3/5 głosów.

Inna poprawka – uwzględniająca wniosek prezydenta Andrzeja Dudy – zakłada, iż o tym, kto spośród obecnych sędziów pozostanie w SN po uchwaleniu nowej ustawy, ostatecznie zdecyduje prezydent, a nie – jak pierwotnie proponowano – minister sprawiedliwości. Zgodnie ze zmodyfikowanym przepisem „z dniem następującym po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy sędziowie Sądu Najwyższego, powołani na podstawie przepisów dotychczasowych, zostają przeniesieni w stan spoczynku, z wyjątkiem sędziów, których pozostanie w stanie czynnym zostało zatwierdzone przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej”.

Kolejna poprawka przewiduje, że regulamin SN będzie określał prezydent w drodze rozporządzenia, a nie minister sprawiedliwości.

Poprawką wydłużono też vacatio legis ustawy z 14 do 30 dni.

Odrzuconych zostało natomiast ponad 1,3 tys. poprawek wszystkich klubów opozycyjnych: PO, Nowoczesnej, PSL i Kukiz'15. 

RS, PAP
15:51 - Dziewięciu żołnierzy zginęło w Donbasie
2017-07-20 15:51:48

Dziewięciu żołnierzy zginęło w Donbasie

Dziewięciu ukraińskich żołnierzy zginęło, a pięciu zostało rannych w ostatnich 24 godzinach w tzw. strefie ATO w Donbasie na wschodzie Ukrainy – poinformował w czwartek rzecznik ukraińskiego ministerstwa obrony Andrij Łysenko.

Strefa ATO to strefa operacji przeciwko prorosyjskim separatystom, którą władze w Kijowie nazywają operacją antyterrorystyczną na wschodzie Ukrainy.

Czterech żołnierzy ukraińskich sił zbrojnych zginęło, a dwóch zostało rannych rano w wyniku ostrzału przeprowadzonego przez bojowników w okolicach miasta Krasnohoriwka. Jeden żołnierz zginął też we wsi Nowhorodske.

– Dzisiaj o 4.00 rano rosyjskie wojska okupacyjne otworzyły ogień z moździerzy, dział, czołgów i systemów Grad-P (Partizan) w rejonie Krasnohoriwki – powiedział Łysenko.

W wyniku wybuchu w obwodzie ługańskim w miejscowości Nowotoszkiwka zginęło trzech żołnierzy ukraińskiej armii i trzech zostało rannych.

Jeden wojskowy zginął w wyniku ostrzału w Marjince.

Łysenko zaznaczył, że według stanu z godziny 11.20 w czwartek w strefie ATO zarejestrowano 14 ostrzałów ze strony bojowników, osiem z nich przeprowadzono z broni ciężkiej. 

RS, PAP
14:18 - Trump ostro skrytykował prokuratora generalnego
2017-07-20 14:18:31

Trump ostro skrytykował prokuratora generalnego

Prezydent Donald Trump powiedział w środę w wywiadzie dla dziennika „The New York Times”, że nie mianowałby Jeffa Sessionsa na stanowisko szefa resortu sprawiedliwości i prokuratora generalnego, gdyby wiedział, że zdystansuje się on wobec śledztwa w sprawie „afery rosyjskiej”.

Trump ocenił, że decyzja Sessionsa odcięcia się od wszelkich spraw związanych z Rosją i podejrzeniami o ingerowanie Moskwy w ubiegłoroczne wybory prezydenckie była „bardzo nieuczciwa”.

– Sessions nie powinien nigdy tego zrobić – powiedział prezydent. – Gdyby powiedział mi, że zamierza tak postąpić, zanim objął stanowisko, wybrałbym kogoś innego – dodał.

Anonimowy doradca prezydenta powiedział Associated Press, że wypowiedź Trumpa nie oznacza, iż zamierza on zdymisjonować Sessionsa. Nie wykluczył on jednak, że szef resortu sprawiedliwości sam poda się do dymisji.

Analitycy podkreślają, że decyzja Sessionsa, którą podjął po tym, jak wyszły na jaw jego potajemne spotkania z ambasadorem Rosji w Waszyngtonie Siergiejem Kisljakiem, w istocie utorowała drogę do powołania specjalnego prokuratora ds. „afery rosyjskiej” Roberta Muellera.

Prowadzone przez Muellera śledztwo, które dotyczy również niejasnych kontaktów osób z otoczenia Trumpa z Rosjanami, rzuca coraz większy cień na administrację obecnego prezydenta.

RS, PAP
13:45 - Rekordowa liczba osób objętych śledztwem we władzach Rzymu
2017-07-20 13:45:25

Rekordowa liczba osób objętych śledztwem we władzach Rzymu

70 ze 190 osób z kadry kierowniczej we władzach Rzymu objętych jest różnymi śledztwami – podały włoskie media, powołując się na źródła w zarządzie Wiecznego Miasta. Ubocznym skutkiem tego rekordu jest, jak się zauważa, złe funkcjonowanie administracji.

Głównym powodem aktywności prokuratury na rzymskim Kapitolu jest wielkie dochodzenie w sprawie tzw. stołecznej mafii, czyli sieci korupcyjnych powiązań między lokalnymi politykami, urzędnikami i biznesmenami a grupami przestępczymi, które w czasie poprzednich kadencji zarządu miasta faktycznie kontrolowały przetargi i działalność przedsiębiorstw komunalnych.

Już rozpoczęły się pierwsze procesy w tej sprawie. Zarówno ta afera, jak i inne doprowadziły do tego, że śledztwa toczą się wobec prawie 37 procent całej kadry kierowniczej w urzędach i instytucjach władz miejskich stolicy Włoch.

Jak ujawniono, ostatnio 10 osób otrzymało zawiadomienia o toczących się wobec nich dochodzeniach dotyczących wydarzeń sprzed 4-5 lat.

Wielu szefów wydziałów i innych komórek we władzach rzymskich zostało przeniesionych na inne stanowiska ze względu na dochodzenia mające związek z ich dotychczasowymi funkcjami. To z kolei spowodowało spowolnienie machiny administracyjnej. Przyczynia się do tego także i to, że w kadrze menedżerskiej brakuje 50 osób.

Śledztwem objęta jest też burmistrz Rzymu Virginia Raggi, której grozi proces za oszustwo i nadużycie władzy przy mianowaniu szefa jej sekretariatu i przyznanie mu trzykrotnie wyższej pensji oraz nieprawidłowości przy powołaniu kierownika wydziału turystyki.

RS, PAP
12:49 - Trump Jr. i Manafort będą zeznawać przed komisją Senatu
2017-07-20 12:49:49

Trump Jr. i Manafort będą zeznawać przed komisją Senatu

Najstarszy syn prezydenta Trumpa Donald Trump Jr. i były szef kampanii wyborczej prezydenta Paul Manafort będą 26 lipca zeznawać przed senacką komisją ds. wymiaru sprawiedliwości w sprawie tzw. afery rosyjskiej.

W najbliższy poniedziałek ma zostać przesłuchany przez komisję Senatu zięć prezydenta Jared Kushner. Poinformował o tym jego adwokat Abbe Lowell. Komisja nie potwierdziła tego.

Oczekuje się, że będą oni odpowiadać na pytania dotyczące podejrzeń, iż Rosja ingerowała w wybory prezydenckie w USA w 2016 r.

Jak spodziewają się komentatorzy, wyjaśnią też okoliczności i przebieg kontrowersyjnego spotkania w czerwcu ub.r. z rosyjską prawniczką, która wcześniej miała im obiecywać dostarczenie informacji kompromitujących Hillary Clinton, demokratyczną rywalkę Trumpa w wyborach.

Demokratyczny członek komisji, senator Sheldon Whitehouse podkreślił, że wezwani będą składać zeznania pod przysięgą, co zasadniczo zmieni ich sytuację.

– Wiele mówiono na temat tej afery publicznie, ale nie pod przysięgą, co umożliwiało pomijanie faktów lub kłamanie, bez narażania się na konsekwencje – powiedział Whitehouse telewizji CNN.

RS, PAP
12:16 - Ryszard Terlecki wykluczył z obrad posła Mieszkowskiego
2017-07-20 12:16:28

Ryszard Terlecki wykluczył z obrad posła Mieszkowskiego

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS) podjął na początku czwartkowych obrad Sejmu decyzję o wykluczeniu z obrad Sejmu posła Nowoczesnej Krzysztofa Mieszkowskiego.

Mieszkowski chciał podejść do pierwszego rzędu ław poselskich, gdzie siedzi prezes PiS Jarosław Kaczyński. Drogę zastawili mu politycy PiS.

Terlecki zwrócił Mieszkowskiemu uwagę, że zakłóca obrady Sejmu. Na podstawie Regulaminu Sejmu przywołał go do porządku, a zaraz potem wykluczył z obrad. – Zgodnie z Regulaminem Sejmu proszę opuścić salę posiedzeń – powiedział Terlecki. 

RS, PAP
12:06 - Orbán i Netanjahu rozmawiali ze społecznością żydowską
2017-07-20 12:06:54

Orbán i Netanjahu rozmawiali ze społecznością żydowską

Premierzy Węgier i Izraela Viktor Orbán i Beniamin Netanjahu spotkali się w środę wieczorem ze społecznością żydowską na Węgrzech, która wyrażała ostatnio zaniepokojenie niektórymi posunięciami władz Węgier.

Orbán zapewnił podczas spotkania w siedzibie Federacji Węgierskich Gmin Żydowskich (Mazsihisz), że Izrael i Węgry chcą przyszłości, w której „łączy nas wzajemny szacunek” oraz to, że „wiemy, kim jesteśmy, i jesteśmy z tego dumni”.

Ocenił, że na Węgrzech trwa renesans żydowskiej społeczności, mimo że odbywa się to „za cenę zmagań”. Wyraził pragnienie, by „energia twórcza węgierskich Żydów swobodnie się rozwijała”.

Netanjahu oświadczył zaś, że po jego obecnej wizycie na Węgrzech nastąpią kolejne, na przykład w przyszłym roku Jerozolimę odwiedzą przywódcy państw Grupy Wyszehradzkiej. Jego zdaniem, świadczy to o tym, że naród żydowski zajmuje godne miejsce wśród narodów świata.

RS, PAP
10:43 - Głosowanie nad projektem o SN po godz. 15.00
2017-07-20 10:43:45

Głosowanie nad projektem o SN po godz. 15.00

Głosowanie nad projektem w sprawie ustawy PiS o Sądzie Najwyższym odbędzie się w czwartek, w bloku głosowań po godz. 15.00 – poinformowała w czwartek wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO).

W nocy ze środy na czwartek, po burzliwych obradach, sejmowa komisja sprawiedliwości negatywnie zaopiniowała – w głosowaniach blokowych – wszystkie poprawki opozycji do projektu o SN; pozytywnie zaś – poprawki PiS. Opozycja próbowała zablokować obrady.

RS, PAP
10:23 - Złoty Puchar CONCACAF – USA i Kostaryka w półfinale
2017-07-20 10:23:46

Złoty Puchar CONCACAF – USA i Kostaryka w półfinale

Reprezentacje USA i Kostaryki awansowały do półfinału Złotego Pucharu CONCACAF – piłkarskich mistrzostw strefy Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów. Mecz tych drużyn odbędzie się w sobotę czasu miejscowego w Dallas.

W spotkaniach ćwierćfinałowych (obydwa w Filadelfii) Amerykanie wygrali z Salwadorem 2:0 (2:0), a Kostaryka pokonała Panamę 1:0 (0:0).

W kolejnych meczach 1/4 finału, w czwartek Jamajka zagra z Kanadą, zaś Meksyk z Hondurasem.

W turnieju odbywającym się w USA występuje 12 drużyn. Tytułu broni Meksyk, siedmiokrotny zwycięzca Gold Cup. Pięć razy triumfowali Amerykanie i raz Kanadyjczycy.

Wyniki ćwierćfinałów:

USA – Salwador 2:0 (2:0)
Bramki: Omar Gonzalez (41), Eric Lichaj (45+1)


Kostaryka – Panama 1:0 (0:0)
Bramka: Anibal Godoy (77. – samobójcza)

RS, PAP
10:12 - Sejm wznowił obrady
2017-07-20 10:12:06

Sejm wznowił obrady

W czwartek, po godz. 9.30, Sejm wznowił obrady. Posłowie mają się zająć m.in. złożonym przez PSL wnioskiem o wotum nieufności wobec ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela, głosować nad projektem PiS ustawy o Sądzie Najwyższym oraz wysłuchać informacji o działalności SN w 2016 roku.

W nocy zakończyło się posiedzenie sejmowej komisji sprawiedliwości, która opiniowała ponad 1000 poprawek, jakie w II czytaniu zgłoszono do projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Zdecydowana większość poprawek wpłynęła z klubu Nowoczesnej, blisko 300 – z PO, kilkanaście złożyło PiS. Po burzliwych obradach komisja negatywnie zaopiniowała – w głosowaniach blokowych – wszystkie poprawki opozycji, pozytywnie zaś – poprawki PiS. Opozycja próbowała zablokować obrady.

Projekt nowej ustawy o SN przewiduje m.in. trzy nowe Izby SN, zmiany w trybie powoływania sędziów SN i umożliwienie przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku. Pozytywnie zaopiniowane poprawki PiS wnoszą do projektu m.in. propozycje zgłoszone przez prezydenta Andrzeja Dudę – wzmacniające kompetencje głowy państwa i wprowadzające przepis, że Sejm będzie wybierał sędziów członków KRS większością 3/5 głosów.

Sejm ma też dziś wysłuchać informacji o działalności Sądu Najwyższego w roku 2016. I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf przedstawiła tę informację w ubiegłym tygodniu Senatowi.

Posłowie mają się też zająć wnioskiem o wotum nieufności wobec ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela. Wniosek złożyli posłowie PSL, zarzucając ministrowi, że prowadzi „szkodliwą politykę na polskiej wsi”. Oprócz ludowców pod wnioskiem podpisali się politycy Platformy Obywatelskiej. Autorzy wniosku podnoszą kwestię „skandalicznej” – w ich ocenie – ustawy o sprzedaży ziemi.

Zwracają uwagę na podwyższenie wieku emerytalnego dla rolników. PSL wskazuje także na liczne zmiany kadrowe w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, po których – zdaniem ludowców – powstał problem z odpowiednią kadrą kierowniczą oraz poważne kłopoty z systemem służącym do obsługi wniosków rolników, przez co – według PSL – zagrożona jest wypłata pieniędzy dla rolników.

W ubiegłym tygodniu sejmowa komisja rolnictwa negatywnie zaopiniowała wniosek.

Posłowie mają dziś ponadto wysłuchać informacji bieżącej w sprawie systematycznego podwyższania podatków, o przedstawienie której wystąpił do premier klub PSL.

Blok głosowań zaplanowany jest wstępnie od godz. 15.30 do 19.30.

RS, PAP
19:24 - Dezyderat w sprawie praw Polaków w Niemczech
2017-07-19 19:24:22

Dezyderat w sprawie praw Polaków w Niemczech

Sejmowa Komisji Łączności z Polakami za Granicą przyjęła dezyderat w sprawie realizacji postanowień polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy w zakresie realizacji praw Polaków w Niemczech.

W przyjętym przez komisję dokumencie posłowie zwracają się do szefów MSZ i MSWiA o „intensyfikację rozmów ze stroną niemiecką w sprawie wspierania praw Polaków w Niemczech oraz partnerskie wypełnianie zobowiązań dotyczących przedstawicieli Polonii i obywateli polskich w Niemczech”.

Postulują również, by ministrowie wystąpili do rządu niemieckiego o wykładnię niektórych zapisów Traktatu, które dotyczą m.in. statusu „mniejszości i równorzędnych grup” i wsparcia nauczania języka drugiego kraju, a także o określenie prawnego statusu Traktatu.

Jak mówiła przewodnicząca komisji Anna Schmidt-Rodziewicz (PiS), do tej pory dezyderaty w sprawie praw Polaków w Niemczech miały zwykle charakter apeli do strony niemieckiej o doprowadzenie do jego realizacji, szczególnie w sprawie „braku statusu mniejszości polskiej w Niemczech”. Tym razem – zwróciła uwagę – autorzy zdecydowali się na konstrukcję „bardziej prawnej natury”, w której zobowiązuje się szefów MSZ i MSWiA do wyjaśnienia ze stroną niemiecką niejasności dotyczących interpretacji zapisów traktatu.

Przedstawiając dezyderat, Małgorzata Wypych (PiS) zaznaczyła z kolei, że został on wypracowany wspólnie ze Związkiem Polaków w Niemczech.

Za przyjęciem dezyderatu opowiedziało się 15 posłów, a dwóch wstrzymało się od głosu; nikt nie głosował przeciw. Wcześniej krytyczne uwagi wobec jego kształtu formułowała jednak w dyskusji posłanka PO Joanna Fabisiak, która oceniła, iż realizuje on potrzeby i marzenia strony niemieckiej, dla której – oceniła – nic lepszego niż wejść z nią w dywagacje prawne.

Jak dodała, Niemcy będą mogli odpowiedzieć stronie polskiej, że „nikt nie zmuszał Polaków na ten przykład, żeby volkslistę podpisywali”.

Przeciwko tej wypowiedzi zaprotestował wiceprzewodniczący komisji łączności Piotr Pyzik (PiS).

Inicjatywa dezyderatu w sprawie praw Polaków w Niemczech to konsekwencja wysłuchania przez komisję dwa tygodnie wcześniej informacji rządu na temat realizacji postanowień Traktatu między Polską a RFN o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 1991 roku.

Wiceszef MSZ Jan Dziedziczak ocenił wówczas realizację polsko-niemieckiego traktatu jako niepełną, w szczególności w obszarze dostępu do nauki języka polskiego dla dzieci i młodzieży oraz mechanizmów wsparcia dla szkół polonijnych. Wiceminister deklarował jednocześnie, że „polskie władze są gotowe do dalszego dialogu ze stroną niemiecką w celu zapewnienia Polakom w Niemczech wszystkich praw”. Dziedziczak podkreślił też, że Polska „modelowo” realizuje swoje obowiązki wobec mniejszości niemieckiej.

Na problemy z realizacją traktatu z 1991 r. – m.in. w kwestiach związanych z nauczaniem języka polskiego w Niemczech – wskazywał również wiceszef MSWiA Jakub Skiba. Jego zdaniem, w traktowaniu mniejszości polskiej w Niemczech i mniejszości niemieckiej w Polsce brakuje równowagi. Skiba zapewnił jednocześnie, że rząd „na wszystkich szczeblach prowadzi intensywne działania, które mają na celu zniwelowanie tych dysproporcji”. Jednocześnie Skiba pozytywnie ocenił funkcjonowanie traktatu. Dodał, że „pewne problemy, które się pojawiają, są efektywnie i szybko rozwiązywane”.

Na środowym posiedzeniu sejmowa Komisja Łączności z Polakami za Granicą jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała również kandydaturę Piotra Golemy na stanowisko konsula generalnego RP w Hamburgu. Golema pełnił od sierpnia ub.r. funkcję kierownika konsulatu.

RP, PAP
16:55 - Komisja za ustanowieniem Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej
2017-07-19 16:55:32

Komisja za ustanowieniem Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu opowiedziała się w środę za projektem ustawy dotyczącym ustanowienia 12 lipca Dniem Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. 12 lipca był początkiem pacyfikacji w 1943 r. świętokrzyskiej wsi Michniów, uznanej za symbol niemieckich zbrodni na polskiej wsi.

Zgodnie z projektem ustawy, autorstwa posłów PSL, 12 lipca – dzień pacyfikacji Michniowa – ustanawia się Dniem Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Dzień ten miałby być świętem państwowym. W środę odbyło się pierwsze czytanie projektu.

W preambule projektu ustawy napisano, że dzień ten zostaje ustanowiony m.in. „w hołdzie mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej za pomoc udzielaną uciekinierom, osobom ukrywającym się przed prześladowaniami i wysiedlanym, walkę w oddziałach partyzanckich, za żywienie mieszkańców miast i żołnierzy polskiego państwa podziemnego”.

12 lipca stanowi się Dniem Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej z szacunku dla „ogromu ofiar poniesionych przez mieszkańców wsi – rozstrzeliwanych, wyrzucanych z domostw, pozbawianych dobytku, wywożonych do sowieckich łagrów i niemieckich obozów koncentracyjnych oraz na przymusowe roboty”.

Przedstawiciel wnioskodawców Jan Łopata, przedstawiając uzasadnienie do ustawy, powiedział, że w okresie II wojny światowej polska wieś odegrała trudną do przecenienia rolę. – Różnymi formami represji dotkniętych zostało 31 miejscowości w przedwojennych powiatach koneckim, kieleckim i opoczyńskim. Niemcy zamordowali łącznie 712 osób cywilnych, w tym dwie kobiety i sześcioro dzieci. Dokonali także podpaleń w dwunastu miejscowościach, niszcząc około 620 zagród chłopskich. Wsie Gałki, Hucisko, Skłoby i Szałas Stary zostały przy tym kompletnie zniszczone – podkreślił Łopata.

Jak mówił, symbolem walki i męczeństwa mieszkańców polskiej wsi jest Michniów w woj. świętokrzyskim, który za pomoc niesioną partyzantom został spalony, a jego mieszkańcy w okrutny sposób wymordowani 12 i 13 lipca 1943 r. – Najmłodsza ofiara pacyfikacji, Stefanek Dąbrowa, miał zaledwie 8 dni – zwrócił uwagę poseł. W związku z tym Dniem Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej „powinien być 12 lipca – dzień pierwszej pacyfikacji Michniowa i apogeum mordów na Kresach Wschodnich” – powiedział poseł PSL.

RS, PAP
16:49 - Turcja: Rekonstrukcja rządu, czterech nowych wicepremierów
2017-07-19 16:49:52

Turcja: Rekonstrukcja rządu, czterech nowych wicepremierów

Turecki premier Binali Yildirim poinformował w środę o rekonstrukcji rządu – zmieniono 4 z 5 wicepremierów. Zmiany dotyczą m.in. resortu obrony i sprawiedliwości. Agencja Reutera zauważa, że rekonstrukcja nie dotknęła ministerstw odpowiedzialnych za gospodarkę.

Jedynym wicepremierem, który pozostał na stanowisku, jest Mehmet Simsek, mający – według Agencji Reutera – dobrą opinię wśród inwestorów. Stanowiska zachowali również m.in. ministrowie finansów, rozwoju, gospodarki oraz ds. ceł i handlu czy szef dyplomacji Mevlut Cavusoglu.

Dotychczasowy wicepremier Numan Kurtulmus objął resort turystyki, a Nurettin Canikli – obrony narodowej po Fikrim Isiku, który z kolei od teraz będzie wicepremierem.

Wśród nowych zastępców premiera jest również Hakan Cavusoglu, Recep Akdag (dotychczas minister zdrowia) oraz Bekir Bozdag, którego na czele resortu sprawiedliwości zastąpi sekretarz generalny rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) Abdulhamit Gul.

Z rządu odeszli m.in. wicepremierzy Veysi Kaynak i Tugrul Turkes.

Yildirim poinformował o rekonstrukcji swojego gabinetu po niezapowiadanym spotkaniu z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Agencja Reutera zauważa, że zmian w rządzie spodziewano się już od kilku miesięcy – po zainicjowanym przez Erdogana referendum z 16 kwietnia, w którym zwyciężyli zwolennicy zmiany systemu politycznego z parlamentarnego na prezydencki.

RS, PAP
16:45 - Senat upamiętnił polskie ofiary zbrodni NKWD z lat 1937-1938
2017-07-19 16:45:45

Senat upamiętnił polskie ofiary zbrodni NKWD z lat 1937-1938

Senat przyjął w środę jednogłośnie uchwałę upamiętniającą polskie ofiary zbrodni NKWD z lat 1937-1938. Podkreślił w niej, że „na Państwie Polskim spoczywa obowiązek przywrócenia Ich pamięci społeczeństwu polskiemu i całemu światu”.

Za uchwałą głosowało 87 senatorów, nikt nie był przeciw ani nie wstrzymał się od głosu.

W uchwale przypomniano, że 11 sierpnia 1937 r. ludowy komisarz spraw wewnętrznych ZSRS Nikołaj Jeżow, na polecenie Józefa Stalina, wydał rozkaz numer 00485 rozpoczynający tak zwaną Operację Polską NKWD. Jej cel stanowili Polacy zamieszkujący dawne ziemie kresowe Rzeczypospolitej, które na mocy traktatu ryskiego z 1921 r. objął w swoje władanie Związek Sowiecki.

„Dało to początek bezwzględnej akcji eksterminacyjnej, stanowiącej zbrodnię ludobójstwa, skierowanej przeciwko Polakom, której wyznacznikiem była wyłącznie polska narodowość. Porażająca skala tego ludobójstwa znajduje swoje odzwierciedlenie w liczbach. Pomimo że Polacy stanowili 0,64 proc. ludności Związku Sowieckiego, wśród ofiar stalinowskiego »wielkiego terroru« w 1937 r. było ich ponad 15 proc.” – podkreślono w uchwale.

Zaznaczono w niej, że niektóre szacunki z lat 1937-1938 wskazują nawet, że było to 20 proc. „Zamordowano podówczas 111 tys. 91 osób, a kolejnych 28 tys. 744 skazano na wieloletni pobyt w łagrach. O bestialstwie zbrodniczego systemu świadczy fakt, iż masowym represjom i przesiedleniom poddawano także rodziny ofiar, w tym dzieci” – zaakcentowano.

„Senat Rzeczypospolitej Polskiej, nie chcąc dopuścić do wymazania z historii i pamięci społecznej cierpień Polaków zamieszkujących dawne ziemie kresowe Rzeczypospolitej, mając na względzie dziejową sprawiedliwość, chcąc prowadzić odpowiedzialną politykę historyczną, oddaje hołd Ofiarom »operacji polskiej« NKWD z lat 1937-1938 i oświadcza, że na Państwie Polskim spoczywa obowiązek przywrócenia Ich pamięci społeczeństwu polskiemu i całemu światu” – głosi uchwała.

RS, PAP
16:41 - Francja: Gen. Lecointre nowym szefem sztabu generalnego
2017-07-19 16:41:16

Francja: Gen. Lecointre nowym szefem sztabu generalnego

Generał François Lecointre został mianowany nowym szefem sztabu generalnego francuskiej armii – podały w środę źródła wojskowe. Zastąpi gen. Pierre’a de Villiersa, który podał się do dymisji, gdyż nie zgadzał się z planem cięć wydatków na obronność w tym roku.

Informacje o wyznaczeniu przez prezydenta Emmanuela Macrona nowego szefa sztabu generalnego potwierdził rzecznik rządu Christophe Castaner. Sprecyzował, że gen. de Villiers zostanie zastąpiony przez gen. Lecointre’a w ciągu 24 godzin.

55-letni Lecointre był dotychczas szefem gabinetu wojskowego premiera Edouarde’a Philippe’a. W latach 90. służył w Sarajewie w czasie wojen w byłej Jugosławii, a także kierował unijną misją szkoleniową w Mali, mającą pomagać tamtejszym siłom rządowym w zwalczaniu islamskich ekstremistów.

Prezydent Macron przedstawił generała Lecointre’a jako „uznawanego w szeregach armii bohatera” – poinformował Castaner po spotkaniu rady ministrów, której przewodniczył szef francuskiego państwa.

Macron bronił kierunków rządowej polityki i potwierdził, że budżet obronny na przyszły rok pozwoli na „ochronę kraju”. „Prezydent potwierdził swoje zobowiązanie do stopniowego zwiększania budżetu obronnego aż do osiągnięcia 2 proc. PKB w 2025 roku; przy czym w 2018 roku zostanie poczyniony pierwszy znaczący krok” – poinformował rzecznik rządu, cytowany przez dziennik „Le Figaro”.

W zeszłym tygodniu Macron ogłosił, że w 2018 roku wydatki na wojsko wzrosną o 1,5 mld euro i cały budżet obronny wyniesie wówczas 34,2 mld euro. W tym roku budżet ten wynosi 32,7 mld euro.

Pałac Elizejski próbował zminimalizować napięcie w związku z odejściem de Villiersa, ale francuscy komentatorzy ds. obronności opisują publiczny spór generała z prezydentem Macronem jako poważny kryzys – zwraca uwagę agencja Associated Press.

RS, PAP